Wirtualne Targi

Jacek Emil Szczepański Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Peowiacy i ich losy (Jabłonna, Chotomów, Krubin, Wieliszew), Książka | Jacek Emil Szczepański

    Książka Jacka Emila Szczepańskiego przedstawia wyniki badań nad dziejami Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie dzisiejszego powiatu legionowskiego. Autor przedstawił w niej genezę i rozwój punktów organizacyjnych POW położonych w sąsiedztwie Warszawy, tj. we wsiach w Jabłonna, Chotomów, Krubin i Wieliszew, w okresie 1917–1918. Ustalenia J. Szczepańskiego zmieniają dotychczasową wiedzę o przebiegu rozbrojenia niemieckich koszar w Legionowie i Zegrzu w listopadzie 1918 r. A...

    Promocja
    okładka Jabłonna ty morderco mojej młodości, Książka | Jacek Emil Szczepański

    Publikacja jest połączeniem monografii historycznej z albumem fotograficznym. Autor przez 20 lat gromadził fotografie z garnizonu Jabłonna, które przedstawiają żołnierzy niemieckich stacjonujących w tej miejscowości w latach 1915-1918.
    Oprócz zdjęć i ich interesujących opisów w książce znajdziemy fragmenty korespondencji.
    Książka stanowi także doskonałe źródło poznania dla badaczy ziem polskich w okresie I wojny światowej.

    Promocja
    okładka Landszturm W Generalnym Gubernatorstwie Warszawskim 1915-1918 Formacja głębokich rezerw, Książka | Jacek Emil Szczepański

    Lata 1914-1918 stanowią w sensie akademickim pogranicze historii XIX i XX wieku, co do dziś odbija się negatywnie na stanie wiedzy o tym brzemiennym w konsekwencje okresie wyłaniania się nowej epoki… Zbyt wiele problemów związanych z niemiecką działalnością militarną pozostaje nie opracowanych, zbyt wiele aspektów i wydarzeń nie zostało wyjaśnionych. W te lukę badawczą zgrabnie wpasował się ze swoją monografią dr Jacek Szczepański, uzupełniając, przynajmniej częściowo zaniedb...

    Promocja
    okładka Ludość żydowska w Legionowie i jej zagłada, Książka | Jacek Emil Szczepański

    Autor książki przedstawił w zarysie dzieje społeczności żydowskiej w podwarszawskim Legionowie, od chwili powstania miejscowości w 1877 r. aż do czasów okupacji hitlerowskiej. Szczególną uwagę poświęcił funkcjonowaniu getta w Legionowie od 15 listopada 1940 r. do 3 października 1942 r. oraz zagładzie jego ludności. Ustalił także nazwiska kilkudziesięciu mieszkańców Legionowa ratujących obywateli polskich żydowskiego pochodzenia. Publikacja została wydana staraniem Muzeum Hist...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.