Iwan Turgieniew Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Poezje prozą, Książka | Iwan Turgieniew

    Poezje prozą to zbiór opowiadań napisanych przez Iwana Turgieniewa pod koniec życia. Poruszają one kwestie moralne, filozoficzne, egzystencjalne, jak i społeczne. Pełno w nich atmosfery snu (niektóre są spisanymi snami według deklaracji autora), tajemniczości, niekiedy grozy, ale także i prawdy. Część bazuje na prawdziwych wydarzeniach z życia autora. Turgieniew wspomina m.in. o nieuchronności losu, przeznaczenia, jak i dość przewrotnie o psychice ludzkiej (świetnie opowiadan...

    Promocja
    okładka Rudin, Książka | Iwan Turgieniew

    Iwan Turgieniew (1818-1883) uznawany jest za klasyka literatury rosyjskiej, twórcę tzw. Rosyjskiego realizmu krytycznego, dogłębnego znawcę rosyjskiego społeczeńtwa. "Rudin" to jego pierwsza powieść. Główny bohater to pozbawiony korzeni inteligent/rewolucjonista, ale w gruncie rzeczy człowiek bez właściwości i bez umiejętności przekucia swoich idei w czyn. Okazuje się być bohaterem jedynie w słowach, człowiekiem niezdolnym przejść do czynu. Turgieniew jest wyraźnie krytyczny ...

Iwan Turgieniew Książki

Iwan Turgieniew urodził się w 1818 roku. To rosyjski pisarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli rosyjskiego realizmu. W swoich książkach do perfekcji doprowadził analizę psychologiczną. Turgieniew opisywał przede wszystkim rosyjską wieś i społeczeństwo II połowy XIX wieku. Ważnym wątkiem w jego utworach był konflikt pokoleń. Dzieła Iwana Turgieniewa zaliczane są nie tylko do klasyki literatury rosyjskiej, ale i światowej. Rosjanin pisał nie tylko powieści, ale również poezję, dramaty, nowele i opowiadania. Do najważniejszych utworów Turgieniewa należy zaliczyć „Rudina”, „Szlacheckie gniazdo”, „Ojcowie i dzieci”, „W przededniu” i wiele innych.

Życiorys Iwana Turgieniewa

Turgieniew pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej. Przez pierwsze lata życia mieszkał z matką. Rodzice zapewnili mu dobre wykształcenie. Pierwotnie uczył się indywidualnie, w domu, a następnie w Moskwie, gdzie jego rodzina przeprowadziła się, gdy Iwan miał 9 lat. W pierwszej połowie lat 30. XIX wieku rozpoczął studia na wydziale filologicznym Uniwersytetu Moskiewskiego. Naukę kontynuował w Petersburgu i Berlinie. Do Rosji wrócił w 1841 roku. Wówczas zaczął pracę jako urzędnik w ministerstwie spraw wewnętrznych w Petersburgu. Na tym stanowisku pracował dwa lata, by następnie oddać się pracy literackiej. Choć w swoich utworach nie był nazbyt radykalny, Turgieniew sprzeciwiał się brutalnej i represyjnej polityce cara Mikołaja I. Otwarcie krytykował pańszczyznę. Poglądy odziedziczył najprawdopodobniej po matce. Turgieniew otrzymał po rodzicach duży obszar ziemski i w 1850 roku uwolnił wszystkich chłopów, mimo iż pańszczyznę zniesiono w Rosji dopiero jedenaście lat później. Głoszone przez Turgieniewa tezy niezbyt podobały się władzom, dlatego w kwietniu 1852 roku pisarz został aresztowany i zesłany do majątku rodzinnego, gdzie przebywał dwa lata, aż do ułaskawienia. W związku z napiętą sytuacją polityczną i zamieszaniem wokół jego osoby Turgiewniew wiele lat spędzał za granicami Rosji. Mieszkał między innymi w Baden-Baden i Paryżu.

Pierwsze wiersze Turgieniewa ukazały się w 1838 roku. Regularnie zaczął publikować swoje teksty trzy lata później. Do 1844 roku pisał niemal samą poezję. Wówczas zwrócił się w kierunku prozy, która, w przeciwieństwie do poezji, przyniosła mu międzynarodowy rozgłos. Początkowo Turgieniew pisał w duchu rosyjskich romantyków, Puszkina i Lermontowa, jednak coraz częściej zaczął skłaniać się ku realizmowi. Duży wpływ na jego postrzeganie literatury miała twórczość Mikołaja Gogola.

