Frank Herbert Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Frank Herbert Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Frank Herbert to amerykański pisarz science-fiction, znany głównie z kultowego cyklu “Kroniki Diuny”, który doczekał się wielu prestiżowych nagród literackich. W książkach Herberta pojawia się wiele wątków z dziedziny ekologii, filozofii, teologii, ekonomii oraz psychologii. Frank Herbert uznawany jest za jednego z pionierów światowej fantastyki. Pisarz został doceniony już za życia, mimo iż gatunek science-fiction uchodził jako literatura drugiej kategorii. Herbert jest autorem sześciu tomów cyklu „Kroniki Diuny”: „Diuna”, „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, „Bóg Imperator Diuny”, „Heretycy Diuny” oraz „Diuna: Kapitularz”. Twórczość Herberta skupia się bardziej na przyszłości człowieka niż konstruowanych przez ludzi nowych technologiach.

Herbert urodził się w 1920 roku w Tacoma. Dzieciństwo przyszłego pisarza nie należało do najszczęśliwszych. W wieku 18 lat przeprowadził się do swojego wujostwa zamieszkującego Salem w Oregonie. Na miejscu ukończył szkołę średnią, tam też stawiał swoje pierwsze kroki związane z pisaniem. Po maturze pracował w kilku lokalnych gazetach. Jego pracę przerwało wezwanie do służby w wojsku. W trakcie II wojny światowej działał w marynarce wojennej jako fotograf. W wyniku problemów zdrowotnych został zwolniony ze służby. Po zakończeniu wojny podjął studia na University of Washington, gdzie studiował kreatywne pisanie. Przełomowym rokiem w jego późniejszej karierze był rok 1949. Wtedy wraz z żoną przeprowadził się do Kalifornii, gdzie poznał psychologów Ralpha i Irene Slattery. Małżeństwo rozbudziło w Herbercie miłość do twórczości Zygmunta Freuda, Carla Gustava Junga, Martina Heideggera i Karla Jaspersa. Teorie głoszone przez tych wybitnych filozofów i myślicieli odcisnęły trwałe piętno na zainteresowaniach Herberta. Najprawdopodobniej pod ich wpływem zaczął poznawać buddyzm. Pierwsze teksty z gatunku science-fiction zaczął publikować na początku lat 50. Powieściowo debiutował w 1956 roku, kiedy ukazała się jego książka „The Dragon in the Sea”. Książka nie okazała się wielkim sukcesem, na szczęście pisarz dorabiał jako autor przemówień Guya Cordona, senatora z ramienia Partii Republikańskiej. Po wojnie autor podejmował się wielu ciekawych zajęć – pracował m.in. jako operator telewizyjny, komentator radiowy, reporter i redaktor gazet, zajmował się również poławianiem małży i degustowaniem win. W latach 70-tych pracował w Seattle Post-Intelligencer oraz na uczelni w Waszyngtonie. Jako doradca i konsultant społeczny był wysyłany do Azji – m.in. do Wietnamu i Pakistanu.

Doświadczenia ze swojego bardzo intensywnego życia wykorzystywał w pisaniu. Na dodatek ukończył studia biologiczne, dlatego jego powieści obfitowały w soczyste opisy natury i mechanizmów przyrody. Największą sławę przyniosła mu rzecz jasna seria “Kroniki Diuny”, którą rozpoczęła wydana w 1965 roku „Diuna”.

Kroniki Diuny najbardziej znany cykl książek Franka Herberta

„Kroniki Diuny” to najbardziej znany cykl Herberta i jednocześnie jeden z najważniejszych cykli science-fiction w historii literatury. Pierwsza książka w serii – „Diuna” – ukazała się w 1965 roku. Ostatecznie Herbertowi udało się za życia napisać sześć tomów serii, a dziś możemy czytać kilkanaście opasłych powieści, których fabuła rozgrywa się w wykreowanym przez niego świecie, bowiem po śmierci autora pisanie cyklu kontynuowali jego syn Brian Herbert oraz Kevin J. Anderson.

