Juliusz Słowacki Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Lilla Weneda, Ebook | Juliusz Słowacki

    „Lilla Weneda” to dramat autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.Akcja utworu rozgrywa się w rejonie jeziora Gopło, w czasie przedhistorycznym. Ukazuje najazd Lechitów na Wenedów. Wenedowie ponoszą rozpaczliwą klęskę, której przyczyną jest nieokreślona klątwa; naród ten nie może być w żaden sposób ocalony. Sens beznadziejnej klęski rozumie tylko jedna z dwóch córek króla, która przepowi...

    Promocja
    okładka Ojciec zadżumionych, Ebook | Juliusz Słowacki

    „Ojciec zadżumionych” to poemat autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.Poemat opiera się na opowieści, którą Słowacki usłyszał w trakcie podróży do Palestyny w roku 1836. Była to historia Araba, tytułowego ojca zadżumionych, któremu ta choroba zabrała żonę i siedmioro dzieci. Mężczyzna nie buntuje się ani nie pogrąża w skrajnej rozpaczy; przyjmuje postawę bliską biblijnemu Hiobowi. Odd...

    Promocja
    okładka W Szwajcaryi, Ebook | Juliusz Słowacki

    „W Szwajcaryi” to poemat autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.
    Jest to jeden z mniej znanych poematów Juliusza Słowackiego.

    Promocja
    okładka Złota czaszka, Ebook | Juliusz Słowacki

    „Złota czaszka” to dramat autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.
    Akcja rozgrywa się się w Krzemieńcu w XVII wieku i osadzona jest w realiach szlacheckich. Złota czaszka to strażnik prowadzący przygotowania do konfederacji antyszwedzkiej – co jest głównym wątkiem utworu. Utwór jest nieukończony.

    Promocja
    okładka Wiersze tom I, Ebook | Juliusz Słowacki

    „Wiersze” tom I to zbiór wierszy autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.
    Zbiór ten zawiera 34 wiersze autora. W tym takie utwory jak: Anioł ognisty, mój anioł lewy…, Chmury, Do matki czy Dusza się moja zamyśla głęboko.

    Promocja
    okładka Balladyna, Ebook | Juliusz Słowacki

    Tragedia w pięciu aktach, napisana przez Juliusza Słowackiego w Genewie w 1834 r., a wydana w Paryżu w 1839 r. Autor poświęcił swój utwór Zygmuntowi Krasińskiemu, „autorowi «Irydiona»”. Balladyna i Alina są siostrami. Mieszkające wraz z matką w ubogiej chacie w lesie. Goplana, królowa jeziora Gopła, jest zakochana w kochanku Balladyny – Grabcu. Przez swą zazdrość miesza się w ludzkie sprawy i gmatwa ich losy. Pewnego dnia do chaty sióstr przyjeżdża bogaty książę Kirkor, wi...

    Promocja
    okładka Kordian, Ebook | Juliusz Słowacki

    W serii Lektury wydawnictwa Pumilio przygotowano nowe wydanie Kordiana Juliusza Słowackiego. Tekst został opracowany z myślą o uczniach – bez cięć w treści, z zastosowaniem czcionki ułatwiającej czytanie oraz wygodnymi marginesami, uzupełniony o przypisy, wyjaśniające trudne lub archaiczne zwroty, a także umieszczające Kordiana w szerszym kontekście historycznym i kulturowym. Wydanie zawiera dodatkowe opracowanie, złożone z biogramu autora, streszczenia, omówienia najistotnie...

    Promocja
    okładka Król Duch. Le Roi-Esprit. Poème inachevé, Ebook | Juliusz Słowacki

    Książka w dwóch wersjach językowych: polskiej i francuskiej. Version bilingue: polonaise et française. Król-Duch – poemat historiozoficzny napisany przez Juliusza Słowackiego w latach 1845-1849. Stanowi jedno z najważniejszych dzieł poety. Jest podsumowaniem jego poglądów. Dzieło to Słowacki pisał do końca życia; pozostało nieukończone. Jego pierwsza część została wydana w 1847 roku w Paryżu jako Król-Duch Rapsod I. Nie stanowi spójnej całości, gdyż powstawało w...

