Wirtualne Targi

Jerzy Waldorff Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Moje lampki oliwne, Audiobook | Jerzy Waldorff

    Doskonały audiobook dla miłośników historii i wspomnień. „Moje lampki oliwne” to zbiór pełnych wdzięku esejów, w których Jerzy Waldorff wspomina zarówno członków rodziny, jak i przyjaciół. Z nostalgią przenosi nas do Polski przedwojennej, opowiada o trudnych latach powojennych. Wraca do najważniejszych spraw i wydarzeń w jego życiu, również tych dotyczących pracy zawodowej. Jak zwykle Jerzy Waldorff urzeka przepięknym językiem oraz humorem. Jest to ostatnia książka napisana p...

    Promocja
    okładka Jan Kiepura, Audiobook | Jerzy Waldorff

    Opowieść o życiu jednego z najlepszych polskich tenorów. Audiobook z biografią śpiewaka Jana Kiepury, jednego z największych talentów lat 20. i 30. XX wieku. Kiepura, urodzony na początku ubiegłego stulecia, w okresie międzywojnia zdobył popularność w kraju, ale stał się także postacią rozpoznawalną zagranicą. Występował w filmach, salach koncertowych i teatrach, jego nazwisko przyciągało tłumy. Znakomity tenor, o którym mówiło się w Polsce „chłopak z Sosnowca” i który więks...

    Promocja
    okładka Fidrek, Audiobook | Jerzy Waldorff

    Jerzy Waldorff, niezwykła postać polskiej kultury, pisarz publicysta i działacz społeczny opowiada o sobie. Audiobook Waldorffa to wspomnieniowa opowieść o ważnych dla niego miejscach i ludziach, o dzieciństwie i przemijaniu. Tytuł „Fidrek” to przezwisko, jakie przylgnęło do niego w dzieciństwie, a którego znaczenia i pochodzenia nie umiał wyjaśnić nawet sam Waldorff. Tak o tym opowiadał: "Dlaczego takie przezwisko Fidrek, a nie inne? Tego nikt nie pamiętał, a przecie winno z...

    Promocja
    okładka Moje cienie, Audiobook | Jerzy Waldorff

    Wielki znawca muzyki klasycznej i jej historii, inicjator życia kulturalnego w PRLu, Jerzy Waldorff, stworzył zbiór różnorodnych szkiców dotyczących muzyki, kultury i znanych osób związanych ze sztuką. Audiobook „Moje cienie” to historia powstania zespołu pieśni i tańca „Mazowsze”, eseje o Szymanowskim, Rubinsteinie, Bachu, ale również wspomnienia z okresu okupacji, kiedy w Warszawie organizowano koncerty i przedstawienia teatralne. Niezwykle ciepło Waldorff wypowiada się w t...

    Promocja
    okładka Godzina policyjna, Audiobook | Jerzy Waldorff

    Satyra podszyta tragizmem. Czasy okupowanej Warszawy Powieść w wersji audio znakomitego gawędziarza, erudyty i człowieka związanego z najlepiej kojarzącą się rozrywką i życiem kulturalnym w PRL. Jerzy Waldorff zabiera nas tym razem do okupowanej Warszawy, aby w groteskowy, satyryczny sposób przedstawić ówczesną codzienność. Usłyszymy opowieść, która choć rozgrywająca się w czasie wojny, nie raz wywoła uśmiech lub śmiech na twarzach słuchaczy. To przenikliwa analiza społeczn...

Jerzy Waldorff Audiobooki

Jerzy Waldorff był polskim pisarzem, publicystą, krytykiem muzycznym, dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, działaczem społecznym, a także twórcą kabaretowym, konferansjerem, autorem scenariuszy filmowych, tłumaczem oraz libercistą.

Pierwsze lata życia Waldorffa

Jerzy Waldorff urodził się 4 maja 1910 roku w Kościelnej Wsi jako Jerzy Preyss. Formalnie zmienił nazwisko na Jerzy Waldorff-Preyss w 1953 roku, a znany był pod wieloma przydomkami, między innymi jako Walldorf, Malldorf, Ciocia Ficia czy Michał Kasprzycki. Jerzy Waldorff uczył się w szkołach w Poznaniu, a następnie studiował w tamtejszym Konserwatorium Muzycznym oraz na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Pracował później jako adwokat, po jakimś czasie zraził się jednak do tego zawodu i zaprzestał jego wykonywania.

Kariera Jerzego Waldorffa

Po porzuceniu zawodu adwokata Jerzy Waldorff został przed II wojną światową recenzentem muzycznym w dzienniku „Kurier Poranny” oraz w tygodniku „Prosto z mostu”. W tym czasie był także aktywnym członkiem ruchu narodowo-demokratycznego. Po wojnie od 1945 roku Waldorff związany był z tygodnikiem „Przekrój”, był także komentatorem muzycznym Polskiego Radia i felietonistą tygodników „Świat” oraz „Polityka”. Jerzy Waldorff był także członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz inicjatorem powstania muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem i Muzeum Teatralnego w Warszawie. W 1974 roku to właśnie ten pisarz założył Społeczny Komitet Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek. Z inicjatywy Waldorffa od wielu lat 1 listopada odbywa się kwesta na ten cel. Za swoje zasługi na rzecz kultury polskiej został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1995).

Jerzy Waldorff zmarł 29 grudnia 1999 roku w Warszawie. Został pochowany na Powązkach, w tym samym grobie, gdzie złożono jego wieloletniego partnera życiowego, tancerza Mieczysława Jankowskiego.

Książki Jerzego Waldorffa

Jerzy Waldorff jest autorem wielu książek dotyczących muzyki klasycznej. Napisał także niejedną pozycję dotyczącą swojego życia oraz kultury, w której tak intensywnie działał. Wśród nich znajdują się między innymi „Moje lampki oliwne”, „Moje cienie” czy „Fidrek”. Czekają na Woblink w formie audiobooków. Z kolei jako książkę oraz ebook możecie tu znaleźć dzieło Jerzego Waldorffa „Wielka gra. Rzecz o Konkursach Chopinowskich” wydaną nakładem Wydawnictwa Znak. To pełna anegdot historia tych konkursów, których Waldorff był świadkiem od samego początku, a więc od roku 1927.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.