Bony podarunkowe na Święta

Jan Sztaudynger Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Piórka prawie wszystkie, Książka | Jan Sztaudynger

    Piórka prawie wszystkie to pierwszy tak obszerny zbiór fraszek mistrza gatunku. Wydanie zawiera ponad dwa tysiące utworów i będzie najpełniejszym opublikowanym do tej pory zbiorem. Piórka prawie wszystkie zostały wzbogacone o fraszki z lat 1945 – 1970, publikowane dotąd jedynie w prasie, oraz o utwory odnalezione w archiwum autora. Fraszki zostały ułożone tematycznie. Jan Sztaudynger - (1904 - 1970) – poeta, satyryk, tłumacz. Autor fraszek, które rozśmieszają do łez kolejne p...

    Promocja
    okładka Piórka prawie wszystkie, Książka | Jan Sztaudynger

    Piórka prawie wszystkie to pierwszy tak obszerny zbiór fraszek mistrza gatunku. Wydanie zawiera ponad dwa tysiące utworów i będzie najpełniejszym opublikowanym do tej pory zbiorem. Piórka prawie wszystkie zostały wzbogacone o fraszki z lat 1945 – 1970, publikowane dotąd jedynie w prasie, oraz o utwory odnalezione w archiwum autora. Fraszki zostały ułożone tematycznie.

    Promocja
    okładka Różowe piórka, Książka | Jan Sztaudynger

    "Miłość lubi półmroki, półśrodki i półkroki" – pisał poeta i satyryk, Jan Izydor Sztaudynger. A swymi króciutkimi, niedopowiedzianymi utworami erotycznymi i miłosnymi dowiódł prawdziwości tej tezy. Miłość i żądza pokochały fraszki, a fraszki odwzajemniły się tym samym. Powstał duet niezwykły, pełen namiętności, delikatności, żaru, smutku, radości, lekkości, rozkoszy, pikanterii, na przemian ciętego i figlarnego dowcipu, okraszony tu i ówdzie sugestywnymi rysunkami Mai Berezow...

    Promocja
    okładka Piórka prawie wszystkie, Książka | Jan Sztaudynger

    Piórka prawie wszystkie to pierwszy tak obszerny zbiór fraszek mistrza gatunku. Wydanie zawiera ponad dwa tysiące utworów i będzie najpełniejszym opublikowanym do tej pory zbiorem. Piórka prawie wszystkie zostały wzbogacone o fraszki z lat 1945 – 1970, publikowane dotąd jedynie w prasie, oraz o utwory odnalezione w archiwum autora. Fraszki zostały ułożone tematycznie.

    Promocja
    okładka Puch ostu, Książka | Jan Sztaudynger

    Do poetów apelował: Nie nazywaj rzeczy po imieniu, / Lecz po marzeniu, śnieniu, niespełnieniu. A jednocześnie wyznawał zasadę: Słowa kunsztowne, słowa piękne bledną / Wobec prostego, które trafia w sedno. Takie też są wszystkie fraszki Jana Sztaudyngera, „zwięzłego słowa mistrza niedościgłego”, jak sam zwykł się nazywać. Tom Puch ostu to zbiór tych spośród napisanych przez niego drobiazgów, które traktują o życiu i o miłości, z ironią, wzruszeniem, dowcipem, czasem sarkazmem....

    Promocja
    okładka Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków, Książka | Jan Sztaudynger

    Zbiór wierszy dla dzieci Jana Sztaudyngera, uznanego fraszkopisarza, autora słynnych „piórek”. Po dziecięcych strofach młodych czytelników oprowadzać będzie Dorotka, postać wzorowana na wnuczce poety, dla której przed laty powstawały te niezwykłe wiersze. W bogato ilustrowanej przez Jonę Jung książce znajdą się utwory pochodzące m.in. z tomów: Moja wnuczka, Zwrotki dla Dorotki, Dróżką przed siebie, Kasztanki, Narodziny obłoczka czy Muchomory. Nie zabraknie też wierszy dotąd m...

