Akcja Czytaj na okrągło

Lauren Groff Książki

Lauren Groff urodziła się w 1978 roku. To jedna z najpopularniejszych współczesnych pisarek amerykańskich. Jest autorką czterech powieści oraz dwóch zbiorów opowiadań. Za swoją twórczość Groff była wielokrotnie nominowana do najważniejszych nagród literackich. Kilkukrotnie powieści pisarki znajdowały się w zestawieniach ulubionych książek roku byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. Wyróżnienie przez Obamę spowodowało znaczny wzrost sprzedaży książek Groff, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również za granicą. Do jej najważniejszych książek należy zaliczyć takie tytuły jak „Floryda” i „Fatum i Furia”.

Lauren Groff - życiorys i twórczość

Groff jest absolwentką Amherst College oraz Uniwersytetu Wisconsin w Madison, gdzie ukończyła kreatywne pisanie. Debiutowała powieścią „The Monsters of Templeton”, która ukazała się w 2008 roku. Opisała w niej życie niewielkiej, dwutysięcznej społeczności. W kolejnej powieści – „Arkadii” z 2012 roku – skupia się na jeszcze mniejszej komórce społecznej – komunie. Jednym z bohaterów książki jest Ridley, zwany Lutkiem, który urodził się wśród hippisów w dniu powstania Arkadii. Chłopak dorasta wśród Wolnych Ludzi, przeżywa pierwsze inicjacje i spotyka miłość swojego życia – Helle. Gdy chłopak zaczyna dorastać, Arkadia upada, a on i jego rodzina jako ostatni opuszczają komunę. Wówczas Ridley po raz pierwszy styka się ze światem zewnętrznym – zachwyca się jego pięknem, ale również przeraża go jego okrucieństwo. Na dodatek chłopak trafia do Nowego Jorku, miasta jednocześnie fascynującego i bardzo niebezpiecznego. Dwadzieścia lat po opuszczeniu Arkadii, w życiu Ridleya znów pojawia się ukochana Helle.

Kolejna powieść Groff – „Fatum i Furia” – to kolejna książka, w której kluczową rolę odgrywa relacja między ludźmi. Bohaterami książki są Lancelot i Mathilde, których związek przeżywa nagły zwrot. Autorka stawia czytelnika w niekomfortowej sytuacji, w której nic nie wydaje się takie jak przedtem. „Fatum i Furia” to hipnotyzująca opowieść o ciążących nad ludźmi demonach oraz o skrywanych i mrocznych sekretach, które zawsze wychodzą na jaw.

Inne tytuły autorstwa pisarki

W 2018 roku ukazał się zbiór opowiadań Groff pt.Floryda”. To książka zainspirowana miejscem, w którym mieszka pisarka, czyli miejscowości Gainesville na Florydzie właśnie. Dla wielu ludzi tytułowa Floryda to miejsce przypominające raj – pełne słońca, błękitnej wody i rozśpiewanych ptaków. Być może to po części prawda, jednak Lauren Groff w swoich opowiadaniach dystansuje się od luksusowych willi, czystych plaż i głośnych imprez. Autorka przedstawia mroczne zakątki regionu i ludzkiej duszy. W jej tekstach czai się strach, brud, niebezpieczeństwo i mrok. W jednym z opowiadań Groff przedstawia cypel zaatakowany przez huragan. Bohaterką jest tutaj kobieta dotknięta kataklizmem, która stara się przetrwać w opuszczonym i niemal całkowicie zniszczonym miasteczku. „Floryda” to z jednej strony hołd złożony przez Groff miejscu, gdzie obecnie mieszka, z drugiej to zabieg mający na celu demitologizację regionu, który kojarzy się jedynie z sielanką i drogimi willami milionerów.

