Kuchciak Michał Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Czołg lekki Vickers 6-Ton w Wojsku Polskim w latach 1931-1939, Książka | Kuchciak Michał

    Niniejsza publikacja jest próbą całościowego ujęcia losów czołgu lekkiego Vickers 6-Ton w Wojsku Polskim okresu międzywojennego, poczynając od pierwszych przymiarek do zakupu brytyjskiej konstrukcji, poprzez próby modyfikacji, aż po zastosowanie bojowe we wrześniu 1939 r. Wiele opisywanych zagadnień nie było dotychczas poruszanych w innych monografiach poświęconych temu czołgowi lub też traktowane były skrótowo. Publikacja została opracowana w oparciu o zachowaną w polskich a...

    Promocja
    okładka Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa jako zaporowy związek taktyczny w 1939 roku, Książka | Kuchciak Michał

    W okresie międzywojennym w Wojsku Polskim powstały dwie nowoczesne, w pełni zmotoryzowane jednostki. W założeniu ich pomysłodawcy ppłk. dypl. Stanisława Sadowskiego stanowiły odpowiedź na pancerne związki taktyczne sąsiadów II RP – III Rzeszy i ZSRS. Pierwszą z nich była zmotoryzowana 10. Brygada Kawalerii płk. dypl. Stanisława Maczka, drugą zaś, będąca przedmiotem niniejszej książki, Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa, której dowódcą mianowany został płk dypl. Stefan Rowec...

    Promocja
    okładka Pancerniacy z Lublina Wojska samochodowe i pancerne w Lublinie 1918-1939, Książka | Kuchciak Michał

    Tematem niniejszej monografii jest kadra 9 batalionu pancernego w Lublinie. Ma ona za zadanie wypełnić lukę odnośnie historii tej jednostki, zarówno w odniesieniu do jej dziejów od powstania do likwidacji, jak też w sferze szkoleniowej, oświatowo-kulturalnej, sportowej, obchodzonych świąt czy też życia codziennego. Ramy chronologiczne monografii wyznaczają zasadniczo daty powstania lubelskiej jednostki samochodowej (zwanej wówczas Parkiem Automobilowym), a więc listopad 1918r...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.