Visa Mobile

Krystyna Mazurówna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  okładka Ach, ci faceci!, Audiobook | Krystyna Mazurówna

  Krystyna Mazurówna jest tak ekscentryczna, że aż archetypiczna. Jej konsekwentne poszukiwanie wolności i radości życia oraz brawurowa fantazja sprawiły, że blisko poznawała najciekawszych mężczyzn, jakich napotykała na swej drodze. A było ich naprawdę wielu – lgnęli do niej z całej Europy niczym opiłki do magnesu, przyciągani jej wrażliwością, odwagą i buntowniczym charakterem. Bo tylko tchórze i mięczaki boją się Krystyny Mazurówny! Dla tych, którzy mają charakter, jest jasn...

  Promocja
  okładka Nasi za granicą, Książka | Krystyna Mazurówna

  O rodakach za granicą – błyskotliwy i niebanalny zbiór obserwacji, anegdot i opowieści Krystyny Mazurówny Ekscentryczna, barwna, intrygująca. Krystyna Mazurówna ma wiele wcieleń i ról. W swojej najnowszej książce słynna tancerka i choreografka dzieli się swoim doświadczeniem emigrantki – ale nie tylko swoim. Z przymrużeniem oka, czasem z lekką ironią obserwuje naszych za granicą – w Paryżu, Nowym Jorku, w Brukseli. Jakie są nasze wspólne cechy? Jakie śmiesznostki? Jak sobie r...

  okładka Nasi za granicą, Ebook | Krystyna Mazurówna

  O rodakach za granicą – błyskotliwy i niebanalny zbiór obserwacji, anegdot i opowieści Krystyny Mazurówny Ekscentryczna, barwna, intrygująca. Krystyna Mazurówna ma wiele wcieleń i ról. W swojej najnowszej książce słynna tancerka i choreografka dzieli się swoim doświadczeniem emigrantki – ale nie tylko swoim. Z przymrużeniem oka, czasem z lekką ironią obserwuje naszych za granicą – w Paryżu, Nowym Jorku, w Brukseli. Jakie są nasze wspólne cechy? Jakie śmiesznostki? Jak ...

  Promocja
  okładka Ach ci faceci, Książka | Krystyna Mazurówna

  Zaskakująca, bardzo osobista książka, napisana w typowym dla Mazurówny błyskotliwym i nonszalanckim stylu, będąca zarazem pocztem wybitnych mężczyzn II połowy XX wieku i początku naszego wieku. Wszyscy oni odcisnęli ważne piętno na życiu autorki. Jakie? Trzeba przeczytać "Ach ci mężczyźni!", a wszystko stanie się jasne.

  Promocja
  okładka Burzliwe życie tancerki, Książka | Krystyna Mazurówna

  Krystyna Mazurówna - legenda polskiego tańca, gwiazda swingujących lat sześćdziesiątych. Córka lwowskiego matematyka Stanisława Mazura. Solistka Teatru Wielkiego i Operetki Warszawskiej, partnerka wybitnego tancerza i choreografa Witolda Grucy. Po powrocie ze stypendium w Paryżu założyła zespół tańca jazzowego Fantom. Od zawsze szokująca i ekscentryczna. Fenomenalne choreografie, które sama tworzyła, przyniosły jej sławę. Pokazała, jak można tańczyć jazz. Prezes telewizji Wł...

  Promocja
  okładka Moje noce z mężczyznami, Książka | Krystyna Mazurówna

  Powiedzieć, że jest ekscentryczna, to jak przyznać się do ubóstwa własnego słownictwa. Bo Krystyna Mazurówna jest nieprzewidywalna jak jej kolejne publiczne wcielenia i fantastyczna niczym stroje, którymi wpędza w kompleksy awangardowych stylistów. Rozpięta między tańcem, który uczynił z niej światową gwiazdę, show biznesem, w którym ostatnio znów robi sporo zamieszania - a literaturą, którą szturmuje kolejną swoją książką. Notorycznie w centrum uwagi. Hałaśliwie, lecz intryg...

Krystyna Mazurówna - książki, ebooki i audiobooki

Krystyna Mazurówna jest polską tancerką i choreografką, a także pisarką i felietonistką pracującą we Francji. Jest również osobowością medialną znaną ze swojego ekscentrycznego wizerunku, więc przez niektórych określana jest wręcz skandalistką. Była jurorką w programach telewizyjny „You Can Dance – Po prostu tańcz” oraz „Got to Dance. Tylko taniec”. Wśród stworzonych przez nią książek autobiograficznych są takie jak „Moje noce z mężczyznami” czy „Ach, ci faceci!”.

Początki kariery Krystyny Mazurówny

Krystyna Teresa Mazurówna urodziła się 20 stycznia 1939 roku we Lwowie jako córka Bronisławy Wysockiej-Mazurowej, chemiczki, oraz prof. Stanisława Mazura, matematyka. Choreografka ma starszą siostrę, Barbarę, która także jest tancerką. Krystyna Mazurówna już w wieku trzech lat zainteresowała się tańcem, po tym, jak obejrzała w Teatrze Małych Form spektakl baletowy. W latach 1946-1949 mieszkała w Łodzi, a potem w Warszawie, gdzie była uczennicą szkoły baletowej Zygmunta Dąbrowskiego i Teresy Dobrowolskiej. W 1957 roku ukończyła Państwową Średnią Szkołę Baletową.

Mazurówna zadebiutowała na deskach teatralnych jeszcze w czasie nauki. W Operze Warszawskiej odegrała rolę łabędzia w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki. Po ukończeniu szkoły stała się członkinią baletu Teatru Wielkiego w Warszawie, występowała także w tamtejszym Teatrze Syrena, gdzie była również choreografką. 1959 rok przyniósł Krystynie Mazurównie trzecią nagrodę podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Klasycznego w Warszawie, a także wyjazd z grupą baletową na pierwsze zagraniczne występy do Monte Carlo oraz Paryża.

