Isaac Asimov Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Isaac Asimov Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Isaac Asimov to amerykański pisarz, eseista, wykładowca akademicki i profesor biochemii o rosyjsko-żydowskim pochodzeniu. Jest jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych autorów science fiction. Aż siedmiokrotnie został uhonorowany prestiżową nagrodą Hugo. Jest uważany za jednego z najpłodniejszych twórców wszech czasów – napisał łącznie ponad pół tysiąca książek, opowiadań i esejów. Największy rozgłos przyniosła mu epokowa „Fundacja”, saga o historii pierwszego Imperium Galaktycznego, które chyli się ku upadkowi. To właśnie dzięki „Fundacji” jeszcze za życia nazwano go mistrzem gatunku, jednym z „Wielkiej Trójki”, zaraz obok A. Heinleina i Arthura C. Clarke’a. Innymi znanymi seriami, jakie wyszły spod jego pióra, są „Roboty” oraz „Imperium Galaktyczne”. Asimov sformułował trzy prawa robotyki, które do dzisiaj są żywo omawiane i dyskutowane, a proza jego pióra, zwłaszcza ta fantastycznonaukowa, nieustannie inspiruje innych twórców, na czele z pisarzami czy filmowcami.

Życiorys Asimova

Urodził się w 1920 roku jako Isaak Judowicz Ozimow w Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w rodzinie żydowskich młynarzy. Kiedy miał trzy lata, razem z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkał na nowojorskim Brooklynie, gdzie przyszło mu dorastać. Rodzice Isaaca rozmawiali z nim w jidysz albo po angielsku, dlatego też pisarz nigdy nie opanował języka rosyjskiego.

Po ukończeniu szkoły średniej Asimov poszedł na studia do Seth Low Junior College. Początkowo studiował zoologię, jednak po krótkim czasie postanowił przenieść się na biochemię, którą ukończył w 1939 roku. W 1941 uzyskał tytuł magistra, a kilka lat później został doktorem. Wykładał biochemię na Boston University School of Medicine.

Asimov powszechnie jest uznawany za mistrza fantastyki naukowej. Pisał także kryminały, literaturę z gatunku fantasy, a nawet powieść młodzieżową, którą opublikował pod pseudonimem. Przez lata był członkiem i prezesem Mensy. Piastował również stanowisko prezesa American Humanist Association. Na jego cześć nazwano asteroidę, krater na Marsie, dwie nagrody literackie, czasopismo i szkołę podstawową. Pisarz był znany z pogodnego usposobienia, często pojawiał się na konwentach science fiction, gdzie rozmawiał z czytelnikami.

Zmarł 6 kwietnia 1992 roku w Nowym Jorku. Dziesięć lat po śmierci pisarza zredagowane przez jego drugą żonę wydanie autobiografii Asimova ujawniło, że śmierć autora „Fundacji” została spowodowana przez AIDS. Mężczyzna zaraził się wirusem HIV przez transfuzję krwi.

Isaac Asimov – kultowy pisarz

Już jako mały chłopiec uwielbiał opowiadania science fiction tak bardzo, że zaczął pisać swoje własne. W wieku osiemnastu lat sprzedał pierwsze opowiadanie swojego autorstwa. Ukazało się ono na łamach czasopisma „Amazing Stories”. Przez kolejne lata regularnie publikował opowiadania, w tym uważane za jedno z najlepszych w swoim gatunku „Nightfall”.

W 1942 roku została wydana „Fundacja” otwierająca kultową serię powieści o chylącym się ku upadkowi pierwszym Imperium Galaktycznym. Kolejny cykl Asimova, „Roboty”, liczy 38 opowiadań i 5 powieści. W 2004 roku doczekał się głośnej ekranizacji z Willem Smithem w roli głównej.

Asimov pisał nie tylko science fiction. Wydał wiele książek naukowych z następujących dziedzin: fizyka, matematyka, biochemia i astronomia. Przez lata pisał artykuły popularnonaukowe publikowane na łamach „Venture Science Fiction Magazine”. W swoim dorobku literackim ma również teksty o Biblii, literaturze, utwory detektywistyczne, liryczne oraz satyryczne.

„Fundacja”

„Fundacja” to najpopularniejsze dzieło Asimova, które obecnie zaliczane jest do klasyki światowej literatury science fiction. Pierwsza wersja wykreowanej przez pisarza historii była oparta o „Zmierzch i upadek Cesarstwa Rzymskiego” Edwarda Gibbona.