    Promocja
    okładka Podróż na wschód, Książka | Juliusz Słowacki

    Zbiór tekstów Juliusza Słowackiego powstałych podczas jego podróży na Wschód. Wyruszywszy w podróż morską z Neapolu, 27-letni poeta odwiedził wówczas Grecję, Egipt, Syrię i Palestynę. Najobszerniejszy z utworów stanowi stanowi niedokończony poemat dygresyjny Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu. Oprócz najpopularniejszych wierszy Słowackiego z tego okresu, jak Hymn o zachodzie słońca na morzu, Grób Agamemnona, Rozmowa z piramidami czy Ojciec zadżumionych, zbiór zawiera szereg mn...

    Promocja
    okładka Pisma mistyczne, Książka | Juliusz Słowacki

    Wydane w Krakowie w 1916 roku Pisma mistyczne Juliusza Słowackiego w dość dowolnym wyborze i układzie przygotowanym przez Stanisława Wyrzykowskiego zawierają: całość Genesis z ducha (1844); wybrane Rozmowy genezyjskie (tj. dialog troisty między Tłumaczem Słowa, Helionem i Helois); Teogonię (czyli poemat o Sofosie i Szczęsnym), następnie pisma polityczne z późnego okresu twórczości (Głos z wygnania do braci w kraju, List do Księcia Adama Czartoryskiego, Do Emigracji o potrzebi...

    Promocja
    okładka Balladyna, Ebook | Juliusz Słowacki

    Balladynę Juliusza Słowackiego wydajemy z myślą o uczniach – z zastosowaniem czcionki ułatwiającej czytanie oraz wygodnymi marginesami, bez cięć w treści, uzupełnioną o przypisy, wyjaśniające trudne lub archaiczne zwroty, a także pozwalające odczytać tekst w szerszym kontekście. Wydanie zawiera także opracowanie z biogramem autora, streszczenie, omówienie kluczowych problemów oraz najważniejsze pojęcia literaturoznawcze, które dotyczą Balladyny oraz epoki, w której powstała. ...

    Promocja
    okładka Mindowe, Ebook | Juliusz Słowacki

    Poeta ukazuje konflikt religii pogańskiej, uosabianej przez Litwę, oraz chrześcijańskiej, wyznawanej przez Krzyżaków. Krytykuje dominującą pozycję Kościoła katolickiego, natomiast pogaństwo przedstawia jako wartościowy kult przyrody.

    Promocja
    okładka Poema Piasta Dantyszka herbu Leliwa o piekle, Ebook | Juliusz Słowacki

    „Poema Piasta Dantyszka herbu Leliwa o piekle” to poemat autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.
    Jest to jeden z mniej znanych poematów Juliusza Słowackiego.

    Promocja
    okładka Sen srebrny Salomei, Ebook | Juliusz Słowacki

    „Sen srebrny Salomei” to dramat autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.Główny wątek stanowi historia miłości Leona i Salomei, zagrożonej planami Regimentarza, aby ożenić syna z księżniczką Wiśniowiecką. Obok tego rozgrywają się inne wątki: Gruszczyńskiego, walk z kozakami i związku Wiśniowieckiej z Sawą. Kluczowe momenty losów każdej z postaci pierwszoplanowych stanowią kolejno: objawi...

    Promocja
    okładka Wacław, Ebook | Juliusz Słowacki

    „Wacław” to poemat autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.
    Tytułowy bohater Wacław ginie otruty przez wiarołomną żonę popiołami antenatów (w tradycji ludowej kara za zdradę kraju), dostarczonymi przez wiedźmę. Wraz z nim ginie jego syn.Piekielne męczarnie bohatera, ukazane w poemacie, utrzymane są w stylu bajronicznym.

