Ewa Winnicka Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Miasteczko Panna Maria, Audiobook | Ewa Winnicka

    W poniedziałek 3 grudnia 1854 roku do portu w Galveston w Zatoce Meksykańskiej w stanie Teksas przypłynęły dwa statki pasażerskie. Wiozły czterystu osiemdziesięcioro dwoje pasażerów, w tym grupę chłopów ze wsi Płużnica Wielka na Śląsku. Przybyli na zaproszenie księdza Leopolda Moczygemby, który obiecał im, że znajdą tu raj na ziemi. Po zejściu z pokładu wyruszyli na podbój Dzikiego Zachodu, włączając się w tok amerykańskiej historii. Założyli osady Panna Maria, Cestohowa i Ko...

    Promocja
    okładka Jak się starzeć bez godności, Audiobook | Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka

    O starzeniu się bez owijania w bawełnę, z humorem i dystansem Długo wydawało im się, że wciąż się świetnie zapowiadają, a prawdziwe życie jeszcze jest przed nimi. Sukcesy, super szczęście, te rzeczy. Teraz okazuje się, że zanim rozwinęły skrzydła, czas je zwinąć. Jak z tym żyć? Jak się starzeć? Z godnością czy może jednak bez? Odpowiedzi na tak poważne pytania, że można osiwieć, szukają w swoim antyporadniku dwie doskonałe i wielce przy tym dowcipne reporterki – Magdalena G...

    PromocjaNowość
    okładka 1968, Audiobook | Ewa Winnicka

    Wielka reporterska opowieść o najbardziej zbuntowanym roku XX w. „Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz zabierają nas w podróż 50 lat wstecz. Zbierają okruchy życia, opisują znane i nieznane postacie, by pokazać ówczesny świat z nieoczywistej strony. [...] pasjonujące wątki układają się miejscami w barwny, miejscami posępny obraz” – Marcin Zaremba, historyk

Ewa Winnicka Audiobooki

Ewa Winnicka jest polską dziennikarką, reporterką, przez wiele lat związaną z tygodnikiem „Polityka”. Winnicka jest autorką wielu głośnych reportaży.

Winnicka studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę. Już w trakcie studiów dołączyła do redakcji „Gazety Wyborczej”. Przez piętnaście lat związana była z tygodnikiem „Polityka”, na łamach którego pisała na tematy związane ze społeczeństwem i polityką wobec rodzin dysfunkcyjnych. Duża część jej tekstów dotyczyła również kwestii ochrony i edukacji dzieci. Winnicka pisała również o głośnych sprawach międzynarodowych, m.in. ataku na World Trade Center, Intifadzie palestyńskiej oraz kryzysie, który wybuchł w londyńskim City. Za swoją pracę dziennikarską Winnicka była wielokrotnie nagradzana i nominowana do najważniejszych nagród literackich. Trzykrotnie otrzymywała nagrodę Grand Press – w 2005, 2008 i w 2018 roku. Za książkę „Angole” nominowana była do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Ponadto za reportaż „Był sobie chłopczyk” nominowana była do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Prywatnie Ewa Winnicka jest żoną Cezarego Łazarewicza, laureata Nagrody Literackiej Nike za książkę „Żeby śladów nie było”.

Londyńczycy - pierwsza książka Ewy Winnickiej

W 2011 roku ukazała się pierwsza książka Ewy Winnickiej pt. „Londyńczycy. To reportaż o Polakach, którzy w latach 1939-1947 wyjechali bądź uciekli przed wojną do Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że wtedy kraj opuściło blisko 200 tysięcy Polaków, którzy w wyniku przemian politycznych i społecznych, zdecydowali się na rozpoczęcie nowego życia na wyspach. Winnicka przedstawia życiorysy imigrantów oraz ich dzieci, które już urodziły się w Londynie. Reportażystka opisuje ich życie codzienne, tradycje, rytuały i cechy – te, które nabyli w trakcie mieszkania w Wielkiej Brytanii i te, z których musieli zrezygnować. Książka została wzbogacona fotografiami wybitnego artysty Chrisa Niedenthala.

Pozostałe dzieła autorki

W 2013 roku nakładem wydawnictwa PWN ukazała się książka „Nowy Jork zbuntowany” (w reedycji, wydanej przez Wydawnictwo Znak, książka nosi tytuł „Zbuntowany Nowy Jork”). To opowieść o mieście, które przed katastrofą i pijaństwem miała uchronić prohibicja. Nowy Jork pokazał jednak, że nic nie inspiruje bardziej niż zakaz. Już dzień po wprowadzeniu restrykcyjnych przepisów, jak grzyby po deszczu pojawiły się tajne bary, w których alkohol lał się hektolitrami. Był to idealny czas dla gangsterów i mafii. Nawet burmistrz miasta więcej czasu spędzał w ekskluzywnych kasynach niż w swoim biurze. „Zbuntowany Nowy Jork” to reportaż o mieście, w którym rodziły się ważne nurty w sztuce, a na salonach brylowali politycy w towarzystwie pięknych kobiet, znanych artystów i gangsterów.