Lata 60. rozpoczęły się dla Krystyny Mazurówny występami w Polskim Zespole Tańca Eugeniusza Paplińskiego. Tańczyła tam w duecie z Witoldem Grucą, a także stała się członkinią polskiej grupy estradowej, która odbyła wiele tras, w tym po ZSRR. Kolejna nagroda, tym razem podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Scenicznego w Warszawie, pojawiła się w roku 1961 – było to ponownie trzecie miejsce. W tym czasie też tancerka powróciła do występów w Operze i wraz ze Stanisławem Szymańskim pojawiła się m.in. w „Zaczarowanej oberży” czy „Don Kichocie”. Wraz z Wiktorem Grucą wzięła z kolei udział w Festiwalu Młodzieży w Helsinkach (1963) oraz w programach „Tele-Batory Coctail” i „25 minut z Mazurówną i Grucą”.

W tym czasie Krystyna Mazurówna nie tylko tańczyła, ale także tworzyła choreografie, m.in. dla warszawskiego Teatru Żydowskiego oraz Teatru Współczesnego, Teatru Starego w Krakowie czy Teatru Wielkiego w Łodzi, a nawet dla paryskiego Élysées Montmartre. Dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki dwukrotnie mogła uczestniczyć w warsztatach tańca współczesnego oraz baletu jazzowego u Géne’a Robinsona w Paryżu.

Życie Krystyny Mazurówny na emigracji

Swój własny zespół Krystyna Mazurówna założyła w 1967 roku. Był to zespół tańca jazzowego „Fantom”. Rok później była główną choreografką i dublerką Poli Raksy w scenach tańca w filmie Stanisława Barei „Przygoda z piosenką”. Niestety równocześnie została zmuszona przez ówczesne władze do rozwiązania grupy „Fantom” oraz do emigracji. Mazurówna wyjechała do Paryża i występowała w klubie „Bataclan” w Genewie, a także była członkinią zespołu Victora Upshawe’a – pojawiała się w spektaklach Teatru Mogador, a także w prywatnym klubie Aristotelesa Onansisa w Atenach. Z czasem Mazurówna stała się pierwszą solistką w rewii, która wystawiana była w Gaumont Palace w Paryżu, jak również pojawiła się w filmie „Łobuz” Claude’a Leloucha. W Paryżu występowała w klubie „Le Roi Lire” w roli głównej w rewii Josephine Baker „Joséphine à Bobino 1975”, stała się również solistką Casino de Paris, teatru rewiowego w Paryżu. We Francji założyła zespół „Ballet Mazurowna”. Równocześnie z pracą artystyczną w latach 80. Krystyna Mazurówna podejmowała się różnych prac dorywczych, takich jak bycie bileterką i kasjerką w kinie, barmanką w Casio de Paris, kelnerką czy szatniarką.

Życie prywatne Krystyny Mazurówny

Syn Krystyny Mazurówny, Kasper Teodor, urodził się z jej nieformalnego związku z Krzysztofem Teodorem Toeplitzem, polskim dziennikarzem, pisarzem i działaczem politycznym. Później tancerka spotykała się ze Sławomirem Mrożkiem. Z pierwszym mężem, polskim aktorem filmowym, teatralnym i radiowym oraz artystą estradowym Tadeuszem Plucińskim, rozstała się po trzech miesiącach, a rozwód nastąpił po trzech latach. W latach 60. zaręczona była z polskim pianistą i kompozytorem Wacławem Kisielewskim, ten związek rozpadł się jednak po siedmiu latach. Przez trzynaście lat Krystyna Mazurówna była żoną Jeana Pierre’a Bluteau, z którym ma dwoje dzieci, syna Balthazara oraz córkę Ernestine.

Jurorka i pisarka

Krystyna Mazurówna w latach 90. została felietonistką nowojorskiego tygodnika „Kurier Plus”, pisała także teksty dla takich czasopisma jak „Moda Top”, „Sukces”, „Pani”, „Uroda” czy „Twój Styl”. W Polsce Krystyna Mazurówna pojawiła się na małym ekranie w 2010 roku jako jurorka w programie TVN „You Can Dance – Po prostu tańcz”. W tym roku wydała także swoją pierwszą książkę autobiograficzną, „Burzliwe życie tancerki”, wydane nakładem Wydawnictwa Marginesy. W 2012 Mazurówna powróciła jako jurorka dwóch pierwszych edycji programu emitowanego w telewizji Polsat „Got to Dance. Tylko taniec”, a także wydała swoją kolejną autobiografię, „Moje noce z mężczyznami”, wydane przez Wydawnictwo Agora. Trzecia pozycja literacka Krystyny Mazurówny to „Ach, ci faceci!”, książka osobista, a przy tym będąca pocztem wybitnych mężczyzn przełomu XX i XXI wieku, którzy odcisnęli swoje piętno na życiu tancerki. „Jak nie teraz, to kiedy?” pojawiła się w 2019 roku, a w 2020 „Nasi za granicą”. Jest to zbiór obserwacji, anegdot oraz historii opowiadanych przez Krystynę Mazurównę z perspektywy emigrantki. Z przymrużeniem oka opowiada ona o Polakach za granicą, naszych przywarach, cechach i o tym, jak sobie radzimy poza granicami naszego kraju. „Nasi za granicą” zostali wydani przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Książki Krystyny Mazurówny w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink w formie ebooków, książek papierowych oraz audiobooków znajdziecie „Naszych za granicą” czy „Ach, ci faceci!” Krystyny Mazurówny, a także wiele innych książek biograficznych dotyczących legend polskiej sceny.