Wirtualne Targi

John Steinbeck - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Myszy i ludzie, Audiobook | John Steinbeck

    Niezapomniana opowieść o sile przyjaźni, ludzkich tęsknotach i marzeniach! George Milton i Lennie Small to niezwykły tandem przyjaciół. George jest silnym mężczyzną, a podążający w ślad za nim Lennie - upośledzonym gigantem o umysłowości małego dziecka. Niezdarny i nieświadomy własnej siły fizycznej, nie potrafi dostosować się do społecznych norm i co chwila sprowadza na siebie i George'a mniejsze lub większe nieszczęścia. Nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, przyjaciele p...

    PromocjaNowość
    okładka Była raz wojna. Bomby poszły, Ebook | John Steinbeck

    Dwie opowieści prosto z frontu, w których Steinbeck oczami jednostek ukazuje wojenne piekło W Była raz wojna Steinbeck opisuje nie bitwy, ale ludzi. Reportaże zamówione przez „New York Herald Tribune” poświęca odmalowaniu ludzkiego wymiaru drugowojennego konfliktu, którego losy wtedy nie były jeszcze przesądzone. Pisarz jadł i pił razem z żołnierzami, walczył z nimi ramię w ramię. Przebywając na pierwszej linii frontu, widział zarówno heroizm, jak i tchórzostwo. Jego teksty...

    Promocja
    okładka Nieznanemu bogu, Audiobook | John Steinbeck

    „Nieznanemu bogu” to historie o dwudziestowiecznej Kalifornii i jej mieszkańcach, którzy poszukują swojego miejsca w świecie, mierząc się z lękami i namiętnościami. Główny bohater „Nieznanemu bogu”, Joseph Wayne, zaczyna wierzyć, że drzewo na należącej do niego farmie zawiera w sobie duszę jego ojca. Kiedy jeden z braci Josepha decyduje się je ściąć, w gospodarstwie rozpoczyna się okres chorób i głodu. John Steinbeck(1902–1968) – amerykański powieściopisarz, laureat literac...

    Promocja
    okładka Złota Czara, Audiobook | John Steinbeck

    Henry Morgan, kiedyś młody człowiek marzący o przygodach, a teraz okrutny pirat i wyrzutek, ma dwie ambicje: zdobyć piękną kobietę imieniem La Santa Roja i podbić opływającą w bogactwo Panamę. „Złota Czara” jest debiutem Steinbecka i gratką dla każdego fana powieści historycznej. John Steinbeck (1902–1968) – amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1962 r. za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecz...

John Steinbeck - książki, ebooki i audiobooki

John Ernst Steinbeck urodził się w 1902 roku. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy w historii. Jest autorem blisko trzydziestu książek. Do jego najważniejszych dzieł należą „Tortilla Flat”, „Myszy i ludzie”, „Grona gniewu” i „Na wschód od Edenu”.

Za powieść „Grona gniewu” Steinbeck otrzymał Nagrodę Pulitzera, a w 1962 Literacką Nagrodę Nobla za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych”. Po pięćdziesięciu latach od przyznania Steinbeckowi Nobla odtajnione zostały nazwiska pisarzy branych pod uwagę do tego wyróżnienia. Akademia Szwedzka brała pod uwagę również takich pisarzy jak Jean Anouilh, Karen Blixen, Lawrence Durrell i Robert Graves.

Początki kariery literackiej Johna Steinbecka

Steinbeck debiutował w 1927 roku powieścią „Złota czara”. Następnie ukazały się „Pastwiska niebieskie”, „Kasztanek”, „Nieznanemu bogu”. W 1935 roku swoją premierę miała jedna z najpopularniejszych książek Steinbecka –Tortilla Flat”. To opowieść o grupie paisanos, potomkach hiszpańskich konkwistadorów, żyjących w niewielkim kalifornijskim miasteczku. Akcja powieści rozgrywa się tuż po zakończeniu I wojny światowej. Bohaterowie książki to lekkoduchy, którzy dzielą ze sobą nienawiść do pracy. Żyją więc z drobnych kradzieży i resztek, które uda im się wyżebrać z lokalnych restauracji. Ich powolne, monotonne życie upływa na spaniu, flircie z przechodzącymi kobietami i potyczkach o wino.