    Promocja
    okładka Wiersze tom I - IV, Ebook | Juliusz Słowacki

    „Wiersze” tom I - IV to zbiór wierszy autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.
    Zbiór ten zawiera 133 wiersze autora. W tym takie utwory jak: Anioł ognisty, mój anioł lewy…, Do matki, Grób Agamemnona, Jeżeli kiedy w tej mojej krainie, Matka do syna, Oda do wolności, Piramidy, Sowiński w okopach Woli czy Testament mój.

    Promocja
    okładka Wiersze tom II, Ebook | Juliusz Słowacki

    „Wiersze” tom II to zbiór wierszy autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.
    Zbiór ten zawiera 34 wiersze autora. W tym takie utwory jak: Grób Agamemnona, Hymn, Jak kamień szedłem na dno, Jeżeli kiedy w tej mojej krainie, Matka do syna czy Narodzie mój….

    Promocja
    okładka Wiersze tom III, Ebook | Juliusz Słowacki

    „Wiersze” tom III to zbiór wierszy autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.
    Zbiór ten zawiera 31 wiersze autora. W tym takie utwory jak: Oda do wolności, Paryż, Piramidy, Proroctwo, czy Rzym.

    Promocja
    okładka Balladyna, Książka | Juliusz Słowacki

    Tragedia Juliusza Słowackiego napisana w 1834 roku, a wydana w Paryżu w 1893 roku. Jest to opowieść o dwóch siostrach, Alinie i Balladynie, o zbrodni i o karze za nią.

    Promocja
    okładka Mazepa, Ebook | Juliusz Słowacki

    „Mazepa” to dramat autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.
    Głównym bohaterem tego dramatu jest młody Iwan Mazepa, paź i dworzanin królewski – przyszły hetman kozacki. Akcja toczy się w XVII wieku na zamku wojewody, którego odwiedza król Jan II Kazimierz Waza wraz ze świtą.

    Promocja
    okładka Mindowe, Ebook | Juliusz Słowacki

    „Mindowe” to dramat autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.Jest to pierwszy dramat napisany przez Juliusza Słowackiego. Utwór jest próbą stworzenia nowego typu dramatu historycznego, odmiennego od tekstów klasycystycznych.Koncepcję dramatu Słowacki oparł na konflikcie dwóch religii: pogańskiej, reprezentowanej przez Litwę, oraz chrześcijańskiej, którą niosą Krzyżacy. Ostrze tego sporu ...

    Promocja
    okładka Żmija, Ebook | Juliusz Słowacki

    „Żmija” to powieść poetycka autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.
    Tekst powstał w burzliwym okresie życia poety, w roku 1831 roku, pierwsze strofy złożył jeszcze w Warszawie, kolejne podczas podróży po Europie w Dreźnie i Paryżu. Sam Słowacki określał „Żmiję” jako swoje najdoskonalsze dzieło.

    Promocja
    okładka Horsztyński, Ebook | Juliusz Słowacki

    „Horsztyński” to dramat autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.Dramat ten jest nieukończony, składa się z pięciu aktów prozą. Wbrew tytułowi, dramat opowiada o Szczęsnym Kossakowskim, synu zdrajcy hetmana Szymona. Szczęsny jest pogrążony w rozpaczy, nudzie, przekonany o swojej słabości, rozdarty między obowiązkami wobec rodziny, ojczyzny, ukochanej oraz przyjaciela (Horsztyńskiego, był...

    Promocja
    okładka Jan Bielecki, Ebook | Juliusz Słowacki

    „Jan Bielecki” to powieść autorstwa Juliusza Słowackiego, obok Adama Mickiewicza uznawanego powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.
    Utwór dotyczy problemu zdrady narodowej. Jan Bielecki jest sprawcą konfliktu tragicznego w swych skutkach. Z zemsty za zajazd wskazuje Tatarom zamek Sieniawskiego, co prowadzi do kolejnych dramatycznych wydarzeń.

