Wirtualne Targi

Maciej Zaremba Bielawski Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Higieniści. Z dziejów eugeniki, Książka | Maciej Zaremba Bielawski

    Promocja
    okładka Polski hydraulik i najnowsze opowieści ze Szwecji WIELKIE LITERY, Książka | Maciej Zaremba Bielawski

    Nie jest przypadkiem, że to właśnie Szwecja stała się w ostatnich latach przedmiotem czarnych mitów i opowieści fantastycznych. Jesteśmy przecież pilotem doświadczalnym nowoczesności. Tutaj wszystko, co tchnie postępem, nowe pomysły na życie, nowinki techniczne, a także reformy społeczne, przyjmuje się wcześniej – i przede wszystkim masowo. Zdarza się, że po jakimś czasie te nowinki zostają odrzucane – także masowo i bez szerszej dyskusji. Pilot doświadczalny wychwycił błędy...

    Promocja
    okładka Polski hydraulik i najnowsze opowieści ze Szwecji, Książka | Maciej Zaremba Bielawski

    Nowe wydanie "Polskiego hydraulika", reportaży Macieja Zaremby Bielawskiego, reportera czołowego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter", autora głośnych książek w tym wydanej ostatnio autobiografii "Dom z dwiema wieżami" nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Nie jest przypadkiem, że to właśnie Szwecja stała się w ostatnich latach przedmiotem czarnych mitów i opowieści fantastycznych. Jesteśmy przecież pilotem doświadczalnym nowoczesności. T...

    Promocja
    okładka Dom z dwiema wieżami, Książka | Maciej Zaremba Bielawski

    Jako dziecko Maciej był dumny z rodowego herbu i przodka, który zwyciężył pod Grunwaldem. Kiedy miał siedemnaście lat, usłyszał od matki: „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”. Był grudzień 1968 roku, a on poznał właśnie pierwszą z wielu tajemnic swojej rodziny. Dom z dwiema wieżami to fascynująca próba rekonstrukcji rodzinnej historii, która dotąd pełna była przemilczeń. To rzecz o rodzicach – ojcu, reformatorze polskiej psychiatrii, piłsudczyku, jeńcu oflagu, matce – oddanej pracy ...

Maciej Zaremba Bielawski Książki

Maciej Zaremba Bielawski urodził się w 1951 roku. To polsko-szwedzki pisarz, dziennikarz, publicysta, autor kilkunastu książek, które publikuje w języku szwedzkim. Jest autorem książki „Dom z dwiema wieżami”, za którą w 2019 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Maciej Zaremba Bielawski - życiorys

Maciej Zaremba Bielawski urodził się w Poznaniu. W 1969 roku, w skutek antysemickich działań władz PRL, cała jego rodzina wyemigrowała do Szwecji. Na początku Bielawski pracował na budowie, jako operator dźwigu oraz w szpitalu. W Sztokholmie studiował historię filmu, a w 1988 roku ukończył historię. Od 1981 roku pracował jako dziennikarz. Pod pseudonimem Maciej Zaremba pisał dla dzienników „Dagens Nyheter” i „Expressen” o „Solidarności” i sytuacji w ówczesnej Polsce. Wraz ze swoją żoną, szwedzką pisarką Agnetą Pleijel przekładał polskie dzieła, w tym dzieła Zbigniewa Herberta, na język szwedzki.

Na początku lat 90. Maciej Zaremba Bielawski mocniej związał się dziennikiem „Degens Nyheter”, gdzie pisał na tematy społeczne i kulturalne. Wcześniej opublikował tam serię reportaży obnażających problemy i patologie szwedzkiego systemu socjalnego i państwa opiekuńczego. Pisał między innymi o szwedzkiej służbie zdrowia, nieprawidłowościach w szwedzkim wymiarze sprawiedliwości, na rynku pracy oraz o problemach z imigracją i aklimatyzacją uchodźców w Szwecji.

W latach 1994-95 prowadził dział społeczny i kulturalny w czasopiśmie „Moderna Tider”. Przełomowym momentem jego kariery dziennikarskiej był rok 1997, kiedy nagłośnił kontrowersyjny temat związany z przymusową sterylizacją w Szwecji ludzi „niepożądanych”. W swojej książce, która w Polsce ukazała się pod tytułem „Higieniści: z dziejów eugeniki” szerzej opisał problem.

Twórczość

W swoich reportażach Zaremba pisał jednak nie tylko o Szwecji i Polsce. Tematami jego reportaży były między innymi kontrowersyjne partie polityczne – włoska Liga Północna i francuski Front Narodowy. Pisał także o globalizacji, niepodległości Kosowa. W 2018 roku ukazała się jego książka „Huset med de två tornen”, wydana w Polsce przez Wydawnictwo Karakter jako „Dom z dwiema wieżami”. Książkę na polski przełożył Mariusz Kalinowski. To próba rekonstrukcji przemilczanej historii rodzinnej. Zaremba Bielawski wraca wspomnieniami do roku ‘68 gdy usłyszał od matki: „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”. Autor pisze o swoich rodzicach: ojcu, reformatorze polskiej psychiatrii, zwolenniku Piłsudskiego i matce – lekarce z zasymilowanej rodziny żydowskiej. Następnie jak po nitce do kłębka podąża śladami przodków, odkrywając ich tajemnice.

Maciej Zaremba Bielawski jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. W 2005 i 2008 roku otrzymał Nagrodę Akademii Szwedzkiej. W 2006 roku został wyróżniony Wielką Nagrodą Dziennikarską i Nagrodę im. Daga Hammarskjölda. Ponadto ma na swoim koncie Nagrodę Kellgrena. W 2009 roku Wydział Prawa Uniwersytetu w Lund nadał mu tytuł doktora honoris causa. Za „Dom z dwiema wieżami” otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Książki Macieja Zaremby Bielawskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Macieja Zaremby Bielawskiego w dwóch formatach (ebook i książka papierowa).

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.