Bony na Walentynki

Hervé Le Tellier

Hervé Le Tellier jest francuskim pisarzem, językoznawcą oraz członkiem międzynarodowej grupy literackiej OuLiPo (Ouvroir de Littérature Potentielle, Warsztat Literatury Potencjalnej). Jest także matematykiem, astrofizykiem, doktorem lingwistyki i autorem powieści, sztuk teatralnych, opowiadań i wierszy. Za swoją książkę “Anomalia” otrzymał w 2020 roku francuską nagrodę literacką Prix Goncourt. Dzieło to znalazło się także na shortlistach takich wyróżnień jak Prix Médicis i Prix Renaudot.

Hervé Le Tellier - życie i twórczość

Hervé Le Tellier urodził się w Paryżu 21 kwietnia 1957 roku. Swoją karierę rozpoczął jako dziennikarz naukowy, a do grupy literackiej Oulipo dołączył w 1992 roku. Zwrócił na siebie uwagę jako autor sześć lat później, gdy opublikowane zostało jego dzieło “Les amnésiques n'ont rien vécu d'inoubliable” (“Osoby z amnezją nie przeżyły niczego niezapomnianego”). Był to zbiór tysiąca bardzo krótkich zdań zaczynających się od wyrażenia “Tak myślę”. W swojej twórczości Hervé Le Tellier nie stroni od gier słownych, a przy tym poważnych metafizycznych pytań - to dzieła równocześnie podległe matematycznym rygorom i pełne ironii. Za sfingowane tłumaczenie “Płynnych opowieści” Jaime Montestreli, portugalskiego autora, którego postać i dzieło wymyślił Le Tellier, Francuz otrzymał Nagrodę Czarnego Humoru.

“Anomalia” Hervé Le Telliera

Napisana w 2020 roku powieść “Anomalia” Hervé Le Telliera to połączenie thrillera i science-fiction, powieści psychologicznej, obyczajowej i prawniczej, surrealizmu, a przy tym złożonej literackiej konstrukcji. Jeszcze przed ogłoszeniem, że “Anomalia” otrzymała nagrodę Prix Goncourt we Francji, sprzedało się jej 75 tysięcy egzemplarzy, a później liczba ta przekroczyła milion. W języku polskim dzieło to ukazało się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Filtry.

W wyniku niezrozumiałej anomalii ten sam samolot, w którym przebywają ci sami pasażerowie, dociera do swojego celu dwa razy - w marcu i w czerwcu. Co się wydarzy, gdy bohaterowie staną się zduplikowani? A jeśli spotkają samych siebie, tylko starszych o trzy miesiące? I co pomyślą ich bliscy? Z tymi wyzwaniami zmierzyć muszą się między innymi gej pochodzący z Nigerii, seryjny morderca, czarnoskóra prawniczka, córka weterana, zakochany w dużo młodszej kobiecie starzejący się architekt czy niedoceniony pisarz.

“Anomalia” Hervé Le Telliera w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku czeka na Was wydane przez Wydawnictwo Filtry polskie tłumaczenie najbardziej znanej powieści autorstwa Hervé Le Telliera, “Anomalia” - znajdziecie ją tu jako książkę papierową oraz ebooka. Inne dzieła współczesnej literatury francuskiej są na Woblinku także jako ebooki bądź audiobooki.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Anomalia, Ebook | Hervé Le Tellier

  Nakład „Anomalii” – tylko w samej Francji – przekroczył milion egzemplarzy. Tym samym powieść została najlepiej sprzedającą się laureatką prestiżowej Prix Goncourt od czasów roku „Kochanka” Marguerite Duras, opublikowanego w 1984. Na skutek tajemniczej anomalii dokładnie ten sam samolot z tymi samymi pasażerami dociera do celu dwukrotnie: raz w marcu, a raz w czerwcu. Co stanie się, gdy bohaterowie się zduplikują? Co jeśli spotkają samych siebie, starszych o trzy miesiące...

  Promocja
  okładka Anomalia, Książka | Hervé Le Tellier

  Książka, która w 2020 roku otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę literacką we Francji – Prix Goncourt i sprzedała się dotąd w samej tylko Francji w milionie egzemplarzy. Anomalia flirtuje z thrillerem i science-fiction, elementy psychologicznej powieści obyczajowej godzi z surrealnymi, puszcza oko do netfliksowych seriali, a zarazem jest ultraliteracką konstrukcją, piętrzącą intertekstualne poziomy. Autorowi faktycznie udało się niemożliwe: stworzył oparty na suspensie bes...