Pierwsza powieść z cyklu została wydana w 1942 roku. Opowiada o upadku i odrodzeniu Imperium Galaktycznego w świecie dalekiej przyszłości. „Fundacja” została włączona do trylogii z dwoma innymi tytułami: „Fundacja i Imperium” oraz „Druga Fundacja”. Lata później Asimov wrócił do cyklu – napisał „Agenta Fundacji”, „Fundację i Ziemię”. Następnie wrócił do czasów sprzed pierwszego tomu i wydał następujące prequele „Preludium Fundacji” i „Narodziny Fundacji”. W swoim cyklu pisarz zawarł fikcyjną naukę czy psychohistorię, które pozwoliły mu na przewidzenie przyszłości wielkich cywilizacji.

Seria jest rozbudowanym i niezwykle dopracowanym studium procesów historycznych i powiązanych z nimi takich tematów jak władza, manipulacja i historia. „Fundacja” zainspirowała między innymi George’a Lucasa, twórcę „Gwiezdnych Wojen”.

„Roboty”

Kolejnym ważnym cyklem w dorobku Asimova są „Roboty” składające się z następujących tytułów: „Ja, robot”, „Pozytonowy detektyw”, „Nagie słońce”, „Świat robotów”, „Roboty z planety świtu” i „Roboty i Imperium”. To właśnie z tej serii pochodzą trzy prawa robotów uważane za fundamentalne w odniesieniu do sztucznej inteligencji. Autor przedstawił je w opowiadaniu „Zabawa w berka” z tomu „Ja, robot”. Wywarły one niebagatelny wpływ na twórców fantastyki naukowej i naukowców pasjonujących się zagadnieniami SI.

Książki Isaaca Asimova na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Isaaca Asimova w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść historyczna

Czytanie powieści historycznych stało się w ostatnim czasie popularne na całym świecie niewątpliwie za sprawą serii powieści o rodzinie Bridgertonów Julii Quinn - co jednak przesądza o ich popularności?

W księgarni Woblink w tej kategorii znajdziecie powieści o wielkich władcach (jak słynna seria "Królowie przeklęci" Maurice'a Druona), mitycznych bohaterach (jak na przykład liczne powieści o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu) czy powieści historyczno-fantastyczne (twórcą tego terminu jest Teodor Parnicki, autor między innymi dzieła "Srebrne orły"). Odkryjcie tajemnice powieści historycznej, sięgając po książki papierowe, audiobooki lub ebooki dostępne na Woblink!

Jakie są cechy powieści historycznej?

W powieściach historycznych, na tle wydarzeń historycznych pojawiają się zarówno postaci fikcyjne, jak i postaci historyczne, przeżywając różnego typu przygody, rozterki i radości. Książki wchodzące w skład tej kategorii przedstawiają różne epoki i okresy historyczne. Akcja powieści historycznej może rozgrywać się od starożytności, jak na przykład "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, przez średniowiecze, dziewiętnasty wiek aż do czasów I i II wojny światowej.

Znaleźć tu możemy utwory wchodzące w skład kanonu literatury polskiej i europejskiej, jak Trylogia Henryka Sienkiewicza, a więc jego "Ogniem i mieczem", "Potop" oraz "Pan Wołodyjowski" czy „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, a także zbeletryzowane biografie takich osób jak genialny malarz postimpresjonistyczny Vincent van Gogh („Pasja życia” Irvinga Stone’a) czy zapomniana przez świat nauki Mileva Marić („Pani Einstein” Marie Benedict).

Do popularnych podgatunków powieści historycznej należy także z pewnością zaliczyć romans historyczny - opowieść, w której punktem centralnym jest uczucie pomiędzy dwojgiem ludzi. By je obronić, muszą oni mierzyć się z przeciwnościami losu spowodowanymi m.in. rozgrywającymi się w tle wydarzeniami historycznymi. To często równocześnie książki wojenne - należy do nich na przykład cykl "Lwowska odyseja" Magdaleny Kawki. Składają się na niego powieści: "Pora westchnień, pora burz", "Powrót z piekła", "Nowy początek" oraz "Trudna radość", które na Woblink dostępne są jako audiobooki oraz ebooki.

W serwisie Woblink.com znajdują się także opowieści o starożytności, (np. trzytomowy cykl Roberta Harrisa – „Cycero”, „Spisek”, „Dyktator” – o starożytnym Rzymie, którego bohaterem jest wybitny mówca i polityk Marek Tulliusz Cyceron), legendach arturiańskich („Trylogia arturiańska” Bernarda Cornwella) czy II wojnie światowej i obozach zagłady (bestsellerowa powieść „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris), a także kryminały („W cieniu prawa” Remigiusza Mroza) i romanse historyczne („Nieproszona miłość” Julii Justiss).

