Gustave Flaubert

Gustaw Flaubert był francuskim pisarzem tworzącym w XIX wieku. Uznawany jest za pierwszego przedstawiciela naturalizmu, a także za jednego z największych francuskich twórców literatury dziewiętnastowiecznej. Jego najbardziej znanym dziełem pozostaje niezmiennie „Pani Bovary”, która wraz z „Salambo” w 1864 roku została umieszczona w indeksie ksiąg zakazanych.

Życiorys Flauberta

Gustaw Flaubert urodził się 12 grudnia 1821 roku w Rouen w północnej Francji. Jego ojciec, Achille-Cléophas Flaubert (1784-1846) był naczelnym lekarzem chirurgiem szpitala miejskiego. Matką Gustawa była Anne-Justine-Caroline z d. Fleuriot (1793-1872). Przyszły pisarz był drugim z trojga dzieci - miał starszego brata Achille’a (ur. 1813) oraz młodszą siostrę Caroline (ur. 1824). Pierwsze kroki pisarskie Gustaw stawiał już w wieku lat 8. Podczas letnich wakacji, w roku 1836, spotkał znacznie od siebie starszą Élisę Schlesinger, która była jego pierwszą miłością i stanowiła wieloletnie źródło ideału oraz inspiracji twórczej. Kobieta wpłynęła zwłaszcza na kształt napisanej później „Szkoły uczuć”. W 1840 roku Gustaw Flaubert uzyskał bakalaureat, będący niższym stopniem naukowym, niejako wprowadzającym do kariery w tym obszarze (odpowiednik dzisiejszego licencjata). Zgodnie z wolą ojca, rok później podjął studia prawnicze z zamiarem rozwinięcia kariery adwokackiej. Nie przykładał się jednak znacząco do nauki w Paryżu, a kiedy wystąpiły u niego pierwsze objawy epilepsji, przerwał ją. Choroba ta, tak źle postrzegana w tym czasie, utrzymywana była przez Gustawa w największej tajemnicy - wiedzieli o niej tylko absolutnie najbliżsi przyjaciele.

Zniechęcony nieco stolicą Francji, autor opuścił Paryż w 1846 roku i definitywnie porzucił studia prawnicze, decydując się całkowicie poświęcić pisaniu. Było to możliwe w dużej mierze dzięki otrzymaniu dużego spadku po ojcu, którym jednak z woli zmarłego zarządzała matka. Gustaw zamieszkał w domu matki w Croisset w pobliżu Rouen i tam spędził resztę swoich dni. Z rzadka wyjeżdżał jeszcze do Paryża lub do Anglii. Między rokiem 1846 a 1855 był w związku z nieco od niego starszą, znaną poetką-celebrytką Louise Colet. Biografowie Gustawa Flauberta uważają, że był to jedyny naprawdę poważny związek w jego życiu - nie jedynie platoniczny lub towarzyski, jak zdarzało się w środowisku literatów. Pisarz nigdy się nie ożenił, a bliską relację utrzymywał w zasadzie tylko ze swoją siostrzenicą Caroline Commanville.

Flaubert dużo podróżował na przełomie l. 40 i 50. XIX wieku. Pojawił się w Bretanii i Normandii, przybył także na Bliski Wschód (1849-1852), po drodze odwiedzając Grecję, kraje Azji Mniejszej czy Egipt. Nieco dłużej przebywał w Stambule oraz we Włoszech. Nie ukrywał, że w trakcie podróży zaraził się chorobami wenerycznymi (w tym syfilisem) po spotkaniach z prostytutkami płci obojga. Chorował na nie do końca życia. Jeszcze w 1858 roku pojawił się w Tunisie, chcąc zobaczyć ruiny Kartaginy - gromadził w ten sposób materiały do powieści historycznej „Salambo”.

