WakacyjnySzoping

Alice Lugen Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    PromocjaNowość
    okładka ZATO Miasta zamknięte w Związku Radzieckim i Rosji, Książka | Alice Lugen

    Ponad milion obywateli Federacji Rosyjskiej mieszka w miastach zamkniętych (w skrócie: ZATO). Każde z nich patroluje wojsko, otacza płot z drutem kolczastym, monitorują kamery. Do środka można się dostać tylko po okazaniu przepustki, którą uzyskać niełatwo. To dziedzictwo Związku Radzieckiego – pierwsze ZATO powstawały w czasach stalinowskich i aż do 1992 roku zaprzeczano oficjalnie ich istnieniu. Najwybitniejsi naukowcy, ukryci przed światem, prowadzili tam badania nad broni...

    Promocja
    okładka Tragedia na Przełęczy Diatłowa Historia bez końca, Książka | Alice Lugen

    Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach. Obozujący na zboczu turyści rozcięli swój namiot, wybiegli w uralską noc, rozpalili ognisko. Nikt nie przeżył nocy – niektórzy zmarli z powodu hipotermii, u innych znaleziono liczne urazy, ślady krwotoku z nosa, sporyc...

Alice Lugen Książki

Alice Lugen to, pisząca pod pseudonimem, polska dziennikarka śledcza, niezależna publicystka, pisarka, tłumaczka, autorka tekstów przemówień i wystąpień publicznych, a także ghostwriterka. Jest autorką reportażu „Tragedia na przełęczy Diatłowa”. W obszary zainteresowań Alice Lugen wchodzą przede wszystkim takie zagadnienia jak problemy współczesnej wojny czy historia Związku Radzieckiego i zimnej wojny. Ukończyła Uniwersytet Warszawski i Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Jako ghostwriterka napisała prawie trzydzieści książek, z czego większość to biografie i wspomnienia.

Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca - książka Alice Lugen

Wydany nakładem Wydawnictwa Czarne reportaż „Tragedia na przełęczy Diatłowa” jest jej samodzielnym debiutem. Książka jest często opisywana jako biurokratyczny thriller. Alice Lugen pisze o tragicznej historii, jaka wydarzyła się na przełęczy Diatłowa. W styczniu 1959 roku grupa, związanych z Politechniką Uralską, młodych osób wyruszyła na wyprawę. Celem było zdobycie położonej w północnej części Uralu góry Otorten i tym samym uczczenie kolejnego zjazdu KPZR. Eskapada zakończyła się śmiercią wszystkich uczestników (z wyjątkiem jednego, który z uwagi na atak rwy kulszowej musiał przerwać wędrówkę na jednym z wcześniejszych etapów). W nocy z 1 na 2 lutego członkowie wyprawy rozcięli namiot od środka i wybiegli w zimową noc. Żadna z osób nie przeżyła. Większość z nich zmarła z powodu hipotermii. Ich odzienie było niekompletne, a na ciałach widoczne były liczne obrażenia: złamania, odmrożenia, sińce i krwotoki. Późniejsze śledztwo prowadzone było chaotycznie, a oficjalna wersja głosiła, że przyczyną śmierci studentów było działanie nieznanej siły. Wiele lat później prowadzący śledztwo prokurator opublikował tekst, w którym przeprasza rodziny ofiar.

Alice Lugen po raz pierwszy spotkała się z tą sprawą w rosyjskich mediach. Początkowo nie wierzyła, że przytaczane przez rosyjskich dziennikarzy cytaty rzeczywiście pochodziły z akt śledczych. Postanowiła na własną rękę zgłębić ten temat. Przez siedem lat badała sprawę tragedii na przełęczy Diatłowa i jej kulisy. Swoją pracę rozpoczęła od lektury akt ofiar, rozmów z wieloma dziennikarzami śledczymi i badaczami sprawy. Efektem wieloletnich badań jest reportaż „Tragedia na przełęczy Diatłowa”. Historia turystów posłużyła autorce za punkt wyjścia do poruszenia takich tematów jak polityczne rozgrywki, biurokratyczny chaos w ZSRR czy napięcie zimnowojenne. Pracę nad rozwiązaniem tragicznej zagadki przerwano, nierozwiązaną sprawę zamknięto. Wszystko to zaowocowało tym, że wokół sprawy narosło wiele pytań i teorii spiskowych. W lutym 2019 roku prokuratura wznowiła śledztwo w sprawie tragicznej śmierci “diatłowców”.

Książki Alice Lugen w księgarni Woblink

Książkę „Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca”, w formie ebooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.