Bony podarunkowe na Święta

Izabella Cywińska - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dziewczyna z Kamienia, Książka | Izabella Cywińska

    Porywająca opowieść o miłości, sztuce, zdradzie i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie. Autobiografia wybitnej reżyserki, twórczyni m.in. legendarnej „Bożej podszewki” jeszcze bardziej fascynująca, niż serial. Dziewczynka z pałacu, ocalała z wojny, traci wraz z rodziną wszystko - nie może się nawet zbliżyć do Kamienia, jej rodzinnej posiadłości. Zaczyna życie od nowa w świecie zdeklasowanej arystokracji i artystycznej bohemy PRL-u. Książka przynosi m. in. unikalny obraz ży...

Izabella Cywińska - książki, ebooki i audiobooki

Izabella Cywińska, a właściwie Maria Izabella Cywińska-Michałowska, to polska reżyserka teatralna i filmowa, krytyczka filmowa, twórczyni kultowego serialu „Boża Podszewka”, a także minister kultury i sztuki w latach 1989-1991 w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W okresie od 2008 do 2011 roku była także dyrektorką artystyczną Teatru Ateneum w Warszawie.

Życiorys i kariera Izabelli Cywińskiej

Izabella Cywińska urodziła się 25 marca 1935 roku we Lwowie, wychowywała się jednak w rodzinnym majątku Kamień Puławski na Lubelszczyźnie. Po zakończeniu II wojny światowej ukończyła etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a także studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Cywińska debiutowała inscenizacjami w Teatrze im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w roku 1965. Byli to „Mąż i żona” Aleksandra Fredry oraz „Dozorcy” Harolda Pintera. Później pracowała jako reżyser w Białymstoku oraz w Teatrze Polskim w Poznaniu. W roku 1970 Izabella Cywińska objęła funkcję dyrektora w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Trzy lata później przeniosła się do reaktywowanego Teatru Nowego w Poznaniu, który prowadziła aż do roku 1989, kiedy to została powołana na ministra kultury. W okresie pracy w Poznaniu wystawiła m.in. spektakl „Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć”, za który przez kilka miesięcy była internowana w czasie stanu wojennego. Cywińska reżyserowała także m.in. w Teatrze Współczesnym w Warszawie czy Teatrze Ludowym w Nowej Hucie w Krakowie.

Po 1991 roku przez dwa lata była prezeską Fundacji Kultury, po czym wróciła do reżyserii teatralnej i telewizyjnej. Jako reżyserka serialowa zadebiutowała w 1997 roku „Bożą podszewką”, później premierę miał także jej pierwszy film telewizyjny („Cud purymowy” w roku 2000) oraz film pełnoekranowy („Kochankowie z Marony” w roku 2005). W Teatrze Telewizji realizowała także m.in. „Wroga ludu” Henrika Ibsena czy „Cmentarze” Marka Hłaski. Dyrektorką Teatru Ateneum w Warszawie Cywińska została po śmierci Gustawa Holoubka i pełniła tę rolę w latach 2008-2011. Zapiski ze swojego urzędowania w ministerstwie wydała w formie książki zatytułowanej „Nagłe zastępstwo: z dziennika pani minister” (1992). Izabella Cywińska została także członkinią Komitetu Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Prywatnie jest żoną polskiego aktora teatralnego i filmowego Janusza Michałowskiego.

„Dziewczyna z kamienia” Izabelli Cywińskiej

Oprócz dziennika z okresu sprawowania funkcji ministra kultury Izabella Cywińska wydała także swoją autobiografię. W 2015 roku nakładem wydawnictwa Agora ukazała się „Dziewczyna z kamienia”. W książce tej Cywińska własnym głosem opowiada o miłości, sztuce i poszukiwaniu swojego miejsca na świecie. Opisuje, jak w dzieciństwie w czasie wojny rodzina utraciła posiadłość w Kamieniu i musiała zacząć wszystko od nowa w świecie, gdzie ich szlacheckie pochodzenie niewiele znaczyło. „Dziewczyna z kamienia” to także opowieść o artystycznej bohemie czasu PRL, o zdeklasowanej arystokracji i powojennym życiu ziemiaństwa. Żyjąca w centrum burzliwych zmian społecznych, politycznych i kulturalnych okresu powojennego Izabella Cywińska snuje wnikliwie przeanalizowaną, a przy tym barwną historię swojego życia. Opowiada o czasach od robotniczej rewolty w Poznaniu w roku 1956 po powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego. „Dziewczynę z kamienia” znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz w formie ebooka.