Łotysz Sławomir Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wynalazczość polska w Stanach Zjednoczonych, Książka | Łotysz Sławomir

    Dorobek wynalazczy Polaków działających za granicą, w tym także w Stanach Zjednoczonych, jest stosunkowo słabo przebadany. Niniejsza praca, bazując w głównej mierze na źródłach podstawowych, wypełnia tę lukę. Książka przedstawia dorobek wynalazczy Polaków działających w USA w XIX i XX wieku. Nie jest to jednak katalog poszczególnych osiągnięć, lecz dogłębna analiza aktywności wynalazczej Polaków w Ameryce na szerokim tle zjawisk społecznych, ekonomicznych i politycznych zacho...

    Promocja
    okładka Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku, Książka | Łotysz Sławomir

    O Polesiu na ogół pisano tak, jakby niczym nie różniło się od innych krain. A przecież wszystko tam wyglądało inaczej – siano zbierano, stojąc po kolana w błocie, na pińskim targu handlowano wprost z łodzi, a centralna część Polesia na kilka miesięcy w roku zamieniała się w śródlądowe morze. Sławomir Łotysz podjął próbę przepisania międzywojennej historii tej krainy, za punkt wyjścia przyjmując wszechobecne tam mokradła. Plany ich osuszenia były w tym okresie, jak dowodzi, gł...

    Promocja
    okładka Polscy wynalazcy, Książka | Łotysz Sławomir

    Polscy wynalazcy to historia 30 przełomowych, polskich innowacji technicznych. Prezentuje powstanie m.in. kamizelki kuloodpornej (Kazimierz Żegleń), pistoletu Vis (Piotr Wilniewczyc), działa pneumatycznego (Edmund Żaliński), blendera (Stefan Popławski) czy pojazdu księżycowego (Mieczysław Bekker).

    Promocja
    okładka Polscy wynalazcy, Książka | Łotysz Sławomir

    „Polscy wynalazcy” to historia 100 przełomowych, polskich innowacji technicznych. Prezentuje powstanie m.in. kamizelki kuloodpornej (Kazimierz Żegleń), igły jednorazowej (Zbysław Roehr), działa pneumatycznego (Edmund Żaliński), blendera (Stefan Popławski) czy Internetu (Paul Baran). Inspiracją do przygotowania publiakcji stało się stulelcie działalności polskiego Urzędu Patentowego.

    Promocja
    okładka Księga wynalazków, Książka | Łotysz Sławomir

    „Księga wynalazków” to historia ponad 70 przełomowych innowacji. Prezentuje powstanie m.in. pierwszej łodzi podwodnej, lokomotywy, rewolweru, samochodu czy telefonu. W książce, w przeciwieństwie do dostępnych na polskim rynku publikacji zagranicznych, starano się zaprezentować jak najwięcej patentów wynalazców polskiego pochodzenia, jak choćby kamizelkę kuloodporną (Kazimierz Żegleń), igłę jednorazową (Zbysław Roehr), działo pneumatyczne (Edmund Żaliński), blender (Stefan Pop...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.