Głównym bohaterem książki jest Danny, który zamieszkuje tytułową dzielnicę Tortilla Flat. To w jego mieszkaniu spotykają się wiecznie spragnieni wina i przygód Pilon, Pablo, Jezus Maria, Wielki Joe Portugalczyk i Pirat. Nawiązując do wielkich opowieści o rycerzach, Steinbeck stworzył w niewielkim amerykańskim miasteczku swój własny anty-Camelot.

„Myszy i ludzie” i kolejne sukcesy autora

Dwa lata później ukazuje się kolejne wielkie dzieło Steinbecka –Myszy i ludzie”. To krótka opowieść o dwóch przyjaciołach chcących zarobić na życie w czasie Wielkiego Kryzysu, który dopadł Stany Zjednoczone w latach 30. XX wieku. George i Lennie tułają się od rancza do rancza w poszukiwaniu dorywczej pracy. Na podstawie książki powstał film, który miał swoją premierę w 1992 roku. Jego reżyserem był Gary Sinise, natomiast scenariusz na podstawie powieści Steinbecka napisał Horton Foote. W rolach głównych wystąpili John Malkovich i sam reżyser Gary Sinise.

„Myszy i ludzie” to książka, która powstała po tym, jak Steinbeck przyjął zlecenie zbadania sytuacji migrujących pracowników w Kalifornii. Wiele historii, które doświadczył w trakcie badań znalazło swoje odzwierciedlenie zarówno w tej jak i kolejnych książkach autora. Powieść „Myszy i ludzie” ściśle związana jest z wielkim kryzysem panującym w Ameryce między 1929 i 1933 rokiem. Po zakończeniu I wojny światowej doszło do znacznej obniżki ceny plonów, na dodatek upadła giełda, a wschodnią część kontynentu dopadła susza. Skutkiem fatalnej sytuacji społecznej i ekonomicznej była masowa migracja w kierunku Kalifornii, która jawiła się ludziom ze środkowych i wschodnich stanów Stanów Zjednoczonych jako raj na ziemi.

„Grona gniewu” i cechy powieści Johna Steinbecka

W 1939 roku ukazała się najważniejsza powieść w dorobku literackim Johna Steinbecka –Grona gniewu”. Za tę książkę autor otrzymał Nagrodę Pulitzera. „Grona gniewu” to napisana z wielkim rozmachem saga ubogiej rodziny Joadów z Oklahomy, która w trakcie Wielkiego Kryzysu przemierza Stany Zjednoczone w kierunku Kalifornii. W ich głowach miejsce, do którego wędrują to niemal rajska kraina, gdzie na pewno znajdą szczęście i stabilizację. Ich podróż naznaczona jest jednak wielkimi tragediami, w tym śmiercią dziadków. Nie trudno się domyślić, że u celu wyprawy czeka ich wielkie rozczarowanie – bezrobocie, bieda, nierówności społeczne, strajki – tak nie wyglądała Kalifornia ich snów. W „Gronach gniewu” wyeksponowane zostały najważniejsze elementy powieści Steinbecka – tęsknota za prostotą, miłość do ziemi, protest skierowany przeciwko nierównościom społecznym, wypunktowanie wad kapitalizmu i piętnowanie związanego z nim wyzysku. Przyszły noblista opowiada się w swoich książkach zawsze po stronie wykluczonych, słabszych i wyzyskiwanych.

Kolejne książki Steinbecka to m.in. „Zapomniana wioska”, „Ulica Nadbrzeżna”, „Autobus do San Juan” i „Perła”. W 1948 roku ukazała się wyjątkowa publikacja w dorobku przyszłego noblisty –Dziennik z podróży do Rosji”. Steinbeck, wraz z fotografem Robertem Capą, wyruszył w głąb Związku Radzieckiego, by napisać reportaż dla gazety „New York Herald Tribune”. Ich celem miało być porównanie tego, co mówi się o powojejnnym Związku Radzieckim, z tym, jak wygląda naprawdę. Sławni podróżnicy mieli niebywałą okazję zwiedzić nie tylko Moskwę i Stalingrad, ale również pojeździć po ukraińskich wsiach oraz wjechać do Gruzji. „Dziennik z podróży do Rosji” stanowi unikatowy dokument historyczny – Steinbeck i Capa uwiecznili codzienne życie Rosjan, które w trakcie Zimnej Wojny, zostało w Stanach Zjednoczonych owiane bardzo ponurą legendą. Co ciekawe, ich relacja wolna jest od ideologicznych uprzedzeń, obsesji i fobii. Tematem powieści Steinbecka, człowieka niezwykle wrażliwego, było życie robotników, urzędników i chłopów – społeczeństwa, które choć wyzwoliło się z koszmaru II wojny światowej, nadal nie mogło mówić o pełnej wolności.

