Jan Sztaudynger Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Zwrotki dla Dorotki, Ebook | Jan Sztaudynger

    Zbiór wierszy dla dzieci Jana Sztaudyngera, uznanego fraszkopisarza, autora słynnych „piórek”. Po dziecięcych strofach młodych czytelników oprowadzać będzie Dorotka, postać wzorowana na wnuczce poety, dla której przed laty powstawały te niezwykłe wiersze. W bogato ilustrowanej przez Jonę Jung książce znajdą się utwory pochodzące m.in. z tomów: Moja wnuczka, Zwrotki dla Dorotki, Dróżką przed siebie, Kasztanki, Narodziny obłoczka czy Muchomory. Nie zabraknie też wierszy dotąd...

    Promocja
    okładka Różowe piórka, Ebook | Jan Sztaudynger

    "Miłość lubi półmroki, półśrodki i półkroki" – pisał poeta i satyryk, Jan Izydor Sztaudynger. A swymi króciutkimi, niedopowiedzianymi utworami erotycznymi i miłosnymi dowiódł prawdziwości tej tezy. Miłość i rządza pokochały fraszki, a fraszki odwzajemniły się tym samym. Powstał duet niezwykły, pełen namiętności, delikatności, żaru, smutku, radości, lekkości, rozkoszy, pikanterii, na przemian ciętego i figlarnego dowcipu, okraszony tu i ówdzie sugestywnymi rysunkami Mai Berez...

Jan Sztaudynger Ebooki

Jan Sztaudynger to autor, który zadebiutował jako eseista jeszcze w 1923 roku – i to dość nietypowo, bo artykułem opublikowanym w praskim czasopiśmie „Divadelní listy”. Dziś Sztaudyngera znają bardzo dobrze dzieci, rodzice i dziadkowie, a jego fraszki, nazywane powszechnie Piórkami, zachwycają kreatywnością i poczuciem humoru. Poznaj Jana Sztaudyngera – książki, fraszki i jego biografię.

Jan Sztaudynger – książki to nie wszystko!

Jan Sztaudynger od młodzieńczych lat był mocno zaangażowany w działalność literacką: podczas studiów należał do grupy literackiej „Helion”, zorganizował także własny wieczór poetycki (i to nie byle jaki: w sali Kopernika w Collegium Novum!).

W 1925 roku ukazał się jego debiutancki tomik poezji, Dom mój, wydany nakładem poznańskiej Księgarni Świętego Wojciecha. W 1930 roku Sztaudynger został członkiem Związku Zawodowego Literatów Polskich.

W międzyczasie publikował artykuły, recenzje, wiersze i fraszki w różnych czasopismach, wśród których warto wyróżnić „Kurier Literacko-Naukowy” i „Dwutygodnik Literacki”. Po drodze było mu również z kabaretem – aktywnie udzielał się w stworzonym przez Artura Marię Swinarskiego „Klubie Szyderców”.

Jan Sztaudynger: książki, wiersze, publikacje

Wśród stworzonych przez Sztaudyngera utworów należy wymienić wiersze okolicznościowe i tomiki wierszy, takie jak:

  • Ballady poznańskie,
  • Ludzie,
  • Rzeź na Parnasie,
  • Kantyczki śnieżne,
  • Umiejętności,
  • Ballada o Stanisławie Wysockiej,
  • Kasprowicz,
  • Puch ostu,
  • Strofy wrocławskie.

Oczywiście to nie koniec – w 1954 roku ukazał się tomik fraszek Piórka, który do dziś jest jednym z najpopularniejszych zbiorów tego rodzaju rymów. W latach 1961–1968 ukazywały się kolejne cztery tomiki wierszy dla dzieci nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Twórczość dla dzieci (i nie tylko!), którą warto znać

Współcześnie na rynku można znaleźć różne formaty książek Jana Sztaudyngera: ebooki, klasyczne papierowe wydania, a nawet audiobooki. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków oraz Piórka prawie wszystkie, również od WL. Warto też wspomnieć o tomiku Różowe piórka, na który składają się fraszki erotyczne.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.