Widziałaś, mamo?! Ale to… OLŚNIEGAJĄCE!”Niebo jest takie niebieskie, śnieg tak błyszczy, restauracje wysoko w górach takie kuszące, z fondue z roztopionego w rondelku sera i ciastem z borówkami…W książce aż się roi od zabawnych sytuacji i pytań. Co się robi ze śniegiem, kiedy nadchodzi lato? Czy z armatek śnieżnych strzela się do narciarzy? Nie brakuje też nieporozumień, gdy na przykład mama mówi: „Patrzcie, wszędzie śnieżna szata!”, a Trojaczki dochodzą do wniosku, że w góra...
Oj, to prawda! Popatrzcie tylko, co zrobiły z karteczkami samoprzylepnymi swojej mamy albo jakich innych psot się dopuściły.Nie są w stanie przejść obojętnie obok piramidy kieliszków do szampana – unicestwiają ją, wystrzeliwując korek z szampana. Kiedy mama zabiera je na dobrą pizzę z pieca opalanego drewnem, twierdzą, że wolą pizzę „z ciasta”. W zoo, przy klatce z panterami, są rozczarowane, bo chcą zobaczyć prawdziwe pantery… „różowe”! Kiedy cierpią na lekkie zapalenie uszu...
Trojaczki rzucają petardę, gdy fotograf robi zdjęcie klasowe. Na lekcjach myślą o niebieskich migdałach, bujając w obłokach. „Wcale nieprawda! Bujam się tylko na krześle!”. Zastanawiają się nad wieloma sprawami. Dlaczego to nauczycielki w szkole zarabiają, skoro pracują dzieci? Dlaczego do szkoły trzeba nosić tyle przyborów? To książka dla uczniów i dla tych dorosłych, którzy nie zapomnieli zapachu tornistra, szelestu liści kasztanów w drodze do szkoły i odgłosu kulek na szk...
Oj, mama przesadziła! Dodała kłującą papryczkę do obiadu! A na stołówce mieliśmy na deser morfinki! Ech, te nieporozumienia – ile z nimi śmiechu w dzieciństwie! W tej książeczce Trojaczki odkrywają między innymi, jak wygląda polewa z bitej śmietany, a robiąc sobie koktajl, zapominają założyć pokrywkę na blender. Psoty, zabawne scenki i dowcipne powiedzenia – każda strona skrzy się humorem.
„Razem się trzymamy, zawsze radę damy!” – tak śpiewają Trojaczki. Podczas zwiedzania zamku przymierzają zbroję rycerską, przed wyprawą do fryzjera przyklejają sobie do włosów gumę do żucia, a zimą bawią się armatkami śnieżnymi.Nigdy jednak nie zapominają o zasadach dobrego wychowania. Kiedy ich mama, bardzo zmęczona, mówi: „Mam sto lat. Tak się czuję!”, życzą jej grzecznie: „Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!”.
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.