Jako pisarz, Gustaw Flaubert znany był z pilności i wytrwałości. Tworzenie uważał za swój codzienny obowiązek, wymagał od siebie i swojego słowa dużo precyzji oraz dyscypliny. Dobrze odnajdywał się w elicie II Cesarstwa francuskiego. Do jego literackich przyjaciół z Paryża należeli Théophile Gautier, Charles Baudelaire, Émile Zola, Alphonse Daudet, Igor Turgieniew czy bracia Goncourt. Miał także bardzo dobrą relację z George Sand, z którą często korespondował i konsultował swoją twórczość. Przez cesarza Napoleona III został został uhonorowany Orderem Narodowym Legii Honorowej w roku 1866.

Po śmierci matki w 1872 roku, Gustaw Flaubert znalazł się w trudnym położeniu finansowym, pogłębionym jeszcze przez nietrafione inwestycje męża jego siostrzenicy Caroline, Ernesta Commanville’a. Wojna francusko-pruska w 1870 roku sprawiła, że jego dom zajęli Prusacy - w dodatku między rokiem 1869 a 1876 zmarło wielu przyjaciół Gustawa, w tym jego wieloletnia kochanka Louise Colet oraz George Sand. Flaubert zamknął więc lata 70. spaleniem całej korespondencji, którą prowadził całe życie, także tej od matki, Sand oraz Colet. Towarzyszył mu jedynie francuski pisarz Guy de Maupassant.

Gustaw Flaubert zmarł niedługo później, 8 maja 1880 roku, we własnym domu w Croisset w wyniku wylewu. Miał zaledwie 58 lat. Został pochowany na cmentarzu w Rouen, w rodzinnym grobie.

Pani Bovary - jedna z najbardziej znanych powieści Gustawa Flauberta

Jedną z najbardziej znanych powieści autorstwa Gustawa Flauberta jest „Pani Bovary” - wydana w 1857 roku realistyczno-psychologiczna historia miłości doktora Karola Bovary oraz córki jego pacjenta, Emmy Rouault. Niestrudzenie kontrolująca go matka swata lekarza z niegrzeszącą urodą, za to ponoć niezwykle bogatą wdową po komorniku, Heloize Dubuc. Kiedy jednak zawierają związek małżeński, kobieta okazuje się być niezwykle apodyktyczną oraz nieustannie podejrzliwą wobec wszystkiego i wszystkich osobą. Dopiero z czasem ujawniony zostaje także fakt, że ma zaciągnięty kredyt hipoteczny, który zataiła. Heloize, pełna poczucia bycia traktowaną niesprawiedliwie, wręcz poddaną ostracyzmowi społecznemu, po jednej z kłótni z rodzicami doktora umiera w wyniku krwotoku płucnego. Po jej śmierci Karol czuje się samotny i coraz częściej odwiedza swojego pacjenta, pana Rouault, którego piękna córka, Emma, była jednym z powodów chorobliwej zazdrości Heloize. Między nimi rozwija się uczucie, które Karol manifestuje, prosząc ojca Emmy o rękę kobiety. Po odczekaniu odpowiedniego czasu żałoby po śmierci pierwszej żony doktora, para bierze ślub.

To w tym momencie Emma staje się tytułową panią Bovary, która po niedługim czasie zaczyna rozumieć, że Karol jest dla niej zbyt prosty, zbyt mało pociągający i interesujący - że zwyczajnie wcale go nie kocha. Wciąż marzy o miłości idealnej, której wzorzec znajduje w książkach Waltera Scotta. Pragnienia te wzmagają się po balu u markiza d’Andervillers, gdzie Emma poznaje świat francuskiej arystokracji. Zauroczona nim, zaczyna się zmieniać, co z czasem staje się przyczyną jej zaburzeń psychicznych. Kobieta staje się wyjątkowo rozrzutna i z czasem całkowicie roztrwania majątek swojego męża. Rodzi córkę, Bertę, nie jest jednak zbyt dobrą matką - raz ją rozpieszcza, a raz zupełnie zaniedbuje. Rzuca się w wir poszukiwania miłosnych uniesień - najpierw prawie że nawiązuje romans z Leonem, a gdy ten wyjeżdża z Paryża wdaje się w burzliwą relację z arystokratą Rudolfem Boulangerem. Ciągle szuka w nim wyimaginowanego idealnego kochanka z czytanych przez nią książek. Rudolf, nieco już znudzony kontaktami z Emmą, a także lekko przerażony jej gwałtownym uczuciem oraz planami wspólnej, romantycznej ucieczki, za pośrednictwem listu zrywa znajomość, co wpędza kobietę w poważną chorobę. W tym czasie troskliwie opiekuje się nią mąż.

