Majówkowy Maraton Czytelniczy

Krystyna Mazurówna Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Nasi za granicą, Książka | Krystyna Mazurówna

    O rodakach za granicą – błyskotliwy i niebanalny zbiór obserwacji, anegdot i opowieści Krystyny Mazurówny Ekscentryczna, barwna, intrygująca. Krystyna Mazurówna ma wiele wcieleń i ról. W swojej najnowszej książce słynna tancerka i choreografka dzieli się swoim doświadczeniem emigrantki – ale nie tylko swoim. Z przymrużeniem oka, czasem z lekką ironią obserwuje naszych za granicą – w Paryżu, Nowym Jorku, w Brukseli. Jakie są nasze wspólne cechy? Jakie śmiesznostki? Jak sobie r...

    Promocja
    okładka Ach ci faceci, Książka | Krystyna Mazurówna

    Zaskakująca, bardzo osobista książka, napisana w typowym dla Mazurówny błyskotliwym i nonszalanckim stylu, będąca zarazem pocztem wybitnych mężczyzn II połowy XX wieku i początku naszego wieku. Wszyscy oni odcisnęli ważne piętno na życiu autorki. Jakie? Trzeba przeczytać "Ach ci mężczyźni!", a wszystko stanie się jasne.

    Promocja
    okładka Moje noce z mężczyznami, Książka | Krystyna Mazurówna

    Powiedzieć, że jest ekscentryczna, to jak przyznać się do ubóstwa własnego słownictwa. Bo Krystyna Mazurówna jest nieprzewidywalna jak jej kolejne publiczne wcielenia i fantastyczna niczym stroje, którymi wpędza w kompleksy awangardowych stylistów. Rozpięta między tańcem, który uczynił z niej światową gwiazdę, show biznesem, w którym ostatnio znów robi sporo zamieszania - a literaturą, którą szturmuje kolejną swoją książką. Notorycznie w centrum uwagi. Hałaśliwie, lecz intryg...

    Promocja
    okładka Burzliwe życie tancerki, Książka | Krystyna Mazurówna

    Krystyna Mazurówna - legenda polskiego tańca, gwiazda swingujących lat sześćdziesiątych. Córka lwowskiego matematyka Stanisława Mazura. Solistka Teatru Wielkiego i Operetki Warszawskiej, partnerka wybitnego tancerza i choreografa Witolda Grucy. Po powrocie ze stypendium w Paryżu założyła zespół tańca jazzowego Fantom. Od zawsze szokująca i ekscentryczna. Fenomenalne choreografie, które sama tworzyła, przyniosły jej sławę. Pokazała, jak można tańczyć jazz. Prezes telewizji Wł...

Krystyna Mazurówna Książki

Krystyna Mazurówna jest polską tancerką i choreografką, a także pisarką i felietonistką pracującą we Francji. Jest również osobowością medialną znaną ze swojego ekscentrycznego wizerunku, więc przez niektórych określana jest wręcz skandalistką. Była jurorką w programach telewizyjny „You Can Dance – Po prostu tańcz” oraz „Got to Dance. Tylko taniec”. Wśród stworzonych przez nią książek autobiograficznych są takie jak „Moje noce z mężczyznami” czy „Ach, ci faceci!”.

Początki kariery Krystyny Mazurówny

Krystyna Teresa Mazurówna urodziła się 20 stycznia 1939 roku we Lwowie jako córka Bronisławy Wysockiej-Mazurowej, chemiczki, oraz prof. Stanisława Mazura, matematyka. Choreografka ma starszą siostrę, Barbarę, która także jest tancerką. Krystyna Mazurówna już w wieku trzech lat zainteresowała się tańcem, po tym, jak obejrzała w Teatrze Małych Form spektakl baletowy. W latach 1946-1949 mieszkała w Łodzi, a potem w Warszawie, gdzie była uczennicą szkoły baletowej Zygmunta Dąbrowskiego i Teresy Dobrowolskiej. W 1957 roku ukończyła Państwową Średnią Szkołę Baletową.

Mazurówna zadebiutowała na deskach teatralnych jeszcze w czasie nauki. W Operze Warszawskiej odegrała rolę łabędzia w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki. Po ukończeniu szkoły stała się członkinią baletu Teatru Wielkiego w Warszawie, występowała także w tamtejszym Teatrze Syrena, gdzie była również choreografką. 1959 rok przyniósł Krystynie Mazurównie trzecią nagrodę podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Klasycznego w Warszawie, a także wyjazd z grupą baletową na pierwsze zagraniczne występy do Monte Carlo oraz Paryża.

Lata 60. rozpoczęły się dla Krystyny Mazurówny występami w Polskim Zespole Tańca Eugeniusza Paplińskiego. Tańczyła tam w duecie z Witoldem Grucą, a także stała się członkinią polskiej grupy estradowej, która odbyła wiele tras, w tym po ZSRR. Kolejna nagroda, tym razem podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Scenicznego w Warszawie, pojawiła się w roku 1961 – było to ponownie trzecie miejsce. W tym czasie też tancerka powróciła do występów w Operze i wraz ze Stanisławem Szymańskim pojawiła się m.in. w „Zaczarowanej oberży” czy „Don Kichocie”. Wraz z Wiktorem Grucą wzięła z kolei udział w Festiwalu Młodzieży w Helsinkach (1963) oraz w programach „Tele-Batory Coctail” i „25 minut z Mazurówną i Grucą”.

