Wirtualne Targi

Hermetz Liliana Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Rozrzucone, Książka | Hermetz Liliana

    Długo wyczekiwana powieść pierwszej laureatki Nagrody Conrada Rozrzucone — fabuła tej międzypokoleniowej i wielogłosowej powieści rozgrywa się w XX i XXI wieku na terenie trzech krajów. To rodzinna historia, w której tajemnica przeplata się z rozpracowywaniem polskich kompleksów. Marię wojenna zawierucha rzuciła do Alzacji, gdzie wraz z mężem Francuzem prowadzi restaurację, starając się zapomnieć o przeszłości i zapuścić korzenie na nowej ziemi. Jednak los skonfrontuje ją z...

    Promocja
    okładka Costello Przebudzenie, Książka | Hermetz Liliana

    Drapieżna, bardzo zmysłowa próba zmierzenia się z cielesnością
    Elizabeth Costello, postać wykreowana przez J.M. Coetzeego, jest znaną pisarką. W trakcie serii wykładów i spotkań autorskich niespodziewanie dla samej siebie odkrywa, że bardziej od filozoficznych dywagacji fascynuje ją doświadczanie własnej cielesności. Za cel stawia sobie przełamanie ograniczeń języka, wyjątkowo ubogiego w zetknięciu z ludzką seksualnością.

    Promocja
    okładka Alicyjka Powieść/ sztuka teatralna ewentualna, Książka | Hermetz Liliana

    Książka nominowana do Nagrody Conrada. Tadeusz sobolewski o "Alicyjce": "Można by wykroić z tego scenariusz tragedii, powieść, teatralną psychodramę. Liliana Hermetz tak właśnie robi – próbuje różnych gatunków i form literackich, nawet rymów. Ta książka powstaje jakby na oczach czytelnika, przy otwartej kurtynie. I właśnie w tym przymierzaniu się do różnych form zawiera się sens Alicyjki – ważny, jak sądzę, nie tylko dla matek i córek. Widzimy, jak tworzy się rodzinny mit, ...

Hermetz Liliana Książki

Liliana Hermetz to polska teatrolożka, kulturoznawczyni oraz pisarka. Studiowała język i literaturę francuską na Uniwersytecie w Strasburgu oraz ukończyła Laboratorium Nowym Praktyk Teatralnych Uniwersytetu SWPS i Nowego Teatru. Podejmowała takie prace jak animatorka kultury, tłumaczka, dziennikarka czy dyrektorka. W 2015 roku została pierwszą laureatką Nagrody Conrada – za debiutancką książkę „Alicyjka”. Na rynku wydawniczym ukazały się jeszcze dwie inne książki autorki: „Costello. Przebudzenie” oraz „Rozrzucone”. Liliana Hermetz jest finalistką Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania Wrocław 2015 i stypendystką Literarisches Colloquium Berlin. Swoje życie prywatne dzieli między Łódź oraz Warszawę, gdzie mieszka razem z mężem, córką i kotem.

„Alicyjka” – nagrodzony debiut Liliany Hermetz

Liliana Hermetz zadebiutowała w 2014 roku książką „Alicyjka” wydaną nakładem Wydawnictwa Nisza. To opowieść o relacji matki i córki podana w zaskakującej, zwracającej uwagę postaci będącej efektem połączenia różnych form i gatunków literackich. Autorka porusza trudny temat, jakim jest relacja między matką i córką – pisze o zawiedzionych oczekiwaniach, poczuciu niesprawiedliwości, skomplikowanej przeszłości, wymaganiach itp. Za tę książkę Hermetz została wybrana pierwszą laureatką Nagrody Conrada.

Nagroda Conrada jest wyróżnieniem mającym za zadanie zarówno wspieranie młodych pisarzy, jak i zachęcanie wydawców do publikowania literackich debiutów. Dotychczasowym laureatkami nagrody, oprócz Hermetz, są Żanna Słoniowska za „Dom z witrażem” (Znak Literanova 2016), Anna Cieplak za „Ma być czysto” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2017), Weronika Gogola za „Po trochu” (Wydawnictwo Książkowe Klimaty 2018), Olga Hund za „Psy ras drobnych” (Korporacja Ha!art 2019) oraz Dorota Kotas za „Pustostany” (Niebieska Studnia 2020).

„Costello. Przebudzenie”

Kolejną książką autorki jest „Costello. Przebudzenie”. Tytuł ten ukazała się w 2017 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. Tym razem Hermetz sięga po postać wykreowaną przez J.M. Coetzeego, Elizabeth Costello. Bohaterka jest znaną pisarką, która w trakcie serii spotkań autorskich nagle i niespodziewanie dla samej siebie odkrywa, że bardziej niż filozoficzne zagadnienia porusza ją własna cielesność. W pełnej zmysłowości prozie kierowana przez autorkę Elizabeth zaczyna odkrywać własne ciało i seksualność, nie tylko własną.

„Rozrzucone”

„Rozrzucone” to najnowsza, długo wyczekiwana powieść autorki. Została wydana w maju 2021 roku przez Wydawnictwo Literackie. Fabuła książki rozgrywa się na terenie trzech krajów w XX i XXI wieku. Autorka przygotowała dla czytelników rodzinną historię, w której tak samo ważne jak tajemnice jest rozpracowywanie polskich kompleksów. Maria w skutek wojennej zawieruchy znalazła się w Alzacji. Razem z mężem Francuzem prowadzi restaurację i chce zapomnieć o przeszłości. Przez cały PRL przyjeżdża do Polski w odwiedziny do ciotek – pomimo problemów i komplikacji chce utrzymać relacje z rodziną. Zarówno Maria, jak i inne bohaterki noszą w sobie tajemnice…

Książki Liliany Hermetz na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Liliany Hermetz pt. „Rozrzucone” w formie ebooka i papierowej oraz „Costello. Przebudzenie” w formie papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.