Ernst Jünger Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Gry afrykańskie, Książka | Ernst Jünger

    Herbert – szesnastolatek znużony szkołą, mieszczańską sterylnością, kultem produktywności i komfortu – szuka ciekawszego świata. Najpierw znajduje go w książkach, a wreszcie ucieka do Afryki, której wyimaginowany obraz od dawna nosi w głowie i w sercu. Co tam odnajdzie? Czy dzikie, autentyczne życie, którego tak bardzo pragnie? Niebezpieczeństwo i prawdziwą przygodę? Samego siebie? Ernst?Jünger (1895–1998) – jeden z czołowych, ale i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy niem...

    Promocja
    okładka Wybór esejów o słowach i drzewach, Książka | Ernst Jünger

    Niemiecki pisarz Ernst Jünger (1895–1998) miał wiele intelektualnych „twarzy” nie tylko z racji swej długowieczności. Zasłużony podczas pierwszej wojny światowej, przeciwnik republiki weimarskiej uważany później za jednego z przedstawicieli prawicy „torujących drogę” Hitlerowi, pod koniec stulecia okazał się nawet paradoksalnym „esencjalistycznym postmodernistą”. Recepcja była funkcją zarówno zmiennej historii, jak i jego rozległej twórczości. Zdjęto z niego fałszywe odium zw...

    Promocja
    okładka Eumeswil, Książka | Ernst Jünger

    Eumeswil – marokańskie miasto-państwo rządzone przez oświeconego dyktatora Condora. Manuel Venator, porte-parole autora, za dnia pracuje jako historyk i za pomocą Wielkiego Luminaru, będącego skrzyżowaniem holografu i wehikułu czasu, może przywołać dowolne wydarzenia z historii ludzkości. Nocami dorabia jako barman w posiadłości Condora, skrupulatnie notując wszystkie intrygi na szczytach władzy… Kilkusetstronicowa powieść, pomyślana jako pamiętniki Venatora, to naszpikowany...

    Promocja
    okładka Robotnik panowanie i forma bytu maksima - minima, Książka | Ernst Jünger

    Robotnik to najważniejsze dzieło filozoficzne Ernsta Jungera - prorocze i pionierskie. Jego echa można odnaleźć u Heideggera, Deleuze'a, Baudrilarda czy Virilio, teoretyków społeczeństwa masowego. Autor obdarzony wybitną wyobraźnią koncepcyjną, łączy styl pełen metafor i oryginalnych pojęć z bardzo rygorystycznym, konsekwentnym wywodem. Konstruuje całościową teorię nowoczesności, penetrując obszary ontologii społecznej, filozofii techniki, historii politycznej i antropologii ...

    Promocja
    okładka Węzeł gordyjski Eseistyka lat pięćdziesiątych, Książka | Ernst Jünger

    Tom Węzeł gordyjski obejmuje traktaty światopoglądowe Ernsta Jüngera z lat 1944-1960. W centrum refleksji stoi problematyka nihilizmu prezentowana w dialogu z przesłanką filozofii Nietzschego o erozji wszelkich wartości. Terenem wielkich konfliktów związanych z przekraczaniem linii (Przez linię) nihilizmu jest osoba. To w człowieku rozstrzygają się konflikty współczesnego świata: nie tylko walka o wartości, ale też napięcie między Wschodem i Zachodem (Węzeł gordyjski), mite...

    Promocja
    okładka Przybliżenia Narkotyki i upojenie, Książka | Ernst Jünger

    Usłyszałem szum morza i rozpocząłem wędrówkę. Obrazy były mocne i bezpośrednie: pozbawione refleksji. Do tej pory lśniły jak światło w lustrze – teraz widziałem samo światło, i to bardzo blisko. Oddech był szybszy, energiczniejszy. Każde tchnienie jest rozkoszą; tu sobie to uświadomiłem. Czułem je jako łagodny dotyk przepony. Ten dotyk był rytmiczny, był ruchem wahadła, które głaskało, ocierało się, delikatnie gubiąc się następnie w bardzo dalekim odchyle. Wróciło i znów się ...

Ernst Jünger Książki

Ernst Jünger urodził się w 1895 roku. To niemiecki pisarz, eseista, autor powieści i opowiadań. Do jego najważniejszych dzieł należą „Promieniowania” oraz „Na marmurowych skałach”. Choć Jünger był niemieckim nacjonalistą, to nacjonalizm postrzegał na swój własny sposób. W trakcie I wojny światowej służył w wojsku. Wielokrotnie był ranny, a za swoje zasługi na froncie otrzymywał różnego rodzaju odznaczenia państwowe. W czasie II wojny światowej jako oficer przebywał większość czasu w Paryżu. Jünger nigdy oficjalnie nie wstąpił do NSDAP. W swojej słynnej powieści „Na marmurowych skałach” w sposób metaforyczny krytycznie wypowiadał się na temat nazizmu.

