Wieści o znalezionym przez srokę starożytnym pierścieniu ze złota, który przypadkiem trafia w ręce Amy, ściągają na wyspę Clamerkin całe tłumy poszukiwaczy skarbów. Intruzi kopią wszędzie głębokie doły, szukając kosztowności. Niszczą zwierzęce nory i wprowadzają mnóstwo zamieszania. Wydaje się, że nie spoczną, dopóki nie znajdą antycznych skarbów. Dzięki sprytowi Amy na wyspę powraca spokój. Czy Amy zdoła przywrócić spokój – bez ujawnienia tajemnicy magicznego naszyjnika?...
Amy uważa się za szczęściarę, bo należy do sekretnej paczki, która opiekuje się zwierzętami z wyspy Clamerkin. Teraz czeka ją szczególnie trudne wyzwanie, bo ukochana syjamska kicia przepadła bez wieści. Gdzie jest Bazia? To jeszcze nie wszystko – dziewczynka musi znaleźć nowe lokum dla bezdomnych żab z likwidowanej sadzawki. Czy wystarczy jej energii i sił, żeby sprostać obu wyzwaniom?
Amy jest przeszczęśliwa, bo statystuje w filmie. Hypatia, jej papuga, wielbicielka gwiazd telewizyjnych, również marzy o karierze gwiazdy srebrnego ekranu i szczególnie mocno odczuwa niesprawiedliwość, gdy wybrane zostają inne zwierzęta zamiast niej. Tymczasem jeden z ważnych aktorów ucieka z planu... Czy Amy uda się znaleźć kogoś, kto go zastąpi i uratuje film?
Wesołe przygody Amy i jej zwierzęcej paczki z wyspy Clamerkin
Amy Wild bardzo przeżywa swój pierwszy dzień w nowej szkole. Spodziewała się wielu niezwykłych wydarzeń, lecz jak mogła przewidzieć, że pozna muzykalną myszkę-śpiewaczkę. Ku jej wielkiemu zmartwieniu – nauczyciele chcą pozbyć się ze szkoły maleńkiej lokatorki o cieniutkim, piszczącym głosiku. Czy Amy znajdzie dla niej nowy dom, zanim dyrektor każe wyrzucić biedne stworzonko?
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.