Majówkowy Maraton Czytelniczy

Kinga Burzyńska Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Szkoła filmowa II, Książka | Kinga Burzyńska

    Kontynuacja opublikowanej w 2017 roku Szkoły filmowej. W pasjonujących rozmowach najwybitniejsi polscy aktorzy i aktorki opowiadają dziennikarce TVN Kindze Burzyńskiej o początkach swojej kariery. Wspominają egzaminy do szkoły aktorskiej, sceniczne i filmowe debiuty, metody pracy,a także drogę, jaką przeszli od tamtych czasów do chwili obecnej. Ich wspomnienia i anegdoty składają się na wielogłosową opowieść o trudnym i fascynującym aktorskim rzemiośle, o jego codzienności ...

    Promocja
    okładka Szkoła filmowa, Książka | Kinga Burzyńska

    "Szkoła filmowa" to zapis pasjonujących wywiadów, przeprowadzonych przez Kingę Burzyńską z najwybitniejszymi polskimi aktorkami i aktorami różnych pokoleń, m. in. Anną Dymną, Agatą Kuleszą, Andrzejem Grabowskim, Maciejem Stuhrem, Tomaszem Kotem. Artyści opowiadają o początkach swojej kariery: egzaminach do szkoły aktorskiej, scenicznymi filmowym debiucie, metodach pracy, a także o drodze, jaką przeszli od tamtych czasów do chwili obecnej. Szkoła filmowa to wielogłosowa opowie...

Kinga Burzyńska Książki

Kinga Burzyńska to polska dziennikarka telewizyjna, a także producentka oraz konferansjer. Jest prezenterką oraz reporterką programu „Dzień Dobry TVN”. Przede wszystkim jest jednak znana jako autorka oraz prowadząca programu „Szkoła filmowa” w TVN Fabuła. Na jego podstawie wydane zostały dwie książki: zbiory wywiadów z osobistościami polskiego światka filmowego zatytułowane „Szkoła filmowa – rozmowy” oraz „Szkoła filmowa II – rozmowy”.

Życiorys Kingi Burzyńskiej

Kinga Burzyńska jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Swoją karierę dziennikarską rozpoczynała w Radiu RAK, a później pracowała między innymi w Radiu Kraków oraz w Telewizji Kraków. To w tej ostatniej Burzyńska zrealizowała ponad dwieście odcinków programu „Z cukrem czy bez”. Rozmawiała w nich z Leszkiem Możdżerem, Jerzym Stuhrem czy Jerzym Kilarem. Wiele lat Kinga Burzyńska była także związana z krakowskim Przeglądem Kabaretów PAKA, którego była prowadzącą oraz jurorką. Od 2020 roku jest także prowadzącą program na TVN Fabuła „To był rocznik!”. Skupia się on na studenckich początkach obecnie najpopularniejszych polskich gwiazd filmowych. Burzyńska rozmawia z nimi o tym, z kim studiowali, jakie mieli plany na życie zawodowe i czy z kimś ze studiów wciąż utrzymują kontakt. Prywatnie Kinga Burzyńska jest żoną Adama Paśko, dziennikarza Radia Kraków, z którym ma dwójkę dzieci: syna Ignacego oraz córkę Zuzannę.

„Szkoła filmowa” Kingi Budzyńskiej

Kinga Burzyńska pozostaje najbardziej znana jako autorka i prowadząca program „Szkoła filmowa” emitowany na antenie TVN Fabuła. Składa się on z rozmów z artystami przeprowadzanych w Akademii Teatralnej w Warszawie. Rozmówcy Burzyńskiej opowiadają o kulisach swojej pracy, wspomnieniach i anegdotach w planów filmowych, a także o własnych idolach i osobach, które podziwiają. Na podstawie programu w 2017 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się książka „Szkoła filmowa – rozmowy”. Jest to zbiór piętnastu rozmów z polskim aktorkami oraz aktorami. Wśród nich znajdują się między innymi Anna Dymna, Agata Kulesza, Marek Kondrat, Tomasz Kot, Andrzej Grabowski czy Maciej Stuhr. Opowiadają oni o początkach swojej kariery, od egzaminów w szkołach aktorskich przez debiuty sceniczne oraz filmowe, metody pracy, aż po drogę, która doprowadziła ich do obecnej pozycji. W 2019 roku ukazała się kontynuacja tej książki Kingi Burzyńskiej, „Szkoła filmowa II – rozmowy”. Tym razem naprzeciw dziennikarki usiedli Jan Englert, Krystyna Janda, Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Adam Woronowicz, Andrzej Seweryn czy Agnieszka Holland.

Książki Kingi Budzyńskiej w księgarni internetowej Woblink

Zarówno „Szkołę filmową – rozmowy” jak i „Szkołę filmową II – rozmowy” znajdziecie na Woblink w formie książek papierowych lub ebooków. Inne zbiory rozmów oraz wywiady z ważnymi postaciami polskiego życia kulturalnego także czekają jako ebooki, audiobooki i książki papierowe.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.