Juliusz Słowacki Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Juliusz Słowacki był polskim poetą, dramaturgiem i epistolografem, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu. Obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego określany jest jako jeden z polskich Wieszczów Narodowych. Wizjoner-mistyk, wraz z Cyprianem Kamilem Norwidem oraz Tadeuszem Micińskim, Słowacki uznawany jest za jednego z największych mistyków polskiej poezji.

Juliusz Słowacki – życie i twórczość

Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809 roku w Krzemieńcu znajdującym się w południowo-wschodniej części ówczesnej Rzeczypospolitej (obecnie miasto w Ukrainie). Był synem Salomei z Januszewskich oraz Euzebiusza Słowackiego, profesora literatury w Liceum Krzemienieckim oraz na Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim. Słowaccy przenieśli się do Wilna we wrześniu 1811 roku – dwa lata później Euzebiusz zmarł tam na gruźlicę. Salomea Słowacka otrzymała po nim spadek i wraz z synem wróciła do Krzemieńca. Dzięki swoim licznym znajomościom wyszła ponownie za mąż za lekarza Augusta Bécu. Salomea prowadziła także swoisty salon literacki, gdzie Juliusz od dzieciństwa miał kontakt z ówczesną elitą intelektualną, poznał tam między innymi Adama Mickiewicza.

Życie wieszcza na emigracji

W latach 1825-1828 Juliusz Słowacki uczęszczał na studia prawnicze w Wilnie. Po ich ukończeniu na kilka miesięcy zamieszkał z matką w Krzemieńcu, po czym wyjechał do Warszawy (1829). W kolejnym roku zadebiutował literacko bezimienną powieścią poetycką „Hugo” na łamach rocznika „Melitele”. Niezdolny do walki z bronią w ręku Słowacki nie mógł aktywnie uczestniczyć w powstaniu listopadowym. 9 stycznia 1831 roku rozpoczął pracę w powstańczym Biurze Dyplomatycznym księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. 8 marca tego roku Słowacki przez Wrocław udał się do Drezna i wieczorem 25 lipca w ramach zleconej mu przez Rząd Narodowy misji dyplomatycznej wyruszył z pilnymi listami do polskich przedstawicielstw w Paryżu i Londynie. Poeta dotarł do stolicy Francji 31 lipca, a do Wielkiej Brytanii 3 sierpnia. Pobyt w tym drugim kraju przeciągnął się aż do września, a później Słowacki postanowił zostać przez jakiś czas w Paryżu. To tam opublikował dwa tomy Poezji, które spotkały się z uznaniem polskiej emigracji.

Koniec 1832 roku przyniósł Słowackiemu decyzję o wyjeździe do Szwajcarii. Był zniechęcony Paryżem i tamtejszymi relacjami wewnątrz polskiej emigracji. Nie pomogła także publikacja „Dziadów części III” Adama Mickiewicza, w której ojczym Juliusza pojawił się w postaci Doktora i to w mocno negatywnym świetle. 26 grudnia 1832 roku Słowacki opuścił Francję i udał się nad Jezioro Genewskie, gdzie poświęcał się przede wszystkim pisaniu, czytaniu, wycieczkom oraz spotkaniom towarzyskim. Wydał wtedy także trzeci tom „Poezji” (1833). Poeta opuścił Szwajcarię w lutym 1836 roku i udał się do Rzymu, gdzie nawiązał głęboką przyjaźń z Zygmuntem Krasińskim.

W okresie od sierpnia 1836 do czerwca 1837 Słowacki odbył ważną dla jego twórczości podróż po Grecji, Egipcie, Palestynie i Syrii. Wrócił najpierw do Florencji, a potem na stałe już osiadł w Paryżu. Poznał tam między innymi swoją przyszłą muzę, Joannę Bobrową, wstąpił także do Koła Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Odszedł z niego jednak dość szybko, ponieważ nie zgadzał się na panujące wśród towiańczyków zasady.

