WakacyjnySzoping

Alice Lugen Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    PromocjaNowość
    okładka ZATO, Ebook | Alice Lugen

    Ponad milion obywateli Federacji Rosyjskiej mieszka w miastach zamkniętych (w skrócie: ZATO). Każde z nich patroluje wojsko, otacza płot z drutem kolczastym, monitorują kamery. Do środka można się dostać tylko po okazaniu przepustki, którą uzyskać niełatwo. To dziedzictwo Związku Radzieckiego – pierwsze ZATO powstawały w czasach stalinowskich i aż do 1992 roku zaprzeczano oficjalnie ich istnieniu. Najwybitniejsi naukowcy, ukryci przed światem, prowadzili tam badania nad bro...

    Promocja
    okładka Tragedia na Przełęczy Diatłowa, Ebook | Alice Lugen

    Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach. Obozujący na zboczu turyści rozcięli swój namiot, wybiegli w uralską noc, rozpalili ognisko. Nikt nie przeżył nocy – niektórzy zmarli z powodu hipotermii, u innych znaleziono liczne urazy, ślady krwotoku z nosa, spor...

Alice Lugen Ebooki

Alice Lugen to, pisząca pod pseudonimem, polska dziennikarka śledcza, niezależna publicystka, pisarka, tłumaczka, autorka tekstów przemówień i wystąpień publicznych, a także ghostwriterka. Jest autorką reportażu „Tragedia na przełęczy Diatłowa”. W obszary zainteresowań Alice Lugen wchodzą przede wszystkim takie zagadnienia jak problemy współczesnej wojny czy historia Związku Radzieckiego i zimnej wojny. Ukończyła Uniwersytet Warszawski i Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Jako ghostwriterka napisała prawie trzydzieści książek, z czego większość to biografie i wspomnienia.

Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca - książka Alice Lugen

Wydany nakładem Wydawnictwa Czarne reportaż „Tragedia na przełęczy Diatłowa” jest jej samodzielnym debiutem. Książka jest często opisywana jako biurokratyczny thriller. Alice Lugen pisze o tragicznej historii, jaka wydarzyła się na przełęczy Diatłowa. W styczniu 1959 roku grupa, związanych z Politechniką Uralską, młodych osób wyruszyła na wyprawę. Celem było zdobycie położonej w północnej części Uralu góry Otorten i tym samym uczczenie kolejnego zjazdu KPZR. Eskapada zakończyła się śmiercią wszystkich uczestników (z wyjątkiem jednego, który z uwagi na atak rwy kulszowej musiał przerwać wędrówkę na jednym z wcześniejszych etapów). W nocy z 1 na 2 lutego członkowie wyprawy rozcięli namiot od środka i wybiegli w zimową noc. Żadna z osób nie przeżyła. Większość z nich zmarła z powodu hipotermii. Ich odzienie było niekompletne, a na ciałach widoczne były liczne obrażenia: złamania, odmrożenia, sińce i krwotoki. Późniejsze śledztwo prowadzone było chaotycznie, a oficjalna wersja głosiła, że przyczyną śmierci studentów było działanie nieznanej siły. Wiele lat później prowadzący śledztwo prokurator opublikował tekst, w którym przeprasza rodziny ofiar.

Alice Lugen po raz pierwszy spotkała się z tą sprawą w rosyjskich mediach. Początkowo nie wierzyła, że przytaczane przez rosyjskich dziennikarzy cytaty rzeczywiście pochodziły z akt śledczych. Postanowiła na własną rękę zgłębić ten temat. Przez siedem lat badała sprawę tragedii na przełęczy Diatłowa i jej kulisy. Swoją pracę rozpoczęła od lektury akt ofiar, rozmów z wieloma dziennikarzami śledczymi i badaczami sprawy. Efektem wieloletnich badań jest reportaż „Tragedia na przełęczy Diatłowa”. Historia turystów posłużyła autorce za punkt wyjścia do poruszenia takich tematów jak polityczne rozgrywki, biurokratyczny chaos w ZSRR czy napięcie zimnowojenne. Pracę nad rozwiązaniem tragicznej zagadki przerwano, nierozwiązaną sprawę zamknięto. Wszystko to zaowocowało tym, że wokół sprawy narosło wiele pytań i teorii spiskowych. W lutym 2019 roku prokuratura wznowiła śledztwo w sprawie tragicznej śmierci “diatłowców”.

Książki Alice Lugen w księgarni Woblink

Książkę „Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca”, w formie ebooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.