Bony podarunkowe na Święta

Harriet Beecher Stowe Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Chata wuja Toma, Audiobook | Harriet Beecher Stowe

    Kiedy w Stanach Zjednoczonych uchwalono ustawę przeciwko ukrywaniu zbiegłych czarnoskórych niewolników, Harriet Elisabeth Stowe podjęła się opisania stosowanych wobec nich bezwzględności i przemocy. „Chata wuja Toma" opowiada o tych, którzy zmuszeni do niewolniczej posługi, mimo upokorzeń starają się zachować godność. Główny bohater wierzy, że dopóki ma możliwość wyboru pomiędzy dobrem a złem, pozostaje człowiekiem wolnym. Przejmująca historia o uniwersalnych wartościach: o ...

    Promocja
    okładka Chata Wuja Toma, Audiobook | Harriet Beecher Stowe

    Kultowa już powieść o czasach niewolnictwa w Ameryce Południowej Przejmująco zinterpretował audiobook Adam Hutyra. Wspaniała lektura do słuchania. To piękna i mądra opowieść o ciemnoskórym niewolniku pracującym wraz z rodziną na plantacji bawełny. Jest traktowany w sposób bestialski i okrutny, ale nie traci godności ani wiary, że jego dzieci będą miały lepsze życie. Przy słuchaniu audiobooka wyzwalają się emocje: wzruszenie i współczucie. Piękna historia o dorastaniu do cz...

Harriet Beecher Stowe Audiobooki

Harriet Beecher Stowe była amerykańską działaczką społeczną - abolicjonistką oraz autorką książek historycznych i obyczajowych, której rozpoznawalność przyniosła przede wszystkim sentymentalna powieść "Chata wuja Toma". Stowe walczyła o prawa wyborcze dla kobiet.

Harriet Elizabeth Beecher w drodze do literackiego aktywizmu

Harriet Elizabeth Beecher przyszła na świat 14 czerwca 1811 roku w Litchfield, stanie Connecticut jako córka pastora Lymana Beechera oraz Roxany z domu Foote. Matka zmarła gdy dziewczynka miała zaledwie pięć lat. Harriet nie była jedyną rozpoznawalną postacią w rodzinie Beecher. Jej siostra, Catharine Beecher była znaną autorką i pedagogiem, a bracia Henry Ward Beecher, Charles Beecher oraz Edward Beecher zrobili karierę polityczną.

Harriet Beecher uczęszczała do żeńskiego seminarium w Hatford, Connecticut prowadzonego przez jej starszą siostrę. Tam otrzymała, rzadkie jak na tamte czasy dla kobiet, tradycyjne wykształcenie akademickie z naciskiem na filologię klasyczną, naukę języków obcych oraz matematyki. Również tam poznała Sarah P. Willis znaną później pod pseudonimem Fanny Fern. W 1832 roku autorka przeprowadziła się do Cincinnati gdzie podjęła pracę nauczycielki i dołączyła do Semi-Colon Club, salonu literackiego i towarzyskiego. W prasie lokalnej zamieszczała swoje opowiadania i szkice.

Lata 30te to czas rozkwitu handlu i żeglugi nad rzeką Ohio, gdzie przybywali licznie migranci z różnych części kraju, w tym zbiegli niewolnicy, łowcy nagród oraz irlandzcy imigranci pracujący przy budowie kanałów i kolei. Ci ostatni, próbując wyeliminować konkurencję z rynku pracy, zaatakowali czarnych mieszkańców miasta niszcząc ich dzielnice. Doświadczenia Afroamerykanów z tego okresu wpłynęły mocno na twórczość Harriet Beecher Stowe, tak jak i seria debat na temat niewolnictwa, które odbyły się w lutym 1934 roku w seminarium w Lane. To właśnie tam Harriet poznała swojego przyszłego męża, pastora Calvina Ellisa Stowe’a, wdowca i profesora literatury biblijnej. Ślub wzięli 6 stycznia 1836 roku, mieli siedmioro dzieci, w tym bliźniaczki.

Chata wuja Toma i inne powieści autorki

W 1950 roku Kongres uchwalił "Ustawę o zbiegłych niewolnikach", która jeszcze bardziej pogorszyła ich warunki życia. Zakazywała bowiem udzielania pomocy zbiegom i zaostrzała sankcje także w wolnych stanach. W tym samym roku Harriet przeniosła się wraz z rodziną do Brunswick w stanie Maine. Małżeństwo ostro sprzeciwiało się niewolnictwu, dając również okazjonalnie schronienie zbiegłym niewolnikom.

To właśnie w Maine powstała najsłynniejsza powieść Harriet Beecher Stowe - "Chata wuja Toma". Książka opowiada historię szlachetnego i bohaterskiego murzyńskiego niewolnika, wuja Toma, ukazując drastyczne warunki, w jakich żyli Afroamerykanie. Stowe miała do jej napisania zainspirować wizja umierającego niewolnika, jakiej doznała podczas jednego z nabożeństw.

Początkowo "Chata wuja Toma" ukazywała się w odcinkach na łamach gazety "The National Era" pod tytułem „Człowiek, który był rzeczą”, a później „Życie wśród nizin społecznych”. W formie książkowej ukazała się w 1852 roku w nakładzie 5000 egzemplarzy. Już jednak w ciągu pierwszego roku powieść rozeszła się w liczbie 300 tysięcy kopii. Przetłumaczono ją też na 25 języków.

Docierając do milionów czytelników, tak powieść, jak i sztuka teatralna w reżyserii George'a Aikena wywołała niemałe zamieszanie przyczyniając się do nasilenia idei abolicjonistycznych w Stanach Zjednoczonych, a także po części do wybuchu wojny secesyjnej. Autorka pokazała, że skutki niewolnictwa obejmowały całe społeczeństwo, a nie ograniczały się wyłącznie do właścicieli, handlarzy czy samych niewolników.

Stowe pozostała literacko aktywna aż do późnej starości. Łącznie napisała 30 książek - powieści historycznych i obyczajowych, wspomnień podróżniczych, eseji, studiów społecznych, artykułów i listów.

Zmierzch życia Harriet Beecher Stowe

Po przeprowadzce na Florydę, Stowe napisała książkę „Palmetto Leaves” (1873), która miała za zadanie promować region i przyciągać inwestorów z Północy. Kobieta była również aktywna w społeczności lokalnej, pomagając założyć kościół i szkołę w Mandarin na Florydzie. Jej zaangażowanie w sprawy społeczne obejmowało także wspieranie praw kobiet, a w latach 70. XIX wieku była jedną z redaktorek czasopisma skierowanego do kobiet, "Hearth and Home".

Po śmierci męża w 1886 roku, Harriet Beecher Stowe zaczęła podupadać na zdrowiu, a jej ostatnie lata życia zostały naznaczone problemami z pamięcią, co niektóre źródła interpretują jako początkowy etap choroby Alzheimera. Pomimo trudności zdrowotnych, była jednak nadal oddana swojej twórczości i sprawie abolicjonistycznej, a jej dziedzictwo trwa do dziś. Zmarła 1 lipca 1896 roku w Hartford w stanie Connecticut, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w amerykańskiej literaturze i historii społecznej. Została pochowana na zabytkowym cmentarzu przy Phillips Academy w Andover w stanie Massachusetts, obok swojego męża i syna, Henry'ego Ellisa.

Audiobook Chata wuja Toma oraz ebook Chata wuja Toma w księgarni internetowej Woblink

W Woblinku znajdziecie "Chatę wuja Toma" zarówno w formie ebooka, audiobooka jak i książki papierowej.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.