Ostatnie lata życia i pogrzeb

Choć poważnie chory na gruźlicę, Juliusz Słowacki wyruszył w 1848 roku do Polski z zamiarem wzięcia udziału w powstaniu wielkopolskim. Nie dotarł tam jednak, choć zdążył się jeszcze po raz ostatni spotkać z matką we Wrocławiu. Zmarł na gruźlicę 3 kwietnia 1849 roku w mieszkaniu przy Rue de Ponthieu w Paryżu. Pochowano go na tamtejszym Cmentarzu Montmarte. Jego prochy postanowiono sprowadzić do Polski na początku XX wieku. Chciano złożyć je w katedrze wawelskiej w setną rocznicę urodzin poety. Zgoda na ekshumację nadeszła z Francji pod koniec marca 1909 roku, jednak kardynał Jan Duklan Puzyna stanowczo odmówił zgody na pochowanie Słowackiego na krakowskim zamku. Swojego zdania nigdy nie zmienił. Na polecenie marszałka Józefa Piłsudskiego szczątki Juliusza Słowackiego ekshumowano 14 czerwca 1927 roku i przywieziono do Polski. Trumna z prochami płynęła od Gdańska w górę Wisły do Warszawy, po drodze zbierając wyrazy hołdu dla wieszcza. 26 czerwca statek przybył do stolicy Polski, a stąd orszak pogrzebowy ruszył ulicami do katedry świętego Jana. Dzień później trumna wyruszyła pociągiem do Krakowa, by 28 czerwca na dziedzińcu wawelskim odbyła się uroczysta ceremonia pogrzebowa. Prochy Juliusza Słowackiego zostały złożone obok Adama Mickiewicza w krypcie Wieszczów Narodowych.

Twórczość literacka Słowackiego

Choć Słowacki żył tylko 39 lat, jego dorobek obfituje w wiele różnorodnych utworów literackich. Wieszcz stworzył 13 dramatów, prawie 20 poematów, setki wierszy, listów oraz powieść. W pierwszym okresie twórczoścI dzieła Słowackiego dotyczyły głównie wojen religijnych uznawanych przez niego za pretekst do walk o władzę (np. „Maria Stuart”). Uznaje się, że lektura „Konrada Wallenroda” Mickiewicza była punktem, w którym rozpoczął się drugi okres w twórczości literackiej Słowackiego, w którym zaczął on pełnymi garściami czerpać ze wzorców tragedii Szekspira. Wtedy powstały poemat „W Szwajcarii” czy wiele liryków. „Balladyna” (1839) oraz „Lilla Weneda” (1840) stanowią dwie tragedie romantyczne z zamierzonych sześciu, które stanowić miały swoistą kronikę bajecznych początków państwa polskiego pełnych legend, tradycji i zwyczajów słowiańskich. „Samuel Zborowski” i „Król-Duch” to najważniejsze późniejsze dzieła Słowackiego odwołujące się do jego wkładu w rozwój filozofii (myśl genezyjską). Matka Salomea od dzieciństwa wspierała i podsycała przekonanie poety o swoim geniuszu i przeznaczeniu do bycia przewodnikiem narodu polskiego. Niezwykle ważnymi dziełami Słowackiego są jego wielkie dramaty, oprócz wcześniej wspomnianych także „Kordian” (1834), „Horsztyński” (1835), „Ksiądz Marek” (1843) czy „Fantazy” (1845-46), a także poematy, takie jak „Beniowski” (1841) czy „Król-Duch”.

Dzieła Juliusza Słowackiego w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie wiele tytułów autorstwa Juliusza Słowackiego, w tym różne wydania utworów „Balladyna”, „Kordian”, „Lilla Weneda”, „Fantazy”, „Wiersze”, „Beniowski”, „Mazepa”, „Anhelli”, „Mnich” czy „Srebrny sen Salomei”. Czekają one na Was zarówno jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

Literatura piękna to jeden z gatunków twórczości literackiej, który charakteryzuje się dominującą funkcją estetyczną używanego w nim języka (w przeciwieństwie do funkcji użytkowej takich tekstów, jak dzieła o charakterze informacyjnym, naukowym etc.). To też jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Tutaj znajdziecie wiele najwspanialszych dzieł literatury polskiej, a także bestsellerowe dzieła literatury światowej.

