Kazuo Ishiguro Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka OKRUCHY DNIA, Audiobook | Kazuo Ishiguro

    Powieść nagrodzona Bookerem, najbardziej prestiżową brytyjską nagrodą literacką. Światowy rozgłos przyniosła jej ekranizacja z mistrzowskimi kreacjami Anthony’ego Hopkinsa i Emmy Thompson, wyróżniona 8 nominacjami do Oscarów. Stevens to kamerdyner idealny, stawiający ponad wszystko lojalność wobec chlebodawcy i perfekcyjne wypełnianie obowiązków. Właśnie temu podporządkowuje całe swoje życie. Po latach pracy w Darlington Hall, kiedy rezydencja jest już owiana złą sławą z po...

    Promocja
    okładka KLARA I SŁOŃCE, Audiobook | Kazuo Ishiguro

    Świat widziany oczami niezwykłej narratorki. Rzeczywistość, którą od naszej dzieli tylko krok… a może nawet mniej. Odwieczne pytania o to, co człowieka jako jednostkę czyni istotą wyjątkową. Czy jest coś takiego jak ludzka dusza? Czy jedną osobę można zastąpić drugą? I wreszcie najważniejsze: czym jest miłość? Klara to Sztuczna Przyjaciółka, wprawdzie nie najnowszej generacji, ale posiadająca niezwykłe zdolności poznawcze, pamięć i – co najważniejsze – empatię. Z...

    Promocja
    okładka Nie opuszczaj mnie, Audiobook | Kazuo Ishiguro

    Intrygująca opowieść Maria Peszek w niebanalny sposób opowiada całą historię. Opowieść jest wspomnieniem, myślami i marzeniami przeplecionymi z rzeczyistością, która się dzieje. Kathy, Ruth i Tommy są przyjaciółmi i uczą się w elitarnej szkole z internatem. Żyją w wydawałoby się sielankowym miejscu w sercu angielskiej prowincji. Szkoła jest inna niż wszystkie, nietypowa, artystyczna. Nauczyciele kładą tu szczególny nacisk na wszelkiego rodzaju kreatywność. Inną charakteryst...

Kazuo Ishiguro Audiobooki

Kazuo Ishiguro urodził się w 1954 roku w Nagasaki. To brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia. Jest autorem siedmiu powieści i jednego zbioru opowiadań. Pisze także scenariusze, krótkie opowiadania dla prasy i teksty piosenek. Do jego najważniejszych dzieł należy zaliczyć takie książki jak „Malarz świata ułudy”, „Okruchy dnia” i „Pejzaż w kolorze sepii”. W 2017 roku Akademia Szwedzka po raz kolejny zgotowała niespodziankę wszystkim czytelnikom śledzącym werdykty noblowskie. Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został bowiem Kazuo Ishiguro, choć wszyscy spodziewali się, że jeśli nagroda trafi do autora związanego z japońskim kręgiem kulturowym, będzie to Haruki Murakami. Ishiguro otrzymał Nobla, jako ten, „który w powieściach o potężnej sile emocjonalnej odsłonił otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem łączności ze światem”.

Rodzina Kazuo Ishiguro przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, gdy chłopiec miał pięć lat. Choć pierwsze lata życia spędził w Japonii, to zdecydowanie największy wpływ na jego młodość miało przebywanie w środowisku brytyjskim. Ishiguro wielokrotnie opowiadał o znaczeniu emigracyjnego życia w jego twórczości. Z jednej strony widział życie w Wielkiej Brytanii z innej perspektywy niż jego rówieśnicy, z drugiej zaś tworzył się w jego głowie wyimaginowany obraz Japonii, który po wizycie w ojczyźnie musiał zrewidować. Do dziś pisarz mieszka i tworzy w Londynie.

Ishiguro uczęszczał do Stoughton Primary School, a następnie Woking County Grammar School w Surrey, w miejscowości, w której pracował jego ojciec. Po zakończeniu nauki w szkole, w 1973 roku spędził tzw. „gap year” podróżując po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W trakcie wyprawy nagrywał piosenki i wysyłał je do różnych wytwórni płytowych. W 1974 Ishiguro rozpoczął studia na Uniwersytecie Kent w Canterbury. Szkołę ukończył w 1978 roku z tytułem Bachelor of Arts z języka angielskiego i filozofii. Później studiował na Uniwersytecie Wschodniej Anglii. Jego praca dyplomowa z kreatywnego pisania stała się podstawą pierwszej książki.

Twórczość Kazuo Ishiguro

Ishiguro debiutował w 1982 roku powieścią „Pejzaż w kolorze sepii”. Bohaterką książki jest Etsuko, japońska wdowa mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Kobieta ma silne poczucie winy w związku z samobójczą śmiercią córki. Nie potrafi poradzić sobie z traumą po utracie dziecka, a ponadto trapią ją sny, w których wracają wspomnienia z tragicznej wojny w Japonii. W swojej powieści Ishiguro wciąga czytelników w pewnego rodzaju grę, w której przeszłość zaczyna zlewać się z teraźniejszością.