Kolejną książką Ewy Winnickiej był reportaż „Angole”. To kolejny reportaż Winnickiej o polskiej emigracji do Wielkiej Brytanii. W „Londyńczykach” Winnicka pisała o Polakach, którzy wyemigrowali w czasie i zaraz po II wojnie światowej. Tym razem reportażystka skupiła się na grodnie blisko siedmiuset tysiącach Polaków, którzy wyjechali na Wyspy w przeciągu ostatnich kilkunastu lat. Choć liczby mogą zawodzić, bo niektóre szacunki mówią nawet o dwóch milionach emigrantów. Winnicka oddaje głos przybyszom, którzy reprezentują różne grupy społeczne. Autorka zadaje studentom, robotnikom, bezdomnym, inteligentom i drobnym przedsiębiorcom pytanie, jak postrzegają kraj, do którego zdecydowali się wyjechać. Z kilkunastu opowieści tworzy się obraz, z jednej strony pełen smutku, zmarnowanych szans i porażek, z drugiej zaś wizja życia, jakiego w Polsce nigdy by nie doświadczyli.

Kolejną książką winnickiej jest „Obywatel Stuhr” – opowieść o niezwykłej rodzinie aktorskiej, którą autorka napisała razem z Jerzym Stuhrem i Maciejem Stuhrem.

W 2017 roku ukazała się jej kolejna książka pt. „Był sobie chłopczyk. Tym razem Ewa Winnicka rusza tropem głośnej sprawy pogrzebu bezimiennego chłopca. Po dwóch latach od pogrzebu Polskę obeszła informacja, że był to Szymon z Będzina, a jego śmierć rodzice skrupulatnie ukrywali. Reporterka odtwarza zdarzenia towarzyszące sprawie, starając się znaleźć odpowiedź na pytanie – jak do tego mogło dojść?

W tym samym roku miała swoją premier książka „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson”. Winnicka snuje opowieść o najbogatszej Polce w historii. Główna bohaterka wyjeżdża z kraju w 1967 roku. Kilka lat później wraca do Polski jako multimilionerka – żona potentata branży kosmetycznej. Winnicka w swojej książce zebrała informacje o tym, kim była Barbara Piasecka-Johnson. A była to postać wyjątkowa.

W 2018 roku ukazała się książka „1968. Czasy nadchodzą nowe” napisana przez Winnicką i jej męża Cezarego Łazarewicza.

Dwie książki – „Głosy. Co się wydarzyło na wyspie Jersey” i „Władcy strachu. Przemoc w polskich sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia” – Winnicka napisała wspólnie z Dionisiosem Sturisem. Pierwsza z nich to reportaż, który ukazał się w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. „Głosy” to opowieść o zbrodni, która wstrząsnęła całą Wielką Brytanią. Pewnego niedzielnego popołudnia, na niewielkiej brytyjskiej wyspie Jersey, Damian Rzeszowski zabił sześć osób, w tym dwójkę swoich dzieci i jedno z przyjaciół. Reportażyści starają się znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące motywów działania polskiego emigranta.

„Władcy strachu. Przemoc w polskich sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia” to kolejna książka, w której oczy reportażystów zwrócone są ku wyspie Jersey. Tym razem jest to opowieść o sierocińcu, który przez wiele lat był terenem łowów dla pedofilów. W lutym 2008 roku pod schodami Haut de la Garenne znaleziono fragment dziecięcej czaszki. To był punkt zapalny do rozpoczęcia śledztwa. Dochodzenia śledczych ujawniły siatkę powiązań i przestępstw, które na przestrzeni wielu lat rozgrywały się w domu dziecka.

W czerwcu 2021 roku, w kultowej serii Amerykańskiej Wydawnictwa Czarne, ukazała się najnowsza książka Ewy Winnickiej. „Greenpoint. Kroniki małej Polski” to opowieść o nowojorskiej dzielnicy, do której od przeszło 150 lat przybywają Polacy. W zakątku Brooklynu Polacy budują swoje kościoły, mają swoje sklepy, puby. Niektórzy z nich dorobili się milionów, inni upadli na dno.

Książki Ewy Winnickiej na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ewy Winnickiej we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook).

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.