Autorzy literatury pięknej na kartach swoich bestsellerów tworzą jedyne w swoim rodzaju historie, poruszając w nich ważne i ponadczasowe tematy bez względu na to, czy mowa o dziełach zaliczanych do klasyki czy do współczesnej literatury pięknej. To właśnie sprawia, że od ich twórczości nie mogą się oderwać kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów literatury pięknej, z pewnością wspomnieć należy jednak przynajmniej o takich twórcach jak Margaret Atwood, John Steinbeck, Haruki Murakami, Mario Puzo, Jane Austen, Gabriel Garcia Marquez, Yoko Ogawa, Hanya Yanagihara, Ken Follett, George Orwell, Edgar Allan Poe, Marcel Proust, Salman Rushdie, Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”) czy Annie Ernaux. Na Woblinku znajdziecie także wiele ebooków wspaniałych dzieł polskiej literatury pięknej, stworzonych między innymi przez Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Wiesława Myśliwskiego, Łukasza Orbitowskiego („Tracę ciepło”), Wojciecha Kuczoka („Czarna”, „Gnój”) czy Radka Raka. To także świat klasyki literatury polskiej - książek Władysława Reymonta, Zofii Nałkowskiej czy Henryka Sienkiewicza. Najlepsze powieści znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!

Mistrzowie literatury pięknej

Jakie są cechy literatury pięknej? Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII wieku jako literacka analogia do terminu "sztuki piękne". Beletrystykę wyróżnia nacisk na estetyczną funkcję języka, jak również fikcja literacka. Choć akcja wielu dzieł toczy się w świecie będącym odbiciem naszego, ostatecznie rozgrywają się w nim historie, które przynajmniej w pewnym stopniu są wytworem wyobraźni ich autorek i autorów. Skupienie na faktach zostawiamy reportażom - w świecie literatury pięknej rządzi wyobraźnia.

Czy można wskazać największych mistrzów tego gatunku? Naszym zdaniem jest to niemożliwe, bowiem literatura piękna zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. Chcemy jednak polecić Wam przynajmniej kilka tytułów, które warto przeczytać. Jednym z nich są "Małe kobietki" Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w stanie Massechusetts. Ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, a w tym czasie jego cztery córki - Jo, Meg, Amy oraz Beth - zostały z matką w ich domu w miejscowości Concord. "Małe kobietki" to wyjątkowa powieść o dorastaniu, poszukiwaniu i odnajdywaniu własnej drogi, zmaganiach z gwałtownymi uczuciami, a nade wszystko o miłości. Inne dzieło zaliczane do klasyki literatury pięknej to chociażby "Zabić drozda" Harper Lee, książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Ta historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku na południu USA, gdzie Atticus Finch, głowa rodziny i adwokat, broni w sądzie młodego czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej dziewczynie, Mayelli Ewell. Pozornie prosta sprawa staje się symbolem w świecie wszechobecnego rasizmu i codziennej walki o równouprawnienie. "Zabić drozda" zdecydowanie nie jest lekką historią na letnie popołudnie - niewątpliwie jednak warto się z nią zmierzyć. Bestsellerowe powieści, jakie znajdziecie na Woblinku często poruszają tak ważne tematy jak miłość, współczucie, sprawiedliwość czy dobroć. Nie wahajcie się po nie sięgnąć - w naszej księgarni znajdziecie je zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