Kiedy udaje się jej wyzdrowieć, pani Bovary na chwilę staje się na powrót żoną i matką. Podczas jednego z wyjazdów do Rouen spotyka jednak w teatrze Leona i wdaje się w kolejny romans. Emma co i rusz oszukuje Karola, tkając sieć kłamstw, w której sama coraz bardziej się gubi. Tworzy wokół siebie świat, w którym nie ma miejsca na dbanie o dom czy rodzinę. Nikt jednak nie zna prawdy o jej niewierności, a zaślepiony Karol wierzy we wszystkie jej wyjaśnienia.

Pewnego dnia do Emmy docierają wieści o tym, jak ogromnie jest zadłużona. Kobieta zdaje sobie sprawę, że nie ma możliwości pokryć długów, a wierzyciele zaczynają coraz bardziej naciskać. W desperacji zwraca się o pomoc do Leona, a potem do Rudolfa, obydwaj jednak nie mogą, a przede wszystkim nie chcą wspomóc jej materialnie. Pani Bovary zaczyna zastanawiać się nad prostytucją, w końcu jednak decyduje się na samobójstwo. Po zażyciu arszeniku, mimo desperackich starań Karola, kobieta umiera. Mężczyzna do końca nie zdaje sobie sprawy z niewierności żony i ma żal do Boga o to, że mu ją odebrał. Po jakimś czasie, przeglądając jej rzeczy, znajduje listy, które dobitnie świadczą o romansach Emmy z Rudolfem oraz Leonem. W obliczu tej wiedzy całkowicie się załamuje i umiera, osierocając kilkuletnią Bertę.

Motyw kobiety łamiącej przyjęte konwenanse i normy obyczajowe ciekawił Gustawa Flauberta praktycznie od początku jego literackiej kariery. Pojawia się on w różnych wcześniejszych tekstach, jednak to w „Pani Bovary” znajduje swoją najpełniejszą realizację. Tą znaną pozycję Flauberta znajdziecie na Woblinku w formie ebooka oraz książki papierowej.

Książki Flauberta w księgarni internetowej Woblink

„Pani Bovary” wydaje się być najbardziej znanym dziełem autorstwa Gustawa Flauberta, jednak inne tytuły nie zostają daleko w tyle. Wśród ważnych pozycji, które wyszły spod pióra Francuza warto z pewnością wymienić „Kuszenie świętego Antoniego”, „Szkołę uczuć” czy „Salambo”, które podobnie jak „Pani Bovary” znalazło się na liście ksiąg zakazanych we Francji w drugiej połowie XIX wieku. Te klasyczne już powieści znajdziecie na Woblinku jako ebooki (epub, mobi) lub książki papierowe.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
Wybrane filtry:
  okładka Pani Bovary, Ebook | Gustave Flaubert
  okładka Pani Bovary, Ebook | Gustave Flaubert

  Książka z serii Wielcy pisarze w nowych przekładach. Pani Bovary w przekładzie i z komentarzami Ryszarda Engelkinga, po raz pierwszy tak bliska oryginału. Zmieniony przekład Ryszarda Engelkinga (w stosunku do wydania z 2005 roku zawiera kilkaset ulepszeń), z przedmową, w której tłumacz wyjaśnia, jak powinno się czytać powieść Flauberta w zgodzie z intencjami autora (poprzednie przekłady utrwaliły w wielu czytelnikach lekturę nieco naiwną), oraz komentarzami, wśród któryc...