Najnowszą powieścia Lauren Groff jestWyspa kobiet”. Główna bohaterka, siedemnastoletnia Marie de France, zostaje uznana za niepasującą do dworskiego stylu życia i niegodną małżeństwa. Zostaje wygnana z królewskiego dworu przez Eleonorę Akwitańską i zesłana do Anglii. Tam dziewczyna ma zostać nową przeoryszą w zubożałym opactwie, w którym zakonnice cierpią głód i umierają na ciężkie choroby. Początkowo dziewczyna buntuje się i nie chce zaakceptować nowej roli. Szybko mija jednak początkowe zaskoczenie, bowiem Marie odkrywa sens i miłość w przebywaniu we wspólnocie, razem z innymi siostrami. Kobieta postanawia wytyczyć nowe ścieżki dla zakonnic, którymi się opiekuje.

„Wyspa kobiet” to niezwykle odważnie nakreślona powieść feministyczna, której fabuła została osadzona w XII wieku. Nie brakuje tu tematów charakterystycznych dla średniowiecza, czyli zderzenia sacrum z profanum, wojen, seksu, religijnych uniesień i historii o bohaterach. W tym przypadku… o bohaterce.

„Wyspa kobiet” (eng. „Matrix”) to kolejna książka, która zyskała uznanie Baracka Obamy, byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Polityk znany jest ze swojego zamiłowania do kultury, czym bardzo często dzieli się ze swoimi fanami w mediach społecznościowych. Obama wybrał „Wyspę kobiet” jako jedną z najciekawszych książek 2021 roku.

Książki Lauren Groff na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Lauren Groff w formie ebooka, audiobooka oraz papierowej. Dostępne są tytuły „Wyspa kobiet” oraz „Floryda”. Obie ukazały się w Polsce nakładem Wydawnictwa Pauza.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Wyspa kobiet, Książka | Lauren Groff

  Siedemnastoletnia Marie de France, uznana za niepasującą do dworskiego życia i nienadającą się do małżeństwa, zostaje wygnana z królewskiego dworu przez Eleonorę Akwitańską i wysłana do Anglii, gdzie ma objąć stanowisko przeoryszy zubożałego opactwa, w którym zakonnice umierają z głodu, dziesiątkowane chorobami. Początkowe zaskoczenie surowością nowego życia mija, gdy Marie znajduje sens i miłość w byciu z siostrami, we wspólnocie. Pragnienie stworzenia rodziny, tęsknota za o...

  Promocja
  okładka Floryda, Książka | Lauren Groff

  "Dwie małe siostry, które nagle zostają same na przepięknej plaży, nie do końca rozumieją, co się wokół nich dzieje, ale przeczuwają, że trzeba szukać ratunku. Podczas wakacji matka z kilkuletnimi synkami zostają w domu na odludziu zdani tylko na siebie; muszą przeżyć, choć w bujnych zaroślach czai się niebezpieczeństwo. Malowniczy cypel zostaje zaatakowany przez huragan i tylko czas pokaże, czy samotna kobieta przetrwa atak żywiołu w opuszczonym miasteczku. Dla wielu Flory...

  Promocja
  okładka Arkadia, Książka | Lauren Groff

  Ridley, zwany Lutkiem, urodził się w Arkadii – hippisowskiej komunie – w dniu jej powstania. Wśród Wolnych Ludzi dorasta, przeżywa najważniejsze inicjacje, spotyka Helle – miłość swojego życia. Kiedy chłopiec ma czternaście lat, Arkadia upada, a on i rodzice opuszczają ją jako ostatnia rodzina. Czy na zawsze? Ridley po raz pierwszy styka się ze światem zewnętrznym, jego okrucieństwem i pięknem. Nowy Jork, do którego trafia, jest dziki i obcy. Choć on sam się przystosowuje, o...

  Promocja
  okładka Fatum i furia, Książka | Lauren Groff

  Każdy związek ma dwie twarze. Każda historia ma dwie strony. Zwłaszcza gdy kluczem do idealnego związku nie jest prawda, ale mroczny sekret. Misterne i zmysłowe... powieści Lauren Groff są zbyt wyjątkowe i niezwykłe, by pozostały niezauważone. „The New York Times” To piękna i nieustannie trzymająca w napięciu proza. „The New Yorker” Tylko Groff potrafi tak subtelnie nasycać każdą scenę sprzecznymi warstwami emocji. „Huffington Post” Fatum i furia jest jak rozsypująca s...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.