Fabuła „Diuny” rozpoczyna się na tytułowej pustynnej planecie, zwanej również Arrakis. Na globie znajduje się potężne i drogocenne źródło melanżu, który wytwarzany jest dzięki żyjącym na pustyniach czerwiom. Prawowitymi lennikami Diuny jest lud Atrydów, który jednak pada ofiarą przewrotu dokonanego przez lud Harrokenów. Ich przywódca w niekontrolowany sposób wydobywa melanż, co powoduje, że gwałtownie rośnie jego siła. Dzięki pomocy Fremenów Atrydzi chcą przywrócić stary układ sił panujący niegdyś na planecie przejętej przez imperialne wojska. W „Diunie” aż roi się od odniesień do kultury i mitologii, wyraźnie widać wpływ islamu i filozofii Wschodu. Szczególnie widoczne jest to w warstwie opisowej ludów zamieszkujących pustynne pustkowia Diuny.

Za swój bestsellerowy cykl Frank Herbert otrzymał wiele prestiżowych nagród przyznawanych książkom science-fiction i fantasy. Na swoim koncie ma między innymi statuetki Nebuli oraz Hugo.

Książki z cyklu Kroniki Diuny: „Diuna”, „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, „Bóg Imperator Diuny”, „Heretycy Diuny” oraz „Diuna: Kapitularz” znajdziecie w formie ebooka, audiobooka i papierowej w księgarni internetowej Woblink.

Kontynuatorzy Franka Herberta i ścieżki czytania „Kronik Diuny”

Po śmierci Franka Herberta, na podstawie jego notatek i rozpoczętych fragmentów kolejnych powieści, serię kontynuowali jego syn Brian Herbert oraz Kevin J. Anderson. Spod ich pióra wyszły kolejne części serii, których fabuła rozgrywa się przed, w trakcie lub po wydarzeniach opisanych jeszcze za życia przez Franka Herberta. Są to „Dżihad Butleriański”, „Krucjata przeciw maszynom”, „Bitwa pod Corrinem”, „Mesjasz Diuny”, „Nawigatorzy Diuny”, „Łowcy Diuny”, „Czerwie Diuny”, „Droga do Diuny”, „Mentaci Diuny”, „Paul z Diuny”, „Wichry Diuny” oraz „Zgromadzenie żeńskie z Diuny”.

„Kroniki Diuny” można czytać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest czytanie według chronologii wydania, a zatem najpierw książki napisane przez Herberta, a później jego kontynuatorów. Drugim kluczem może być zaś chronologia wydarzeń rozgrywających się w powieści. Na różnego rodzaju stronach internetowych miłośnicy serii proponują również innych alternatywnych ścieżek, które pozwalają lepiej poznać świat przedstawiony.

Ekranizacje Diuny

Na podstawie „Diuny” powstało wiele komiksów, gier komputerowych, gier planszowych, animacji oraz adaptacji filmowych. Do tej pory najgłośniejszym filmem, który powstał w oparciu o fabułę książki, jest produkcja Davida Lyncha z 1984 roku. W filmie wystąpili m.in. Francesca Annis, Kyle MacLachlan, Sting i Kenneth McMillan. Film niestety nie zebrał pozytywnych opinii. Na dodatek to produkcja, która źle zniosła znak czasu – efekty specjalne i scenografia wyraźnie się zestarzały i dziś „Diunę” można oglądać raczej jako ciekawostkę. Cały świat oczekuje premiery nowej ekranizacji „Diuny”, której nakręcenia podjął się Denis Villeneuve, autor takich filmów, jak „Sicario” czy „Nowy początek”. Niestety data ukazania się filmu już kilkukrotnie była przesuwana w związku z panującą na świecie pandemią koronawirusa. Wiadomo na pewno, że w produkcji wystąpi plejada gwiazd – Timothée Chalamet, Zendaya, Jason Momoa, Oscar Isaac, Stellan Skarsgård, Josh Brolin i wielu innych.