  okładka Pani Bovary, Ebook | Gustave Flaubert
  okładka Pani Bovary, Ebook | Gustave Flaubert

  Pani Bovary jest powieścią francuskiego pisarza Gustawa Flauberta należącą do ścisłego kanonu literatury pięknej. Powieść powstała z fascynacji autora balzakowską tezą, w myśl której kobieta staje się w pełni kobieca, kiedy dopuszcza się zdrady. Opowiada o młodej, cnotliwej z pozoru Emmie Rouault, która wychodzi za mąż z rozsądku za poczciwego doktora Karola Bovary. Jednak z powodu niezaspokojonych pragnień i marzeń o wielkiej miłości zamierza porzucić moralne konwenanse i pu...

  okładka Kuszenie świętego Antoniego, Ebook | Gustave Flaubert
  okładka Kuszenie świętego Antoniego, Ebook | Gustave Flaubert

  Najważniejsze dzieło Gustave’a Flauberta, które sam autor nazywał dziełem całego swojego życia. Powstawało ono dwadzieścia pięć lat w trzech różnych wersjach. Ostatecznie autor zdecydował się wydać ostatnią z nich w 1874 roku. Święty Antoni spotyka się z wyznawcami różnych wierzeń, od chrześcijaństwa po heretyków, cudotwórców, szamanów, przedstawiających swoje poglądy i wiarę w Boga, co podważa jego wiarę i dotychczasową widzę o otaczającym go świecie.

  okładka Madame Bovary, Ebook | Gustave Flaubert
  okładka Madame Bovary, Ebook | Gustave Flaubert

  „Madame Bovary” is a novel by Gustave Flaubert, often considered his masterpiece. Emma Bovary yearns for a life of luxury and passion of the kind she reads about in romantic novels. But life with her country doctor husband Charles Bovary in the provinces is unutterably boring, and she embarks on love affairs to realize her fantasies. But even her affairs bring her disappointment, and when real life continues to fail to live up to her romantic expectations, the consequences ...

  okładka La Tentation de saint Antoine, Ebook | Gustave Flaubert
  okładka La Tentation de saint Antoine, Ebook | Gustave Flaubert

  Flaubert a travaillé toute sa vie sur ce travail. Un poème dramatique en prose sur la déception des possibilités de la connaissance. Le drame philosophique „La tentation de saint Antoine” est basé sur la légende d’Anthony of Thebes, un saint chrétien sujet à la tentation. Derrière les tentations dans l’âme d’un ermite, le désespoir s’installe, suscitant des doutes dans la foi.

  okładka Trois contes, Ebook | Gustave Flaubert
  okładka Trois contes, Ebook | Gustave Flaubert

  Au centre de l’histoire se trouve une âme modeste, bienveillante et pure, on pourrait dire sainte. Cependant, tous humilient la fille et en profitent. Une fille avec une telle „âme simple”, bien sûr, avec sa gentillesse et sa douceur se ruiner elle-même.Il est très difficile de lire de telles choses à notre époque difficile.

  okładka Madame Bovary, Ebook | Gustave Flaubert
  okładka Madame Bovary, Ebook | Gustave Flaubert

  Madame Bovary – un grand roman de l’écrivain français Gustave Flaubert. Le personnage principal, Emma Bovary, souffre de l’incapacité de réaliser ses rêves d’une vie sociale brillante et pleine de passions romantiques. Au lieu de cela, elle mène la vie monotone de la femme d’un pauvre médecin de province. Mais toutes ses tentatives pour sortir du monde sombre sont vouées à l’échec.

  okładka Pani Bovary, Książka | Gustave Flaubert
  okładka Pani Bovary, Książka | Gustave Flaubert

