Levi Henriksen Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Śnieg przykryje śnieg, Książka | Levi Henriksen

    Historia tajemnicy, miłości i relacji między braćmi, którzy oddalili się od siebie. 37-letni Dan (Daniel) Kaspersen wraca do małej rodzinnej wioski Skogli niedaleko Kongsvinger na pogrzeb brata. Właśnie odsiedział dwuletni wyrok za przemyt narkotyków i szuka dla siebie nowego miejsca w życiu. Jego brat zmarł w tragicznych okolicznościach: został znaleziony martwy w swoim samochodzie na podwórzu małego gospodarstwa, które odziedziczyli po rodzicach. Dana dręczy pytanie, czy mi...

    Promocja
    okładka Pieśń harfy, Książka | Levi Henriksen

    Przewrotna, słodko-gorzka „Pieśń harfy” to najcieplejsza – i najzabawniejsza – jak dotąd powieść Leviego Henriksena. Dowcipna, ciepła i niezwykle zajmująca opowieść o miłości i Bogu, przyjaźni, zdradzie i utraconej nadziejach. Cierpiący z powodu kaca producent muzyczny Jim Gystad odwiedza kościół w Vinger i słyszy anielski śpiew. Głosy dobiegające z ławki za Jimem praktycznie unoszą go do wieczności i uwalniają od przygnębiającej rzeczywistości. Po raz pierwszy od lat jego ...

    Promocja
    okładka W drodze do domu, Książka | Levi Henriksen

    Dookoła płoną już świeczki na choinkach, wkrótce Wigilia. Udręczeni codziennością ludzie pragną spokoju. Rozwiedziony ojciec tęskni za dziećmi. Mały chłopiec chce, by jego samotna matka w te święta znalazła partnera. Sprzedawczyni choinek wśród świerków widzi dawnego kochanka. Pani pastor podczas wigilijnego nabożeństwa traci wiarę, a muzyk przebiera się za Mikołaja, by sprawić radość dziecku kobiety, której prawie nie zna. Wszystkie zawarte w książce opowiadania mają związek...

Levi Henriksen Książki

Levi Henriksen to norweski pisarz, muzyk i dziennikarz. Pracował w lokalnych gazetach, a obecnie współpracuje z ogólnokrajowym dziennikiem „Aftenposten”. Zadebiutował w 2002 roku zbiorem opowiadań „Feber”, a dwa lata później ukazała się jego powieść „Śnieg przykryje śnieg”. Książka została świetnie przyjęta – autor zebrał za nią szereg pozytywnych recenzji, a także został wyróżniony Nagrodą Norweskich Księgarzy. Dodatkowo Tomas Norström, szwedzki aktor, i reżyser Alexander Moberg, wykupili prawa do filmu. Powieści Henriksena zostały przetłumaczone na jedenaście języków, w tym polski. Na naszym rynku wydawniczym ukazały się trzy tytuły norweskiego pisarza, „W drodze do domu. Opowieści wigilijne z Norwegii”, „Śnieg przykryje śnieg” i „Pieśń harfy”. Oprócz tworzenia powieści autor zajmuje się grą na gitarze, komponowaniem oraz pisaniem tekstów piosenek.

Twórczość Leviego Henriksena

Henriksen akcje swoich powieści umiejscawia najczęściej w Skogli, fikcyjnej miejscowości wzorowanej na rodzinnym miasteczku autora. Bohaterowie mieszkają w trudnym, surowym, wiejskim środowisku, w którym zderzają się stare i nowe wartości. Cechą charakterystyczną jego prozy jest łączenie silnego, niekiedy agresywnego, męskiego głosu z dużą dozą wrażliwości.

Oprócz powieści dla dorosłych, Henriksen pisze także dla młodszych czytelników. Jego pierwsza książka dla dzieci została wydana w 2021 roku i nosiła tytuł „Anioł w Diabelskim Kanionie”.

W drodze do domu. Opowieści wigilijne z Norwegii

Pierwszym tytułem, jaki ukazał się w polskim tłumaczeniu był „W drodze do domu. Opowieści wigilijne z Norwegii”. To zbiór opowiadań, które łączy miejsce oraz czas akcji. Wszystkie są związane z fikcyjnym miasteczkiem Skogli i rozgrywają się w czasie okołoświątecznym. Bohaterów różni sytuacja życiowa, wiek, stosunek do świąt czy charakter. Mały chłopiec pragnie, żeby jego samotna mama znalazła w święta drugą połówkę. Ojciec, po rozwodzie bardzo tęskni za swoimi dziećmi. Sprzedawczyni choinek zauważa wśród drzewek dawnego ukochanego, a pastorowa podczas wigilijnego nabożeństwa zaczyna tracić wiarę. Opowiadania Henriksena łączą w sobie tragizm i melancholię z ciepłem oraz humorem.

Książka „W drodze do domu” doczekała się ekranizacji – w 2010 roku na podstawie wybranych opowiadań ze zbioru ukazał się norwesko-szwedzki film fabularny wyreżyserowany przez Benta Hamera. W 2011 roku produkcja otrzymała trzy nominacje do norweskich nagród Amanda. W tym samym roku została wyróżniona nagrodą publiczności na festiwalu RiverRun International Film Festival. Co ciekawe, autor książki pojawia się w produkcji w roli ochroniarza.

Śnieg przykryje śnieg

„Śnieg przykryje śnieg” to opowieść o tajemnicy, miłości, a także relacji braci, którzy oddalili się od siebie. Autor łączy w niej wzruszającą opowieść o miłości z historią przypominającą psychologiczny thriller. Prawie czterdziestoletni Dan Kaspersen wraca do rodzinnej miejscowości Skogli na pogrzeb zmarłego w tragicznych okolicznościach brata. Właśnie wyszedł po dwóch latach z więzienia, gdzie odsiadywał wyrok za przemyt narkotyków. Dan nie może poradzić sobie z żałobą i chce wiedzieć, co stało się z jego bratem. Czy miał wpływ na jego samobójstwo? Mężczyzna zamierza sprzedać rodzinne gospodarstwo i opuścić wioskę, jednak niespodziewanie w jego życiu pojawia się Mona Steinmyra. Dan postanawia nie spieszyć się z wyjazdem. Kiedy zaczyna przeglądać rzeczy zmarłego brata, na jaw zaczyna wychodzić wiele długo skrywanych sekretów…

Pieśń harfy

Trzecią książką Henriksena, jaka ukazała się w Polsce jest „Pieśń harfy” z 2016 roku. Tym razem autor postawił na przewrotną, dowcipną i pełną ciepła opowieść o miłości, Bogu, utraconej nadziei i zdradzie. Skacowany producent muzyczny Jim Gystad podczas wizyty w kościele Vinger niespodziewanie słyszy anielski śpiew. To Śpiewające Rodzeństwo Thorsen, które przed laty koncertowało po całych Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu producent chce namówić rodzeństwo do powrotu na scenę. Na Jima czeka wiele trudności – największą z nich będzie przywrócenie Thorsenom miłości do życia.

Książki Leviego Henriksena na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Leviego Henriksena „Śnieg przykryje śnieg” oraz „Pieśń harfy” w formie papierowej i elektronicznej (ebook).

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.