W tym czasie Krystyna Mazurówna nie tylko tańczyła, ale także tworzyła choreografie, m.in. dla warszawskiego Teatru Żydowskiego oraz Teatru Współczesnego, Teatru Starego w Krakowie czy Teatru Wielkiego w Łodzi, a nawet dla paryskiego Élysées Montmartre. Dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki dwukrotnie mogła uczestniczyć w warsztatach tańca współczesnego oraz baletu jazzowego u Géne’a Robinsona w Paryżu.

Życie Krystyny Mazurówny na emigracji

Swój własny zespół Krystyna Mazurówna założyła w 1967 roku. Był to zespół tańca jazzowego „Fantom”. Rok później była główną choreografką i dublerką Poli Raksy w scenach tańca w filmie Stanisława Barei „Przygoda z piosenką”. Niestety równocześnie została zmuszona przez ówczesne władze do rozwiązania grupy „Fantom” oraz do emigracji. Mazurówna wyjechała do Paryża i występowała w klubie „Bataclan” w Genewie, a także była członkinią zespołu Victora Upshawe’a – pojawiała się w spektaklach Teatru Mogador, a także w prywatnym klubie Aristotelesa Onansisa w Atenach. Z czasem Mazurówna stała się pierwszą solistką w rewii, która wystawiana była w Gaumont Palace w Paryżu, jak również pojawiła się w filmie „Łobuz” Claude’a Leloucha. W Paryżu występowała w klubie „Le Roi Lire” w roli głównej w rewii Josephine Baker „Joséphine à Bobino 1975”, stała się również solistką Casino de Paris, teatru rewiowego w Paryżu. We Francji założyła zespół „Ballet Mazurowna”. Równocześnie z pracą artystyczną w latach 80. Krystyna Mazurówna podejmowała się różnych prac dorywczych, takich jak bycie bileterką i kasjerką w kinie, barmanką w Casio de Paris, kelnerką czy szatniarką.

Życie prywatne Krystyny Mazurówny

Syn Krystyny Mazurówny, Kasper Teodor, urodził się z jej nieformalnego związku z Krzysztofem Teodorem Toeplitzem, polskim dziennikarzem, pisarzem i działaczem politycznym. Później tancerka spotykała się ze Sławomirem Mrożkiem. Z pierwszym mężem, polskim aktorem filmowym, teatralnym i radiowym oraz artystą estradowym Tadeuszem Plucińskim, rozstała się po trzech miesiącach, a rozwód nastąpił po trzech latach. W latach 60. zaręczona była z polskim pianistą i kompozytorem Wacławem Kisielewskim, ten związek rozpadł się jednak po siedmiu latach. Przez trzynaście lat Krystyna Mazurówna była żoną Jeana Pierre’a Bluteau, z którym ma dwoje dzieci, syna Balthazara oraz córkę Ernestine.

Jurorka i pisarka

Krystyna Mazurówna w latach 90. została felietonistką nowojorskiego tygodnika „Kurier Plus”, pisała także teksty dla takich czasopisma jak „Moda Top”, „Sukces”, „Pani”, „Uroda” czy „Twój Styl”. W Polsce Krystyna Mazurówna pojawiła się na małym ekranie w 2010 roku jako jurorka w programie TVN „You Can Dance – Po prostu tańcz”. W tym roku wydała także swoją pierwszą książkę autobiograficzną, „Burzliwe życie tancerki”, wydane nakładem Wydawnictwa Marginesy. W 2012 Mazurówna powróciła jako jurorka dwóch pierwszych edycji programu emitowanego w telewizji Polsat „Got to Dance. Tylko taniec”, a także wydała swoją kolejną autobiografię, „Moje noce z mężczyznami”, wydane przez Wydawnictwo Agora. Trzecia pozycja literacka Krystyny Mazurówny to „Ach, ci faceci!”, książka osobista, a przy tym będąca pocztem wybitnych mężczyzn przełomu XX i XXI wieku, którzy odcisnęli swoje piętno na życiu tancerki. „Jak nie teraz, to kiedy?” pojawiła się w 2019 roku, a w 2020 „Nasi za granicą”. Jest to zbiór obserwacji, anegdot oraz historii opowiadanych przez Krystynę Mazurównę z perspektywy emigrantki. Z przymrużeniem oka opowiada ona o Polakach za granicą, naszych przywarach, cechach i o tym, jak sobie radzimy poza granicami naszego kraju. „Nasi za granicą” zostali wydani przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Książki Krystyny Mazurówny w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink w formie ebooków, książek papierowych oraz audiobooków znajdziecie „Naszych za granicą” czy „Ach, ci faceci!” Krystyny Mazurówny, a także wiele innych książek biograficznych dotyczących legend polskiej sceny.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.