    Promocja
    okładka Piórka, Książka | Jan Sztaudynger

    Wybór najciekawszych fraszek mistrza tego gatunku. Ukazuje najdowcipniejsze miniatury pisarza z popularnych zbiorków: Wyznania, Fraszki o fraszkach, Krople liryczne, Krakowskie piórka, Piórka z gór, Szumowiny, Miłość i małżeństwo, Życie przemijanie.
    Jan Sztaudynger - (1904 - 1970) – poeta, satyryk, tłumacz. Autor fraszek, które rozśmieszają do łez kolejne pokolenia czytelników.

    Promocja
    okładka Różowe piórka, Książka | Jan Sztaudynger

    "Miłość lubi półmroki, półśrodki i półkroki" – pisał poeta i satyryk, Jan Izydor Sztaudynger. A swymi króciutkimi, niedopowiedzianymi utworami erotycznymi i miłosnymi dowiódł prawdziwości tej tezy. Miłość i rządza pokochały fraszki, a fraszki odwzajemniły się tym samym. Powstał duet niezwykły, pełen namiętności, delikatności, żaru, smutku, radości, lekkości, rozkoszy, pikanterii, na przemian ciętego i figlarnego dowcipu, okraszony tu i ówdzie sugestywnymi rysunkami Mai Berezo...

Jan Sztaudynger Książki

Jan Sztaudynger to autor, który zadebiutował jako eseista jeszcze w 1923 roku – i to dość nietypowo, bo artykułem opublikowanym w praskim czasopiśmie „Divadelní listy”. Dziś Sztaudyngera znają bardzo dobrze dzieci, rodzice i dziadkowie, a jego fraszki, nazywane powszechnie Piórkami, zachwycają kreatywnością i poczuciem humoru. Poznaj Jana Sztaudyngera – książki, fraszki i jego biografię.

Jan Sztaudynger – książki to nie wszystko!

Jan Sztaudynger od młodzieńczych lat był mocno zaangażowany w działalność literacką: podczas studiów należał do grupy literackiej „Helion”, zorganizował także własny wieczór poetycki (i to nie byle jaki: w sali Kopernika w Collegium Novum!).

W 1925 roku ukazał się jego debiutancki tomik poezji, Dom mój, wydany nakładem poznańskiej Księgarni Świętego Wojciecha. W 1930 roku Sztaudynger został członkiem Związku Zawodowego Literatów Polskich.

W międzyczasie publikował artykuły, recenzje, wiersze i fraszki w różnych czasopismach, wśród których warto wyróżnić „Kurier Literacko-Naukowy” i „Dwutygodnik Literacki”. Po drodze było mu również z kabaretem – aktywnie udzielał się w stworzonym przez Artura Marię Swinarskiego „Klubie Szyderców”.

Jan Sztaudynger: książki, wiersze, publikacje

Wśród stworzonych przez Sztaudyngera utworów należy wymienić wiersze okolicznościowe i tomiki wierszy, takie jak:

  • Ballady poznańskie,
  • Ludzie,
  • Rzeź na Parnasie,
  • Kantyczki śnieżne,
  • Umiejętności,
  • Ballada o Stanisławie Wysockiej,
  • Kasprowicz,
  • Puch ostu,
  • Strofy wrocławskie.

Oczywiście to nie koniec – w 1954 roku ukazał się tomik fraszek Piórka, który do dziś jest jednym z najpopularniejszych zbiorów tego rodzaju rymów. W latach 1961–1968 ukazywały się kolejne cztery tomiki wierszy dla dzieci nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Twórczość dla dzieci (i nie tylko!), którą warto znać

Współcześnie na rynku można znaleźć różne formaty książek Jana Sztaudyngera: ebooki, klasyczne papierowe wydania, a nawet audiobooki. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków oraz Piórka prawie wszystkie, również od WL. Warto też wspomnieć o tomiku Różowe piórka, na który składają się fraszki erotyczne.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.