Kolejna wielka powieść Steinbecka – „Na wschód od Edenu” – ukazała się w 1952 roku. To monumentalna, blisko 900-stronicowa opowieść o miłości, zdradzie i grzechu. Tym razem Steinbeck przedstawił losy rodziny Trasków, która na przełomie XIX i XX wieku osiedliła się w okolicach doliny Salinas. Jednym z głównych wątków tej rodzinnej sagi jest konflikt między dwoma braćmi, Aronem i Kalebem, którzy różnią się od siebie, jak ogień i woda. Jedyne co łączy chłopaków to nieustanna walka o przychylność ojca. Kal jest urodzonym buntownikiem, za wszelką cenę chce odszukać matkę. Aron jest zaś niezwykle posłuszny i spokojny. Żeby tego było mało, bracia walczą o względy tej samej dziewczyny – Abry.

W 1957 roku ukazała się zupełnie inna powieść Steinbecka – „Krótkie panowanie Pepina IV”. Uznawana jest też za jedną ze słabszych książek autora. Być może dlatego, że tematycznie znacznie odbiega od innych dzieł pisarza.

Akcja powieści rozgrywa się w bliżej nieokreślonym roku pierwszej połowy XX wieku. Tytułowy Pepin jest potomkiem królewskiego rodu. W skutek skomplikowanych i absurdalnych wniosków partii politycznych zostaje mianowany królem Francji. Pepin zostaje wyrwany ze swojego dotychczasowego, zwykłego życia – obejmuje urząd, nie mając zielonego pojęcia o jego sprawowaniu. Mężczyzna musi odnaleźć się w wirze oczekiwań, nacisków, stereotypów, wpływów politycznych. Pepin rządzi po swojemu, według zasad moralnych wpojonych mu w przeszłości. Jego chaotyczne działania, brak planu, poddawanie się presji i branie pod uwagę rad fałszywych ekspertów prowadzą do niechybnego tragicznego finału. „Krótkie panowanie Pepina IV” to ukazana w krzywym zwierciadle opowieść o ludzkich słabościach, naiwnościach i niespełnionych marzeniach. To samospełniająca się przepowiednia i satyra na władzę.

Książki Johna Steinbecka na Woblinku

W księgarni internetowej znajdziecie dzieła Johna Steinbecka w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej. Dostępne są takie tytuły jak „Krótkie panowanie Peina IV”, „Grona gniewu”, „Tortilla Flat”, „Była raz wojna, Bomby poszły”, „Dziennik z podróży do Rosji”, „Myszy i ludzie”, „Pastwiska niebieskie. Złota czara. Nieznanemu Bogu”, „Ulica nadbrzeżna. Cudowny czwartek”, „Podróże z Charleyem”, „Zima naszej goryczy”, „Na wschód od Edenu”, „Księżyc zaszedł. W niepewnym boju”.

Ponadto serdecznie polecamy sięgnięcie po książkę Geerta Maka poświęconą Steinbeckowi pt.Śladami Steinbecka”. W 2010 roku autor reportażu postanowił powtórzyć wyprawę, w którą we wrześniu 1960 roku, wraz ze swoim psem Charleyem, wybrał się John Steinbeck. Geert Mak wyrusza z dawnego domu Steinbecka i podąża jego śladami, przygląda się Stanom Zjednoczonym, które radykalnie zmienił się przez 50 lat. Podobnie jak Steinbeck Mak unika najpopularniejszych szlaków – zwiedza m.in. ziemniaczane pola Maine, prerie Środkowego Zachodu, postanowił usiąść do stołu z rolnikami, rybakami i nauczycielami, stara się dotrzeć do korzeni kraju.