Znani twórcy powieści historycznej

Jak napisać dobrą powieść osadzoną na tle wydarzeń z przeszłości? Wiedzą to najlepiej autorzy powieści historycznych, tacy jak wspomniani już Henryk Sienkiewicz czy Teodor Parnicki. Znane polskie powieści z tego gatunku tworzył jednak rzecz jasna nie tylko Sienkiewicz - dość wspomnieć Karola Bunsha i jego wielotomowy cykl znany jako "Powieści piastowskie". Współczesnym czytelnikom znana jest również zapewne twórczość Jacka Komudy (poprzez na przykład jego "Samozwańca. Polacy na Kremlu") czy Elżbiety Cherezińskiej, pisarki specjalizującej się w powieściach dotyczących historii Polski w różnych okresach dziejowych. W ofercie księgarni Woblink znajdziecie książki Cherezińskiej o zjeździe gnieźnieńskim („Gra w kości”), rozbiciu dzielnicowym („Korona śniegu i krwi”), II wojnie światowej („Legion”), a nawet o wikingach (saga „Północna droga”).

Nie sposób nie wspomnieć także o innych twórcach tworzących wyjątkowy świat powieści historycznej, takich jak Ken Follett i jego "Świat bez końca", Umberto Eco i "Cień róży" czy Julian Fellowes i jego "Belgravia". Warto czytać powieści historyczne i dzięki nim dowiadywać się wielu ciekawych rzeczy o historii oraz życiu osób w dawnych czasach

Szczególna odmiana powieści historycznej - powieść biograficzna

Szczególną odmianą powieści historycznej jest powieść biograficzna, skupiająca się na życiu jednej bądź kilku postaci (wtedy ich losy przedstawiane są równolegle). Historia tego gatunku literackiego sięga starożytności i żywotów sławnych ludzi tworzonych przez Plutarcha czy Swetoniusza, a także średniowiecznych hagiografii. Powieść biograficzna opiera się z reguły na istniejącej dokumentacji i potwierdzonych śladach życia osoby lub osób, które są jej podmiotem. Tam, gdzie brak faktów najczęściej pojawiają się hipotezy i fikcja literacka. Takie elementy znajdziecie chociażby w powieści biograficznej "Pasja życia" Irvinga Stone'a - historii życia Vincentego van Gogha - czy w "Hrabinie Cosel" Józefa Ignacego Kraszewskiego.

W Polsce w ostatnich latach pojawiło się wiele ciekawych dzieł z tego gatunku. Polecamy m.in. "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej" Grzegorza Musiała, powieść "Lenin" Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego czy autobiograficzne dzieło Elizy Kąckiej "Wczoraj byłaś zła na zielono", dostępne na Woblink także jako ebooki.

Popularne powieści wojenne

Ważne miejsce w historycznej literaturze polskiej zajmuje powieść wojenna, a więc skupiająca się na losach postaci, które muszą mierzyć się z rzeczywistością konfliktu zbrojnego. Do popularnych współczesnych polskich powieści historycznych tego typu należą m.in. dzieła Ałbeny Grabowskiej (takie jak "Stulecie winnych" czy "Najważniejsze to przeżyć") oraz Joanny Jax (seria "Na obcej ziemi" czy powieści takie jak "Nadzieja w spiżarni ukryta"). Książki te dotykają z reguły tematów trudnych i opowiadają o wydarzeniach, o których niejednokrotnie chciałoby się zapomnieć. Bogdan Bartnikowski napisał książkę pod tytułem "Nocą przychodzi śmierć", opowiadającą o zapomnianej historii z małego miasteczka na Podlasiu, która miała miejsce w trakcie II wojny światowej. Z kolei "Kobiety" Kristin Hannah rozgrywają się w czasie wojny w Wietnamie.

Najsłynniejsze powieści historyczne w księgarni Woblink

Z pewnością trudno mówić o obszernej literaturze historycznej bez wspomnienia o wielu książkach skupiających się na Królu Arturze, w tym dziele "Excalibur Trylogia arturiańska" Bernarda Cornwella. Postaci historyczne często same dostarczają niezwykle bogatego materiału, na którym opierają się najsłynniejsze powieści historyczne. Liczne ich przykłady znajdziecie zarówno w literaturze polskiej, jak i zagranicznej.

Wśród szerokiej oferty współczesnych powieści historycznych również kryją się perełki. Polecamy sięgnąć po "Dżentelmena w Moskwie" Amora Towlesa czy "Złodziejkę książek" Markusa Zusaka.

Wejdźcie w świat powieści rozgrywających się w przeszłości - na Woblink szeroko otwieramy jego bramy, wybierajcie spośród wielu książek papierowych, audiobooków lub ebooków.