Jacek Dehnel Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Gdy leżę, konając, Audiobook | William Faulkner

    PRZERAŻAJĄCA, PRZEWROTNA I KOMICZNA POWIEŚĆ DROGI * Addie umiera. Przez uchylone okno dociera do niej zapach świeżego drewna. To jej syn starannie hebluje deski na trumnę. A każdą z desek pokazuje matce. Niebawem cała rodzina wyruszy na cmentarz w odległym Jefferson. Leżącą w trumnie Addie, jej męża i pięcioro dzieci czeka podróż przez wszystkie żywioły. A nad wozem ciągniętym przez zabiedzone muły kołuje coraz więcej sępów… W napisanej w ciągu 48 nocy powieści William Fa...

    Promocja
    okładka Śmierć na Wenecji. Śledztwa Profesorowej Szczupaczyńskiej. , Audiobook | Maryla Szymiczkowa, Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński

    Bestsellerowa, wydawana także za granicą seria retrokryminałów. Tonący Szczupaczyńskiej się chwyta Ulewny lipiec 1903 roku. W Rzymie kona papież, a Kraków nawiedza wielka woda – Wisła występuje z brzegów i zatapia miasto. Rzeczywistość się zmienia, lecz nie dla samozwańczej detektywki Zofii Szczupaczyńskiej, która musi rozwiązać kryminalną zagadkę. Ofiary są dwie: jedna znaleziona w rzece, druga w wannie. Profesorowa Szczupaczyńska rzuca się w wir śledztwa i prób...

    Promocja
    okładka Rozdarta zasłona. , Audiobook | Maryla Szymiczkowa, Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński

    Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko – Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza tragedia: Karolcia – dopiero co przyuczona do służby – niespodziewanie złożyła wymówienie. A tu zbliża się Wielkanoc i Zofia Szczupaczyńska musi się zająć całym domem, mając do dyspozycji zaledwie jedną służącą! Wie jednak, że jej obywatelskim obowiązkiem jest pomóc w znalezieniu sprawcy morderstwa nad Wisłą. Nawet jeśli będzi...

    Promocja
    okładka Ale z naszymi umarłymi, Audiobook | Jacek Dehnel

    „Do Europy — tak, ale razem z naszymi umarłymi”, pisała Maria Janion. Ta myśl stała się punktem wyjścia powieści Jacka Dehnela, w której trochę śmieszno, trochę straszno, a na pewno bardzo aktualnie. W pewnej krakowskiej kamienicy mieszka cały przekrój polskiego społeczeństwa. W tym Kuba i jego chłopak, Tomek. Kuba jest dziennikarzem. Wraz z ekipą telewizyjną trafia na cmentarz w Cikowicach pod Bochnią, skąd napływają informacje o napadach na groby i wykradzionych ciał...

Jacek Dehnel Audiobooki

Jacek Dehnel urodził się w 1980 roku. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych współczesnych polskich prozaików. Oprócz pisania powieści zajmuje się tłumaczeniami, pisaniem felietonów i poezji, a nawet malarstwem. Tłumaczył między innymi Philipa Larkina i Edmunda White'a. Jednym z najważniejszych przekładów w jego karierze jest „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda, który ukazał się w 2013 roku nakładem Wydawnictwa Znak. Ponadto przekładał Henry'ego Jamesa, Wilhelma Mullera i Chajima Nachmana Bialika. Jest również aktywistą społecznym. Dehnel jest zdeklarowanym homoseksualistą, intensywnie walczy o prawa mniejszości, regularnie wypowiada się na temat osób i zjawisk nieheteronormatywnych.

W 2019 roku został jednym z inicjatorów i założycieli Unii Literackiej, stowarzyszenia mającego na celu reprezentowanie interesów twórców – pisarzy, tłumaczy, ilustratorów i edytorów wobec innych instytucji oraz osób prawnych. Głównie w zakresie praw autorskich i obowiązków prawnych związanych z działalnością artystyczną.

Pierwsze książki Jacka Dehnela

Jacek Dehnel debiutował w 1999 roku zbiorem opowiadań „Kolekcja”. Wydanie książki było nagrodą w konkursie literackim Miasta Gdańska. Pierwszą książką poetycką Dehnela był tom „Światy równoległe”, za który otrzymał prestiżową Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Pierwszą poważną powieścią natomiast „Lala”, wydana w 2006 roku przez prestiżowe wydawnictwo W.A.B. To książka z czerpiąca z tradycji rodzinnej sagi, biografii, powieści o dorastaniu i wywiadu-rzeki. Bohaterką jest urodzona w 1919 roku dziewczynka, która nie otrzymuje imienia. Rodzice przez kilka lat mówią o niej „Lalka”, „Laleczka”. Ostatecznie do końca życia pozostaje Lalą. Książka stanowi opowieść o kobiecie, która przeżyła najokrutniejsze stulecie w historii Europy, widziana z perspektywy świadka tych wszystkich okropnych wydarzeń.