Źródło zdjęcia: Wikipedia (© Uli Kaiser)

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

Literatura piękna to jeden z gatunków twórczości literackiej, który charakteryzuje się dominującą funkcją estetyczną używanego w nim języka (w przeciwieństwie do funkcji użytkowej takich tekstów, jak dzieła o charakterze informacyjnym, naukowym etc.). To też jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Tutaj znajdziecie wiele najwspanialszych dzieł literatury polskiej, a także bestsellerowe dzieła literatury światowej.

Autorzy literatury pięknej na kartach swoich bestsellerów tworzą jedyne w swoim rodzaju historie, poruszając w nich ważne i ponadczasowe tematy bez względu na to, czy mowa o dziełach zaliczanych do klasyki czy do współczesnej literatury pięknej. To właśnie sprawia, że od ich twórczości nie mogą się oderwać kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów literatury pięknej, z pewnością wspomnieć należy jednak przynajmniej o takich twórcach jak Margaret Atwood, John Steinbeck, Haruki Murakami, Mario Puzo, Jane Austen, Gabriel Garcia Marquez, Yoko Ogawa, Hanya Yanagihara, Ken Follett, George Orwell, Edgar Allan Poe, Marcel Proust, Salman Rushdie, Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”) czy Annie Ernaux. Na Woblinku znajdziecie także wiele ebooków wspaniałych dzieł polskiej literatury pięknej, stworzonych między innymi przez Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Wiesława Myśliwskiego, Łukasza Orbitowskiego („Tracę ciepło”), Wojciecha Kuczoka („Czarna”, „Gnój”) czy Radka Raka. To także świat klasyki literatury polskiej - książek Władysława Reymonta, Zofii Nałkowskiej czy Henryka Sienkiewicza. Najlepsze powieści znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!

Mistrzowie literatury pięknej

Jakie są cechy literatury pięknej? Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII wieku jako literacka analogia do terminu "sztuki piękne". Beletrystykę wyróżnia nacisk na estetyczną funkcję języka, jak również fikcja literacka. Choć akcja wielu dzieł toczy się w świecie będącym odbiciem naszego, ostatecznie rozgrywają się w nim historie, które przynajmniej w pewnym stopniu są wytworem wyobraźni ich autorek i autorów. Skupienie na faktach zostawiamy reportażom - w świecie literatury pięknej rządzi wyobraźnia.

Czy można wskazać największych mistrzów tego gatunku? Naszym zdaniem jest to niemożliwe, bowiem literatura piękna zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. Chcemy jednak polecić Wam przynajmniej kilka tytułów, które warto przeczytać. Jednym z nich są "Małe kobietki" Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w stanie Massechusetts. Ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, a w tym czasie jego cztery córki - Jo, Meg, Amy oraz Beth - zostały z matką w ich domu w miejscowości Concord. "Małe kobietki" to wyjątkowa powieść o dorastaniu, poszukiwaniu i odnajdywaniu własnej drogi, zmaganiach z gwałtownymi uczuciami, a nade wszystko o miłości. Inne dzieło zaliczane do klasyki literatury pięknej to chociażby "Zabić drozda" Harper Lee, książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Ta historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku na południu USA, gdzie Atticus Finch, głowa rodziny i adwokat, broni w sądzie młodego czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej dziewczynie, Mayelli Ewell. Pozornie prosta sprawa staje się symbolem w świecie wszechobecnego rasizmu i codziennej walki o równouprawnienie. "Zabić drozda" zdecydowanie nie jest lekką historią na letnie popołudnie - niewątpliwie jednak warto się z nią zmierzyć. Bestsellerowe powieści, jakie znajdziecie na Woblinku często poruszają tak ważne tematy jak miłość, współczucie, sprawiedliwość czy dobroć. Nie wahajcie się po nie sięgnąć - w naszej księgarni znajdziecie je zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