  Pani Bovary jest powieścią francuskiego pisarza Gustawa Flauberta należącą do ścisłego kanonu literatury pięknej. Powieść powstała z fascynacji autora balzakowską tezą, w myśl której kobieta staje się w pełni kobieca, kiedy dopuszcza się zdrady. Opowiada o młodej, cnotliwej z pozoru Emmie Rouault, która wychodzi z rozsądku za mąż za poczciwego doktora Karola Bovary, by pod wpływem niezaspokojonych pragnień i marzeń o wielkiej miłości porzucić moralne konwenanse i puścić się w...

  okładka Kuszenie świętego Antoniego, Książka | Gustave Flaubert
  okładka Kuszenie świętego Antoniego, Książka | Gustave Flaubert

  Pierwszy współczesny przekład „Kuszenia świętego Antoniego” Flauberta, przygotowany na zamówienie Wydawnictwa Sic! ponad sto lat po poprzednim, bardzo niedoskonałym przekładzie Antoniego Lange, przez młodego romanistę Piotra Śniedziewskiego (UAM w Poznaniu). Książkę dopełniają bogate komentarze: napisany specjalnie do polskiego wydania esej Gisele Seginger, wybitnej francuskiej flaubertolożki; esej Ryszarda Przybylskiego o świętym Antonim Pustelniku i jego najważniejszych prz...

  okładka Korespondencja, Książka | Gustave Flaubert, George Sand
  okładka Korespondencja, Książka | Gustave Flaubert, George Sand

  Korespondencja Gustave’a Flauberta i George Sand to pierwszy po polsku, obszerny wybór listów obojga pisarzy, obejmujący okres ich znajomości i przyjaźni od roku 1863 do śmierci Sand w roku 1876. „Kiedy rozpoczyna się wymiana listów, ona ma pięćdziesiąt dziewięć lat, jest znaną i szanowaną pisarką, autorką czterdziestu powieści – on, o siedemnaście lat młodszy, jest autorem Pani Bovary i Salambo, których znaczenie mało kto wówczas rozumiał. Ona, od lat żyjąca w separacji z mę...

  okładka Pani Bovary lektura z opracowaniem, Książka | Gustave Flaubert
  okładka Pani Bovary lektura z opracowaniem, Książka | Gustave Flaubert

  Notatki na marginesie
  Szczegółowe opracowanie
  Streszczenie
  Specjalna czcionka ułatwiająca szybkie czytanie

  okładka Korespondencja, Ebook | George Sand, Gustave Flaubert
  okładka Korespondencja, Ebook | George Sand, Gustave Flaubert

  Książka z serii Wielcy pisarze w nowych przekładach. Wstęp, przekład i przypisy Ryszarda Engelkinga. Korespondencja Gustave’a Flauberta i George Sand to pierwszy po polsku, obszerny wybór listów obojga pisarzy, obejmujący okres ich znajomości i przyjaźni od roku 1863 do śmierci Sand w roku 1876. „Kiedy rozpoczyna się wymiana listów, ona ma pięćdziesiąt dziewięć lat, jest znaną i szanowaną pisarką, autorką czterdziestu powieści – on, o siedemnaście lat młodszy, jest autor...

  okładka Pani Bovary, Audiobook | Gustave Flaubert
  okładka Pani Bovary, Audiobook | Gustave Flaubert

  Klasyka literatury. Wydana w 1857 roku powieść realistyczno-psychologiczna Gustawa Flauberta o miłości naiwnego wdowca, doktora Karola Bovary'ego, do pozornie cnotliwej córki jego pacjenta, Emmy Rouault. Nowatorstwo powieści Flauberta leży w zastosowanej przez pisarza technice literackiej. Polega ona na bezosobowym trybie relacji i wywołuje efekt uogólnienia społecznego i psychologicznego. Jak wskazuje podtytuł, powieść oprócz losów Emmy, przynosi obraz obyczajów prowincji fr...