Życiorys i dorobek literacki Ernsta Jünge'a

Jünger znany jest z tego, że intensywnie eksperymentował z różnego rodzaju używkami, głównie z narkotykami. Był jednym z pierwszych autorów opisujących swoje doświadczenia związane z LSD. Junger miał dostęp do tego narkotyku, bowiem przyjaźnił się z odkrywcą LSD Albertem Hofmannem. Pod wpływem narkotyków wielokrotnie podróżował. To zainspirowało go do napisania książki „Przybliżenia. Narkotyki i upojenie”. Głównym tematem jego publikacji był filozoficzny aspekt przyjmowania narkotyków, przechodzenia człowieka w inny stan świadomości – ciała i duszy.

Jünger pochodził z rodziny niemieckiego aptekarza. Rodzina wielokrotnie się przenosiła. Jünger uczęszczał do gimnazjum w Hanowerze. W wieku 18 lat zgłosił się jako ochotnik do służby w Legii Cudzoziemskiej. Na skutek interwencji ojca chłopak wrócił jednak do kraju. Podczas drugiej szansy, w 1914 roku, udało mu się ostatecznie wstąpić do wojska. Jünger brał czynny udział w walkach I wojny światowej, w listopadzie 1915 roku został skierowany na front w Szampanii. Walczył między innymi we Francji, kilkunastokrotnie odnosił rany. Za swoje zasługi otrzymał Krzyż Żelazny I klasy oraz Order Pour le Mérite. Jünger przeżył 103 lata i był ostatnim żyjącym żołnierzem odznaczonym tym orderem. Po zakończeniu wojny opublikował swoje okopowe wspomnienia, które spotkały się z przychylnymi recenzjami prawicowej prasy. Wówczas zajął się studiowaniem – uczęszczał na zajęcia z zoologii i filozofii, ale studiów nie ukończył. Zajmował się również pisaniem i dziennikarstwem. Po objęciu władzy przez partię nazistowską otrzymał propozycję pracy w Reichstagu, ale z niej nie skorzystał.

W 1939 roku ukazała się powieść Jüngera pt. „Na marmurowych skałach”, która była pierwszą z serii książek fantastycznych w jego dorobku. To książka utrzymana w konwencji wizji sennej, której korzeni można doszukiwać się w niemieckim romantyzmie i ekspresjonizmie. Zamieszkaną przez prosty lud śródziemnomorską krainę atakują ludzie Nadleśniczego, który pała nienawiścią do ludzkiej natury i pracy, oswojonych zwierząt, a największą satysfakcję czerpie z widoku ruin miast i zniszczonych katedr. Kolejnymi powieściami utrzymanymi w duchu fantastycznym były „Heliopolis” z 1949 roku, „Szklane pszczoły” z 1957, „Eumeswil” z 1977 i „Problem Aladyna” z 1983 roku. „Szklane pszczoły” to wyraźna, konserwatywna krytyka rozwoju technologicznego. Jünger zwraca uwagę na negatywne skutki postępu oraz jego wpływ na naturę i rytm ludzkiego życia.

Główną postacią „Szklanych pszczół” jest historia zdemobilizowanego kawalerzysty Richarda, który zastanawia się nad relacją między naturą a techniką oraz miejscem człowieka w świecie, któremu grozi dominacja przez maszyny.

Po wybuchu II wojny światowej Jünger, jako oficer Wehrmachtu, trafił do Paryża, gdzie był odpowiedzialny za cenzurowanie korespondencji. To był dobry okres dla jego znajomości – w tym czasie nawiązał bowiem stały kontakt z najwybitniejszymi przedstawicielami paryskiej kultury, którzy zostali w stolicy po kapitulacji Francji w 1940 roku. Spotykał się między innymi z Jeanem Paulem-Sartrem i Pablo Picasso.

Choć po zakończeniu II wojny światowej Ernst Jünger odmówił podpisania denazyfikacyjnego kwestionariusza i ciążył na nim zakaz publikacji w brytyjskiej strefie okupacyjnej, to otrzymał wiele ważnych wyróżnień i brał udział w wielu wykładach i spotkaniach autorskich.

Jünger zmarł w 1998 roku w wieku niemal 103 lat. Za swoją twórczość i zasługi otrzymał m.in. Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Order Maksymiliana za Naukę i Sztukę, Order Zasługi Badenii-Wirtembergii, Order Domowy Hohenzollernów i wiele innych.

Książki Ernsta Jüngera w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ernsta Jüngera w formie papierowej oraz ebooka.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.