Literatura piękna polska

Które polskie dzieła literackie możemy znaleźć w czołówce współczesnej literatury pięknej? Z całą pewnością zaliczają się do nich dzieła Olgi Tokarczuk, popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej "Księgi Jakubowe" zostały uhonorowane literacką Nagrodą Nobla, a to nie jedyne przykłady literatury beletrystycznej tej autorki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Na Woblinku znajdziecie także takie powieści Olgi Tokarczuk jak "Bieguni", "Empuzjon" czy "Dom dzienny, dom nocny". Polskimi dziełami literatury pięknej, do których zdecydowanie polecamy zajrzeć są również współczesne ebooki Szczepana Twardocha (na przykład "Król" lub "Morfina"), Joanny Bator ("Ciemno, prawie noc" czy "Gorzko gorzko"), Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Ucho igielne") czy laureata Nagrody Nike Radka Raka ("Baśń o wężowym sercu" i "Małe zwierzątka"). Polska literatura piękna to również powieści klasyków literatury beletrystycznej, takie jak "Chłopi" Władysława Reymonta (przy tej okazji serdecznie polecamy też sięgnąć po "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak), "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalka" Bolesława Prusa czy "Granica" Zofii Nałkowskiej. Wiele z tytułów, które znajdziecie w kategorii literatury pięknej polskiej to równocześnie zagraniczne bestsellery, dostępne w Woblinku w wielu różnych formatach!

Literatura piękna obca

Także powieści zagranicznych autorów beletrystyki cieszą się w Polsce wielkim uznaniem. Chcielibyśmy Wam polecić kilkoro z nich. Literatura piękna obca zawiera w sobie wiele dzieł ukazujących perspektywę znacząco różniącą się od naszej. Sięgnijcie chociażby po dzieła twórców pochodzących z Azji - Harukiego Murakamiego (na przykład "Mężczyźni bez kobiet"), Kazuo Ishiguro ("Nie opuszczaj mnie", "Okruchy dnia"), Yoko Ogawy ("Ukochane równanie profesora", "Podziemie pamięci") czy Bory Chung ("Przeklęty królik"). Szerokim echem odbiła w na świecie także książka "Piersi i jajeczka" Mieko Kawakami, nazywana niekiedy prawdziwą kobiecą powieścią. To historia pisana przez kobietę o kobietach - konkretnie o trzech, Natsuko, jej starszej siostrze Makiko oraz córce Makiko, Midoriko. Macierzyństwo, cielesność, a nade wszystko społeczne oczekiwania wobec kobiet to tematy, które poruszyły serca i umysły wielu czytelniczek, a także sprawiły, że Mieko Kawakami dołączyła do cenionych przedstawicielek literatury pięknej obcej. Mistrzowie literatury pięknej obecni są na całym świecie - polecamy sięgnięcie także po ebook "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens, "Żółwie aż do końca" Johna Greena czy "Niebezpieczna fortuna" Kena Folletta. Przykłady wciągających książek należących do gatunku literatura piękna można mnożyć bez końca! Jeśli kochacie literaturę piękną zagraniczną, konieczne sprawdźcie naszą ofertę!

Klasyka literatury pięknej

Nie ma chyba sposobu na to, by ustalić jeden wspólny dla wszystkich kanon klasyki literatury pięknej, bez względu na to, czy mówimy o autorach polskich, zagranicznych czy obydwu obszarach równocześnie. Na szczęście jedną z głównych cech literatury pięknej jest jej różnorodność - w fikcji literackiej stworzonej przez mistrzów gatunku każdy znajdzie coś dla siebie! W ofercie księgarnia internetowa Woblink posiada różne podgatunki literatury pięknej, takie jak literatura obyczajowa, powieść historyczna, zagraniczna literatura piękna czy dzieła literackie polskich autorów. Czeka tu na Was zarówno klasyka literatury światowej, jak i nowości literatury pięknej - powieści "Rzeźbiarz łez" Eric Doom czy "Igła" Kena Folletta. Beletrystyka pełna jest wzruszeń, radości, napięcia lub gniewu - zajrzyjcie tylko do "Małego życia" Hanya Yanagihary, powieści "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrika Backmana czy "Ciała" Annie Ernaux by przekonać się, jak bogaty jest świat bestsellerowej literatury pięknej. Drzwi do niej szeroko otwarte są dla Was w Woblinku - sięgnijcie po książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!