Ładne kwiatki to przepięknie ilustrowana przez Jacka Puzio książka, w której Jacek Cudny zabiera nas w podróż po ogrodzie. Spotkamy w niej przeróżne kwiatki oraz innych mieszkańców ogrodu. Dodatkowo nasze dzieci dowiedzą się kilku interesujących rzeczy: Wiersz "Irysy" pokazuje, że są wyrazy, które mimo takiego samego brzmienia mają inne znaczenia (homonimy). Wiersze "Maniery", oraz "Plotkary" pokazują złe zachowania. Dzięki nim możesz pokazać swojemu dziecku jak należy i jak...
"Wiersze za jeden uśmiech" to pierwsza książka z wierszami Jacka Cudnego, która ujrzała światło dzienne. Znajdziemy tutaj doskonałą kombinację różnorodnych utworów. Znakomitą perełką wśród dostępnych tutaj wierszy jest niewątpliwie wiersz "Pajęczyna", który przestrzega przed niebezpieczeństwem, jakie można spotkać w internecie. Łakomym kąskiem dla miłośników sportu będzie niewątpliwie utwór pt. "Koleżanki" traktujący o naszej wybitnej sportsmence Justynie Kowalczyk. Wiersz "...
Okazją do napisania tej książki stał się ciekawy program edukacyjny "Myśliwi-Dzieciom, Dzieci-Zwierzętom".
Program ten jest częścią innego ważnego przedsięwzięcia: Otóż w latach 2010-2014 teren Województwa Kujawsko-Pomorskiego zostanie zasiedlony w sumie blisko 65 tysiącami zajęcy, dzikich królików, bażantów i kuropatw. Bohaterami tej książki są dwa pierwsze gatunki, czyli zając i dziki królik …
Kiedyś Jacki się spotkały.
Jeden duży, drugi mały.
Rzekły wtedy te dwa Jacki:
Mamy pomysł literacki
na książeczkę dla dzieciaków.
Dla dziewczynek i chłopaków
zróbmy książkę, która bawi,
uczy, wzrusza i ciekawi,
zagadkami zaskakuje.
Niech to wszystko się rymuje.
Kto przeczytał tę książeczkę
sam oceni, choć troszeczkę,
czy ten projekt literacki
wykonały dobrze Jacki.
„Zwierzaki” to kolejna barwna i zabawna pozycja z wierszami Jacka Cudnego. Bohaterami książki są przeróżne zwierzaki. Znajdziemy tu m.in. pisklaki, żabę, bociana, zgłodniałe dwa zajączki, królika i krecika. Dowiemy się także, jakie owady świecą w nocy. Wśród wierszy nie zabrakło także swoistych perełek; polecamy szczególnie znakomicie opowiedzianą historię „Bez Jaj”, w którym to zatrzaśnięte w toalecie pisklaki znajdują odpowiedź na pytanie, gdzie śpi nocka. Na uwagę zasługuj...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.