Majówkowy Maraton Czytelniczy

Ewa Nowicka Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dlaczego swój? Dlaczego obcy? Mniejszość romska we współczesnej Polsce, Książka | Ewa Nowicka, Maciej Witkowski

    Książka stanowi bardzo interesujące studium problematyki romskiej. Autorzy w sposób wnikliwy i wielowątkowy przedstawiają interesujące ich kwestie, opierając swoje rozważania na bogatym materiale empirycznym. Praca ukazuje duże znawstwo dyskutowanej tematyki, a także umiejętność łączenia rozważań szczegółowych z ich szerszym kontekstem. Lektura tego opracowania jest intelektualnie inspirująca, a także pozwala na zdobycie wiedzy na temat romskich spraw. Co ważne, w książce pre...

    Promocja
    okładka Korzenie ałtargany sięgają głęboko Buriaci między Rosją, Mongolią i Chinami, Książka | Ewa Nowicka

    Badania terenowe stanowiące podstawę zawartych w książce rozważań dowodzą znakomitego warsztatu metodologicznego autorki. Książka jest efektem wysokich kompetencji badaczki, jej szerokiej wiedzy i ogromnego doświadczenia w prowadzeniu badań terenowych. Ewa Nowicka w pełni świadoma jest ograniczeń poznawczych, na które trafia antropolog w badaniu obserwowanej rzeczywistości społecznej oraz wagi relacji badacz–badany. Ta znamionująca szacunek wobec rzeczywistości empirycznej re...

    Promocja
    okładka The Politics of Culture, Książka | Ewa Nowicka

    Książka opisuje problemy grup narodowych lub etnicznych, które dążą do zachowania swojej tożsamości mimo braku własnego państwa. Gromadzi artykuły badaczy zainteresowanych różnymi aspektami ich historii i współczesnego funkcjonowania. Przedstawia sytuację tych grup w warunkach dominacji innej etnicznie lub narodowo większości oraz sposoby, jakie stosują dla zachowania własnej odrębności i kultury. Rozprawy pomieszczone w książce dotyczą społeczności Arumunów żyjących na Bałk...

    Promocja
    okładka Świat człowieka Świat kultury, Książka | Ewa Nowicka

    Systematyczny wykład antropologii, opisujący zagadnienia teoretyczne, metodologiczne oraz praktyczne tej prężnie rozwijającej się dyscypliny. Autorka przedstawia zakres wiedzy niezbędny do sprawnego poruszania się w świecie różnorodności kulturowej, łącząc zdobycze antropologii światowej z polskim dziedzictwem badań etnologicznych i antropologicznych. Ważne miejsce w podręczniku zajmują zagadnienia etyczne związane z prowadzeniem badań antropologicznych.

    Promocja
    okładka Nasz język rozumieją aniołowie Arumuni we współczesnym świecie, Książka | Ewa Nowicka

    Arumuni są dziś narodem znajdującym się w wyjątkowo trudnej sytuacji politycznej i kulturowej – nie znaczy to jednak, że poprzestają na tym, co im jest dane i że nie starają się osiągnąć więcej. W podobnej sytuacji są i inne narody europejskie, którym losy historyczne, zbiegi okoliczności i decyzje polityków nie użyczyły państwowej odrębności. Arumuni są narodem nie posiadającym własnego państwa, nie aspirującym do państwowego bytu, odrębnego terytorium i odrębnych struktur p...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.