W 1986 roku ukazała się druga powieść Ishiguro pt. „Malarz świata ułudy”, jedna z ciekawszych książek w jego dorobku. Ishiguro przedstawił w niej postać ekscentrycznego malarza, który prowadzi zupełnie zwykłe życie. Pewnego dnia artysta wpada na nietuzinkowy pomysł. Wytacza sam sobie proces, w którym wciela się w rolę oskarżyciela, oskarżonego i sędziego. Czytelnik ma szansę odkrywać historię niechronologicznie, na podstawie opisów fragmentów życia malarza Masuji Ono. W tle po raz kolejny pojawia się temat II wojny światowej i tragicznych w skutkach bombardowań przeprowadzonych przez amerykańskie wojsko.

Jedna z najbardziej znanych książek Ishiguro – „Okruchy dnia”, miała swoją premierę w 1989 roku. To najgłośniejsza do tej pory powieść autora, która znalazła się na liście “100 książek, które trzeba przeczytać” stworzonej przez BBC. Pisarz otrzymał za nią Nagrodę Bookera. Popularności przysporzyła książce również ekranizacja z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. Bohaterem książki jest Stevens, kamerdyner, który większość życia spędził służąc lordowi Darlingtonowi. Nawet po śmierci gospodarza Stevens zajmuje się posiadłością. Pewnego dnia bohater postanawia wyruszyć do Francji by namówić poprzednią gospodynię do powrotu. W trakcie wyprawy uświadamia sobie, że większość życia ma już za sobą i nie uda mu się cofnąć czasu.

Sześć lat później ukazała się kolejna powieść autora „Niepocieszony”, w której Ishiguro przedstawia losy znanego muzyka, który trafia do bliżej nieokreślonego miasta w centrum Europy by dać koncert. Fabuła zawęża się do trzech dni, w trakcie których pianista ciągle proszony jest o spełnianie przysług. Szybko uświadamia sobie, że nie da rady sprostać wszystkim oczekiwaniom.

W 2000 roku swoją premierę miała książka „Kiedy byliśmy sierotami” stylizowana na kryminał noir. Fabuła powieści rozgrywa się w latach 30. XX wieku. Znany brytyjski detektyw wyrusza w podróż do Szanghaju by odnaleźć rodziców, którzy zaginęli w nieznanych okolicznościach, gdy ten był małym chłopcem. Christopher Banks coraz głębiej zanurza się w świat miasta, które chowa przed nim więcej niż przypuszczał.

Pięć lat później ukazała się powieść „Nie opuszczaj mnie”. Tym razem pisarz sprezentował czytelnikom książkę inspirowaną science-fiction. W powieści Ishiguro przedstawił uczniów elitarnej szkoły, których życie nie różni się specjalnie od życia innych. Bohaterowie przeżywają normalne emocje, nie mając świadomości, że są jedynie nosicielami narządów - klonami stworzonymi na potrzeby transplantacji.

Po publikacji „Nie opuszczaj mnie”, Ishiguro zaserwował czytelnikom najdłuższą przerwę w dotychczasowej karierze. Niemal dziesięć lat upłynęło do wydania powieści „Pogrzebany olbrzym”, kolejnego zwrotu w karierze pisarza, tym razem w stronę fantastyki. Książka przedstawia średniowieczny świat, w czasach następujących zaraz po latach władania króla Artura, nad którym krąży widmo smoczycy Querig. Dwójka głównych bohaterów wyrusza w drogę przez kraj Brytów by odszukać syna. W międzyczasie trafiają do wioski zamieszkanej przez ogry, spotykają ostatniego rycerza Okrągłego Stołu, walczą z dziwnymi kreaturami. To swoisty miks klasycznej powieści rycerskiej z fantastyką.

Najnowsza powieść Kauzo Ishiguro po otrzymaniu Nagrody Nobla

W marcu 2021 roku ukazała się pierwsza powieść Kauzo Ishiguro po otrzymaniu Nagrody Nobla. Autor po raz kolejny zabiera czytelników do świata science-fiction. „Klara i słońce” to świat widziany oczami nietypowej bohaterki. Rzeczywistość, od której ludzi dzieli zaledwie krok. Klara to Sztuczna Przyjaciółka, która posiada bogato rozwinięte zdolności poznawcze oraz empatię. Klara czeka na klienta, który zabierze ją z półki sklepowej. Ishiguro zadaje pytania – co czyni człowieka wyjątkowym i jak wyglądałby świat, w którym maszyny odczuwałyby emocje?

Ponadto Ishiguro ma na swoim koncie zbiór opowiadań pt. „Nokturny”, który ukazał się w 2009 roku. Zarówno „Nokturny”, jak i inne powieści – „Nie opuszczaj mnie”, „Pogrzebany olbrzym”, „Kiedy byliśmy sierotami”, „Niepocieszony”, „Okruchy dnia”, „Malarz świata ułudy”, „Pejzaż w kolorze sepii”, „Klara i Słońce” znajdziecie w formie ebooka i papierowej w księgarni internetowej Woblink. Ponadto wybrane książki Kazuo Ishiguro dostępne są w formie audiobooka.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.