Literatura piękna polska

Które polskie dzieła literackie możemy znaleźć w czołówce współczesnej literatury pięknej? Z całą pewnością zaliczają się do nich dzieła Olgi Tokarczuk, popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej "Księgi Jakubowe" zostały uhonorowane literacką Nagrodą Nobla, a to nie jedyne przykłady literatury beletrystycznej tej autorki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Na Woblinku znajdziecie także takie powieści Olgi Tokarczuk jak "Bieguni", "Empuzjon" czy "Dom dzienny, dom nocny". Polskimi dziełami literatury pięknej, do których zdecydowanie polecamy zajrzeć są również współczesne ebooki Szczepana Twardocha (na przykład "Król" lub "Morfina"), Joanny Bator ("Ciemno, prawie noc" czy "Gorzko gorzko"), Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Ucho igielne") czy laureata Nagrody Nike Radka Raka ("Baśń o wężowym sercu" i "Małe zwierzątka"). Polska literatura piękna to również powieści klasyków literatury beletrystycznej, takie jak "Chłopi" Władysława Reymonta (przy tej okazji serdecznie polecamy też sięgnąć po "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak), "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalka" Bolesława Prusa czy "Granica" Zofii Nałkowskiej. Wiele z tytułów, które znajdziecie w kategorii literatury pięknej polskiej to równocześnie zagraniczne bestsellery, dostępne w Woblinku w wielu różnych formatach!

Literatura piękna obca

Także powieści zagranicznych autorów beletrystyki cieszą się w Polsce wielkim uznaniem. Chcielibyśmy Wam polecić kilkoro z nich. Literatura piękna obca zawiera w sobie wiele dzieł ukazujących perspektywę znacząco różniącą się od naszej. Sięgnijcie chociażby po dzieła twórców pochodzących z Azji - Harukiego Murakamiego (na przykład "Mężczyźni bez kobiet"), Kazuo Ishiguro ("Nie opuszczaj mnie", "Okruchy dnia"), Yoko Ogawy ("Ukochane równanie profesora", "Podziemie pamięci") czy Bory Chung ("Przeklęty królik"). Szerokim echem odbiła w na świecie także książka "Piersi i jajeczka" Mieko Kawakami, nazywana niekiedy prawdziwą kobiecą powieścią. To historia pisana przez kobietę o kobietach - konkretnie o trzech, Natsuko, jej starszej siostrze Makiko oraz córce Makiko, Midoriko. Macierzyństwo, cielesność, a nade wszystko społeczne oczekiwania wobec kobiet to tematy, które poruszyły serca i umysły wielu czytelniczek, a także sprawiły, że Mieko Kawakami dołączyła do cenionych przedstawicielek literatury pięknej obcej. Mistrzowie literatury pięknej obecni są na całym świecie - polecamy sięgnięcie także po ebook "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens, "Żółwie aż do końca" Johna Greena czy "Niebezpieczna fortuna" Kena Folletta. Przykłady wciągających książek należących do gatunku literatura piękna można mnożyć bez końca! Jeśli kochacie literaturę piękną zagraniczną, konieczne sprawdźcie naszą ofertę!

Klasyka literatury pięknej

Nie ma chyba sposobu na to, by ustalić jeden wspólny dla wszystkich kanon klasyki literatury pięknej, bez względu na to, czy mówimy o autorach polskich, zagranicznych czy obydwu obszarach równocześnie. Na szczęście jedną z głównych cech literatury pięknej jest jej różnorodność - w fikcji literackiej stworzonej przez mistrzów gatunku każdy znajdzie coś dla siebie! W ofercie księgarnia internetowa Woblink posiada różne podgatunki literatury pięknej, takie jak literatura obyczajowa, powieść historyczna, zagraniczna literatura piękna czy dzieła literackie polskich autorów. Czeka tu na Was zarówno klasyka literatury światowej, jak i nowości literatury pięknej - powieści "Rzeźbiarz łez" Eric Doom czy "Igła" Kena Folletta. Beletrystyka pełna jest wzruszeń, radości, napięcia lub gniewu - zajrzyjcie tylko do "Małego życia" Hanya Yanagihary, powieści "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrika Backmana czy "Ciała" Annie Ernaux by przekonać się, jak bogaty jest świat bestsellerowej literatury pięknej. Drzwi do niej szeroko otwarte są dla Was w Woblinku - sięgnijcie po książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!