Wirtualne Targi

Łukasz Zamęcki Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Rewolucja parasolkowa w Hongkongu Przyczyny, przebieg, następstwa, Książka | Łukasz Zamęcki

    Autor przedstawia przyczyny, przebieg i konsekwencje tzw. rewolucji parasolkowej w Hongkongu w 2014 r. Protesty te należy interpretować w szerszym kontekście zmian następujących po 1997 r., czyli od momentu przekazania zwierzchności nad regionem Chińskiej Republice Ludowej. Mimo że trwały niecałe trzy miesiące, odcisnęły wyraźne piętno na tamtejszej sytuacji wewnętrznej i systemie partyjnym oraz postawach społeczno-politycznych Hongkończyków. Autor przeanalizował bezpośredni...

    Promocja
    okładka Metodologiczne wyzwania badań przemian społeczno-politycznych reżimów hybrydowych i ich tranzycji, Książka | Łukasz Zamęcki

    Z jednej strony słyszymy hasła - "demokracja w odwrocie", "upadek demokracji liberalnej", "wzrasta liczba populistycznych autorytaryzmów", z drugiej - " Chiny rządzą światem", "Państwo Środka nowym supermocarstwem". A gdyby tak połączyć te zjawiska? Wówczas Hongkong staje się ciekawym obiektem rozważań. Niniejsza praca adresowana jest głównie do adeptów nauk o polityce.

    Promocja
    okładka Sinizacja systemu politycznego Hongkongu, Książka | Łukasz Zamęcki

    Autor podejmuje zagadnienie zmian społeczno-politycznych w Hongkongu, będących efektem przejęcia suwerenności nad regionem przez Chińską Republikę Ludową. Ukazuje proces sinizacji Hongkongu, postępujący mimo ograniczeń, które zostały nałożone na władze centralne w Pekinie zgodnie z zasadą: „jedno państwo, dwa systemy”. Chiny zdają się bowiem nie ustawać w próbach ograniczania autonomii politycznej Hongkongu i zbyt daleko idących (w opinii władz ChRL) pomysłów politycznych hon...

    Promocja
    okładka Relacje Unia Europejska-Chińska Republika Ludowa Uwarunkowania wewnętrzne i międzynarodowe, Książka | Paweł J. Borkowski, Łukasz Zamęcki

    Rola Chin w stosunkach międzynarodowych, zarówno politycznych, jak i gospodarczych, rośnie. Państwo Środka jest obecnie drugą gospodarką świata i prowadzi dialog z innymi mocarstwami coraz bardziej asertywnie. Z tym wzrostem pozycji Chin powinna – zdaniem autorów – pójść także liczba poświęconych im opracowań naukowych i popularnych.

    Publikacja powstała we współpracy z Katedrą Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.