Książki wydane przez W.A.B.

Przez większość kariery autorskiej, Jacek Dehnel związany jest z warszawskim Wydawnictwem W.A.B. Tam ukazała się wspomniana „Lala” oraz kolejne jego książki: „Rynek w Smyrnie” (2007), „Balzakiana” (2008), „Fotoplastikon” (2009), „Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya” (2011), „Młodszy księgowy. O książkach, czytaniu i pisaniu” (2013) „Matka Makryna” (2014) oraz „Dziennik Roku Chrystusowego” (2015).

Nagrody

Jacek Dehnel jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. W wieku 25 lat otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za debiutancki tom poetycki pt. „Żywoty równoległe” oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji”. Dwa lata później otrzymał Paszport Polityki w kategorii literatura. Następnie wyróżniony został „Śląskim Wawrzynem Literackim”. Trzykrotnie nominowano go do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, a pięciokrotnie znajdował się wśród kandydatów do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2020 otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Ale z naszymi umarłymi”.

Maryla Szymiczkowa

W 2015 roku ukazała się powieść „Tajemnica Domu Helclów” napisana przez enigmatyczną autorkę Marylę Szymiczkową. Za tym pseudonimem kryje się para Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Wspólnie, pod sztandarem Szymiczkowej wydali już trzy części cyklu retro-kryminalnego, którego fabuła rozgrywa się w Krakowie przełomu XIX i XX wieku. Główną bohaterką serii jest profesor Szczupaczyńska. W pierwszym tomie kobieta podejmuje się rozwiązania zagadki zniknięcia jednej z pensjonariuszek Domu Helclów.

Cykl Szymiczkowej to zaskakujący i niezwykle wciągający pastisz literacki, który dowodzi, że również w świecie mieszczuchów może dojść do sensacyjnej zbrodni. To połączenie klasycznego kryminału z satyrą, nie tylko na minioną, ale również obecną epokę.

Ebooki książek Jacka Dehnela

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie nie tylko książki papierowe, ale również ebooki książek Jacka Dehnela, wydane przez Wydawnictwo Literackie oraz Wydawnictwo Znak. Oprócz wspomnianego wyżej cyklu napisanego pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa znajdziecie tu takie powieści, jak „Krivoklat” oraz „Ale z naszymi umarłymi”.

Krivoklat” to kolejny dowód na to, że Dehnel uwielbia bawić się konwencją. W powieści poznajemy tytułowego Krivoklata, wieloletniego pacjenta zakładów dla psychicznie chorych. Mężczyzna zostaje obwołany przez austriacką prasę „kwasowym wandalem”. Krivoklat używa specjalnie przygotowanego preparatu, którym opryskuje drogocenne obrazy. Na swoim koncie ma bogatą historię dewastowania dzieł sztuki w najsłynniejszych europejskich muzeach. A najgorsze, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Przewrotna powieść Dehnela to kolejny antymieszczański pastisz w jego twórczości. To przepełniona czarnym humorem opowieść o człowieku, który wychodzi naprzeciw społeczeństwu.

Ale z naszymi umarłymi – najnowsza powieść Jacka Dehnela

Najnowszą książką Jacka Dehnela jest powieść „Ale z naszymi umarłymi”, wydana w 2019 roku. To kolejny zwrot Dehnela w kierunku Krakowa – tutaj rozgrywa się akcja książki oraz tu swoją siedzibę ma Wydawnictwo Literackie, pod którego szyldem się ukazała. Punktem wyjścia do napisania powieści były słowa Marii Janion: „do Europy – tak, ale razem z naszymi umarłymi”, do których nawiązuje również tytuł książki.

W powieści Dehnel opisuje medialną gorączkę, jaka wybuchła po dramatycznym odkryciu, że na jednym z okolicznych cmentarzy dochodzi do dewastacji grobów, z których znikają ciała. Wkrótce okazuje się, że płyty nagrobne rozbito od środka. W mieście zaczynają się dziać rzeczy, o których nie śniło się nikomu w najgorszych koszmarach. W 2020 roku za tę powieść Jacek Dehnel otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

W księgarni internetowej Woblink możecie kupić książki Jacka Dehnela w formie ebooków, audiobooków oraz książek papierowych.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.