Hervé Le Tellier Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Anomalia
, Książka | Hervé Le Tellier

    Książka, która w 2020 roku otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę literacką we Francji – Prix Goncourt i sprzedała się dotąd w samej tylko Francji w milionie egzemplarzy. Anomalia flirtuje z thrillerem i science-fiction, elementy psychologicznej powieści obyczajowej godzi z surrealnymi, puszcza oko do netfliksowych seriali, a zarazem jest ultraliteracką konstrukcją, piętrzącą intertekstualne poziomy. Autorowi faktycznie udało się niemożliwe: stworzył oparty na suspensie bes...

    Promocja
    okładka Anomalia, Książka | Hervé Le Tellier

    Książka, która w 2020 roku otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę literacką we Francji – Prix Goncourt i sprzedała się dotąd w samej tylko Francji w milionie egzemplarzy. Anomalia flirtuje z thrillerem i science-fiction, elementy psychologicznej powieści obyczajowej godzi z surrealnymi, puszcza oko do netfliksowych seriali, a zarazem jest ultraliteracką konstrukcją, piętrzącą intertekstualne poziomy. Autorowi faktycznie udało się niemożliwe: stworzył oparty na suspensie bes...

Hervé Le Tellier Książki

Hervé Le Tellier jest francuskim pisarzem, językoznawcą oraz członkiem międzynarodowej grupy literackiej OuLiPo (Ouvroir de Littérature Potentielle, Warsztat Literatury Potencjalnej). Jest także matematykiem, astrofizykiem, doktorem lingwistyki i autorem powieści, sztuk teatralnych, opowiadań i wierszy. Za swoją książkę “Anomalia” otrzymał w 2020 roku francuską nagrodę literacką Prix Goncourt. Dzieło to znalazło się także na shortlistach takich wyróżnień jak Prix Médicis i Prix Renaudot.

Hervé Le Tellier - życie i twórczość

Hervé Le Tellier urodził się w Paryżu 21 kwietnia 1957 roku. Swoją karierę rozpoczął jako dziennikarz naukowy, a do grupy literackiej Oulipo dołączył w 1992 roku. Zwrócił na siebie uwagę jako autor sześć lat później, gdy opublikowane zostało jego dzieło “Les amnésiques n'ont rien vécu d'inoubliable” (“Osoby z amnezją nie przeżyły niczego niezapomnianego”). Był to zbiór tysiąca bardzo krótkich zdań zaczynających się od wyrażenia “Tak myślę”. W swojej twórczości Hervé Le Tellier nie stroni od gier słownych, a przy tym poważnych metafizycznych pytań - to dzieła równocześnie podległe matematycznym rygorom i pełne ironii. Za sfingowane tłumaczenie “Płynnych opowieści” Jaime Montestreli, portugalskiego autora, którego postać i dzieło wymyślił Le Tellier, Francuz otrzymał Nagrodę Czarnego Humoru.

“Anomalia” Hervé Le Telliera

Napisana w 2020 roku powieść “Anomalia” Hervé Le Telliera to połączenie thrillera i science-fiction, powieści psychologicznej, obyczajowej i prawniczej, surrealizmu, a przy tym złożonej literackiej konstrukcji. Jeszcze przed ogłoszeniem, że “Anomalia” otrzymała nagrodę Prix Goncourt we Francji, sprzedało się jej 75 tysięcy egzemplarzy, a później liczba ta przekroczyła milion. W języku polskim dzieło to ukazało się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Filtry.

W wyniku niezrozumiałej anomalii ten sam samolot, w którym przebywają ci sami pasażerowie, dociera do swojego celu dwa razy - w marcu i w czerwcu. Co się wydarzy, gdy bohaterowie staną się zduplikowani? A jeśli spotkają samych siebie, tylko starszych o trzy miesiące? I co pomyślą ich bliscy? Z tymi wyzwaniami zmierzyć muszą się między innymi gej pochodzący z Nigerii, seryjny morderca, czarnoskóra prawniczka, córka weterana, zakochany w dużo młodszej kobiecie starzejący się architekt czy niedoceniony pisarz.

“Anomalia” Hervé Le Telliera w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku czeka na Was wydane przez Wydawnictwo Filtry polskie tłumaczenie najbardziej znanej powieści autorstwa Hervé Le Telliera, “Anomalia” - znajdziecie ją tu jako książkę papierową oraz ebooka. Inne dzieła współczesnej literatury francuskiej są na Woblinku także jako ebooki bądź audiobooki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.