  okładka Pani Bovary, Książka | Gustave Flaubert
  okładka Pani Bovary, Książka | Gustave Flaubert

  Pani Bovary w przekładzie i z komentarzami Ryszarda Engelkinga, po raz pierwszy tak bliska oryginału. Zmieniony przekład Ryszarda Engelkinga (w stosunku do wydania z 2005 roku zawiera kilkaset ulepszeń), z przedmową, w której tłumacz wyjaśnia, jak powinno się czytać powieść Flauberta w zgodzie z intencjami autora (poprzednie przekłady utrwaliły w wielu czytelnikach lekturę nieco naiwną), oraz komentarzami, wśród których znajdziemy m.in. zarzucone przez Flauberta warianty i ro...

  okładka Salambo, Książka | Gustave Flaubert, Philippe Druillet
  okładka Salambo, Książka | Gustave Flaubert, Philippe Druillet

  Wydanie zbiorcze słynnej trylogii Philippe’a Druilleta. Komiks został oparty na wątkach historycznej powieści Salambo Gustave’a Flauberta, ale Druillet nadał swemu dziełu konwencję science fiction z elementami epickiej fantasy. Realia Świata Gwiazdy przypominają ziemską starożytność z czasów wojen punickich. Kartagina wynajmuje oddziały żołnierzy z obcych krain, ale po pewnym czasie wielkiemu miastu zaczyna brakować złota na opłacenie zaciężnych. Dwaj przywódcy barbarzyńców, ...

  okładka Szkoła uczuć, Książka | Gustave Flaubert
  okładka Szkoła uczuć, Książka | Gustave Flaubert

  Szkoła uczuć, Gustave Flaubert Książka z serii Wielcy pisarze w nowych przekładach. Przekład, wstęp i komentarze Ryszarda Engelkinga. Wydana w 1869 roku Szkoła uczuć (franc. L'Éducation sentimentale) jest trzecią - po Pani Bovary i Salammbo - powieścią w dorobku Gustave'a Flauberta, nie tak może głośną, jak Pani Bovary, lecz bez wątpienia przewyższającą swą sławną poprzedniczkę pod względem artystycznej dojrzałości i powieściowego nowatorstwa. Jeśli nazywa się Flauberta wyn...

  okładka Pani Bovary, Książka | Gustave Flaubert
  okładka Pani Bovary, Książka | Gustave Flaubert

  Książka z serii Wielcy pisarze w nowych przekładach. Pani Bovary w przekładzie i z komentarzami Ryszarda Engelkinga, po raz pierwszy tak bliska oryginału. Zmieniony przekład Ryszarda Engelkinga (w stosunku do wydania z 2005 roku zawiera kilkaset ulepszeń), z przedmową, w której tłumacz wyjaśnia, jak powinno się czytać powieść Flauberta w zgodzie z intencjami autora (poprzednie przekłady utrwaliły w wielu czytelnikach lekturę nieco naiwną), oraz komentarzami, wśród których zna...

  okładka Bouvard i Pecuchet Z dodatkiem eseju Antoniego Sygietyńskiego Gustaw Flaubert (1821-1880), Książka | Gustave Flaubert
  okładka Bouvard i Pecuchet Z dodatkiem eseju Antoniego Sygietyńskiego Gustaw Flaubert (1821-1880), Książka | Gustave Flaubert

  Bouvard i Pécuchet to ostatnia, nieukończona powieść Flauberta, nad którą pracował on od roku 1872 aż do śmierci w maju roku 1880, z przerwą na napisanie Trzech baśni (1877). Pozostawił po sobie tom pierwszy (z wyjątkiem zakończenia, które znamy tylko w zarysie) oraz materiały do projektowanego tomu drugiego, który w jego zamyśle miał być antologią tekstów z różnych dziedzin, pracowicie skopiowanych przez bohaterów powieści w czasie ich działalności i powiązanych jakimś rodza...