Grzegorz Uzdański Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wypiór, Książka | Grzegorz Uzdański

    "„Wypiór” to historia o parze znerwicowanych, wielkomiejskich trzydziestolatków, którym sypie się związek. Opowiedziana z humorem i epickim realizmem, jest zarazem opowieścią niesamowitą, gdyż jedną z głównych ról gra tu przeistoczony w wampira Adam Mickiewicz. Tekst jest napisany klasycznym dla literackiej polszczyzny trzynastozgłoskowcem. Uzdański potrafi sprawić, że romantyczna fraza ożywa, zaczyna się skrzyć, bawić, zachwycać. Potrafi o wiele więcej, bo „Wypiór” to nie t...

    Promocja
    okładka Nowe wiersze sławnych poetów, Książka | Grzegorz Uzdański

    Jan Kochanowski kibicuje polskiej reprezentacji. Juliusz Słowacki snuje się po centrum handlowym. Wisława Szymborska pisze status na facebooka. Sylvia Plath walczy z dekoderem. Ignacy Krasicki pracuje nad profilem randkowym. Grzegorz Uzdański komentuje współczesną rzeczywistość, mistrzowsko naśladując styl największych poetów w historii. W „Nowych wierszach sławnych poetów”, oprócz utworów znanych ze strony na facebooku, znajdują się również teksty nigdzie indziej nieopubli...

    Promocja
    okładka Zaraz będzie po wszystkim, Książka | Grzegorz Uzdański

    Jadzia jest osiemdziesięcioletnią pensjonariuszką domu opieki. W miejscu, w którym rytm strzępków życia wyznaczają jedynie posiłki, obchody personelu, wizyty nielicznych już przyjaciół i krewnych oraz oglądanie seriali, nie ma zbyt wielu rozrywek oprócz myślenia. A temu Jadzia oddaje się z całą zawziętością. Swoje losy – przedstawione niechronologicznie – narratorka odsłania przed nami za sprawą retrospekcji. Bohaterka relacjonuje strzępki swojego dzieciństwa przypadającego n...

    Promocja
    okładka Wakacje, Książka | Grzegorz Uzdański

    Powieściowy debiut twórcy Nowych wierszy sławnych poetów. Brawurowa, przenikliwa, ironiczna książka. Marta – matka i Justyna – córka spędzają razem tydzień w gospodarstwie agroturystycznym na Kujawach. Celem ich podróży jest odwiedzenie miejsc związanych z ukrytą historią rodzinną: powracająca we wspomnieniach bohaterek babka była Niemką, ewangeliczką, która po wojnie poddała się całkowitej asymilacji i nigdy nie wspominała o swoim pochodzeniu lub ocalałych członkach rodu. T...

Grzegorz Uzdański Książki

Grzegorz Uzdański urodził się w 1979 roku. To polski dziennikarz, pisarz, poeta. Uzdański debiutował w 2016 roku powieścią „Wakacje”, za którą otrzymał nominację do Nagrody Conrada. Dwukrotnie zgłoszony był do Paszportów Polityki. Stale współpracuje z kwartalnikiem „Przekrój”. Wraz z Natalią Fiedorczuk oraz Aleksandrą Zielińską pracuje w studiu literackim przy Studiu Munka. Uzdański jest członkiem improwizacyjnych grup komediowych. Występował m.in. z zespołami Dobrze, Cinema Disco oraz warszawskim składzie Resortu Komedii. Ponadto Uzdański jest wokalistą i tekściarzem zespołu Ryby. Pisarz deklaruje się jako feminista – działał m.in. w Porozumieniu Kobiet 8 Marca oraz współorganizował warszawskie Manify. Uzdański był również nauczycielem filozofii i etyki w jednym ze społecznych gimnazjów w stolicy. Pisarz jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Do tej pory ma na swoim koncie trzy książki – „Wakacje”, „Zaraz będzie po wszystkim” oraz „Nowe wiersze sławnych poetów”.

Wakacje - debiutancka powieść Uzdańskiego

Debiutancka powieść Grzegorza Uzdańskiego – „Wakacje” – ukazała się w 2016 roku. Matka i córka spędzają razem tydzień w agroturystyce na Kujawach. Głównym motywem ich podróży jest odwiedzenie miejsc, które wiążą się z ukrytą historią rodzinną. Kobiety często wspominają pochodzącą z Niemiec babkę, która poddała się całkowitej asymilacji i nigdy nie rozmawiała z nikim o swojej przeszłości. Matka i córka próbują też spędzić ze sobą jak najwięcej czasu z dala od pośpiechu życia codziennego, chcą spędzić po prostu zwyczajne wakacje.

Za książkę „Wakacje” Grzegorz Uzdański otrzymał nominację do Nagrody Conrada w 2017 roku.

Zaraz będzie po wszystkim

„Zaraz będzie po wszystkim” to druga powieść Roberta Uzdańskiego. Książka ukazała się w 2019 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. Jedną z bohaterek powieści jest Jadzia, osiemdziesięcioletnia pensjonariuszka domu opieki. Rytm jej życia wyznaczany jest posiłkami i godzinami obchodów personelu. Jedynymi atrakcjami w ciągu dnia mogą być wizyty krewnych i przyjaciół oraz oglądanie seriali. Pozostaje jedynie intensywne myślenie, czemu Jadzia oddaje się całą zawziętością. Za pomocą retrospekcji bohaterka opowiada o swoim życiu – przywołuje czas młodości, II wojny światowej, dorastania, niespełnionych miłości, pracy, wychowywania dzieci i trudnych relacji z mężem.

Nowe wiersze sławnych poetów

„Nowe wiersze sławnych poetów” to facebookowy projekt Grzegorza Uzdańskiego, na którym publikuje wiersze na współczesne tematy, stylizując je na dzieła znanych poetów, pisarzy i tekściarzy. Tylko u Uzdańskiego Jan Kochanowski kibicuje polskiej reprezentacji, Juliusz Słowacki snuje się po centrum handlowym, Wisława Szymborska pisze status na facebooka, a Sylvia Plath walczy z dekoderem.

W wydanej w 2021 roku przez krakowskie Wydawnictwo Znak książce „Nowe wiersze sławnych poetów” znajdują się zarówno teksty z fanpage’a, jak i zupełnie nowe, niepublikowane wcześniej utwory.

Książki Grzegorza Uzdańskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Grzegorza Uzdańskiego w formie ebooka oraz papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.