Zapiski myśliwego - pierwsze dzieło Turgieniewa na skalę światową

Pierwszym dziełem Turgieniewa, które wzbudziło zainteresowanie w świecie literackim, były „Zapiski myśliwego”. To zbiór 25 opowiadań i szkiców literackich, które początkowo były publikowane w czasopiśmie „Sowriemiennik”. Jako zbiór w formie książki ukazały się w 1852 roku. Obiektem zainteresowania krytyków był realistyczny styl Turgieniewa, którego pisarz użył do opisania chłopów i wiejskiego życia na rosyjskiej prowincji. Pisarz przyjmuje w tych utworach postawę zagorzałego wroga pańszczyzny, broni chłopstwo, jego tradycje i sposób życia. Turgieniew traktuje chłopów jako klasę. Ważnym elementem opowiadań są również rozbudowane, malownicze opisy wiejskiej rzeczywistości. W duchu opowiadań zebranych w „Zapiskach myśliwego” Turgieniew tworzy kolejne opowiadania, zebrane w tomie „Dziennik zbędnego człowieka”.

Rudin - pierwsza powieść autora

W 1855 roku ukazuje się pierwsza powieść Turgieniewa pt. „Rudin”. Głównym bohaterem jest inteligent i niedoszły rewolucjonista, który nie potrafi przekuć swoich idei w czyn. Bohaterem jest jedynie w słowach, jednak jego czyny nie potwierdzają ambicji i chęci zrobienie czegoś wielkiego. Rudin jest postacią karykaturalną – Turgieniew celowo kontrastuje jego wybujałe ambicje z życiową biernością, by pokazać, że inteligencja, elokwencja i empatia są niewiele warte, jeśli nie mają swojego odzwierciedlenia w działaniach.

Kolejne książki Turgieniewa

Trzy lata później swoją premierę ma „Szlacheckie gniazdo”. 35-letni Fiodor Ławrecki wraca do Rosji z Paryża, gdzie zostawił swoją niekochaną żonę. W swojej ojczyźnie pragnie znaleźć ucieczkę od niezbyt udanego małżeństwie. Choć żyje jak samotnik, to spotkania z córkami jego krewnej, Marii Dmitrijewny Kalitiny, nieuchronnie prowadzą do zakazanej miłości. W 1860 roku Turgieniew publikuje powieść „W przededniu”. Dwa lata później ukazuje się jedno z jego najważniejszych dzieł – „Ojcowie i dzieci”. Turgieniew opisał w nim zderzenie dwóch generacji rosyjskiej inteligencji – „nowych ludzi” (dzieci) i pokolenie „zbędnych ludzi” (ojców).

„Dzieci” symbolizuje Bazarow, rewolucjonista, który chce wywrócić porządek świata do góry nogami. Niestety problem pojawia się w momencie dyskusji o wizji rzeczywistości po rewolucji. „Młodzi” nie mają bowiem pomysłu na nowy system. Literackim reprezentantem tych drugich jest Paweł Pietrowicz. Po niezbyt udanej i nieszczególnie długiej karierze brylującego na salonach amanta zamieszkał u brata – bez żadnego majątku, dzieci, żony ani perspektyw na przyszłość. Pozostałe dwie powieści Turgieniewa to „Dym”, który ukazał się w 1867 roku i „Nowizna”, ostatnia powieść pisarza z 1877 roku.

Turgieniew już za życia stał się sławny i znany. Znakomitą opinią cieszył się głównie za granicą, był jednym z pierwszych rosyjskich pisarzy, który zrobił karierę na Zachodzie. Wynikało to głównie z faktu, że większość życia spędził poza Rosją. Turgieniew był czasem nazywany „ambasadorem” rosyjskiej kultury. Pisarz zmarł w 1883 roku, w wieku 65 lat.

Książki Iwana Turgieniewa na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Iwana Turgieniewa w formie papierowej i ebooka. Warto zwrócić uwagę na utwory „Czertopchanow i Niedopiuskin”, „Bieżyńska łąka”, „Basior” i „Kościotrup”, które w formie ebooka są całkowicie za darmo. Po założeniu konta bądź zalogowaniu się w księgarni Woblink, można je całkowicie bezpłatnie dodać na półkę, a następnie pobrać.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.