Bony na Mikołajki

Maciej Zaremba Bielawski

Maciej Zaremba Bielawski urodził się w 1951 roku. To polsko-szwedzki pisarz, dziennikarz, publicysta, autor kilkunastu książek, które publikuje w języku szwedzkim. Jest autorem książki „Dom z dwiema wieżami”, za którą w 2019 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Maciej Zaremba Bielawski - życiorys

Maciej Zaremba Bielawski urodził się w Poznaniu. W 1969 roku, w skutek antysemickich działań władz PRL, cała jego rodzina wyemigrowała do Szwecji. Na początku Bielawski pracował na budowie, jako operator dźwigu oraz w szpitalu. W Sztokholmie studiował historię filmu, a w 1988 roku ukończył historię. Od 1981 roku pracował jako dziennikarz. Pod pseudonimem Maciej Zaremba pisał dla dzienników „Dagens Nyheter” i „Expressen” o „Solidarności” i sytuacji w ówczesnej Polsce. Wraz ze swoją żoną, szwedzką pisarką Agnetą Pleijel przekładał polskie dzieła, w tym dzieła Zbigniewa Herberta, na język szwedzki.

Na początku lat 90. Maciej Zaremba Bielawski mocniej związał się dziennikiem „Degens Nyheter”, gdzie pisał na tematy społeczne i kulturalne. Wcześniej opublikował tam serię reportaży obnażających problemy i patologie szwedzkiego systemu socjalnego i państwa opiekuńczego. Pisał między innymi o szwedzkiej służbie zdrowia, nieprawidłowościach w szwedzkim wymiarze sprawiedliwości, na rynku pracy oraz o problemach z imigracją i aklimatyzacją uchodźców w Szwecji.

W latach 1994-95 prowadził dział społeczny i kulturalny w czasopiśmie „Moderna Tider”. Przełomowym momentem jego kariery dziennikarskiej był rok 1997, kiedy nagłośnił kontrowersyjny temat związany z przymusową sterylizacją w Szwecji ludzi „niepożądanych”. W swojej książce, która w Polsce ukazała się pod tytułem „Higieniści: z dziejów eugeniki” szerzej opisał problem.

Twórczość

W swoich reportażach Zaremba pisał jednak nie tylko o Szwecji i Polsce. Tematami jego reportaży były między innymi kontrowersyjne partie polityczne – włoska Liga Północna i francuski Front Narodowy. Pisał także o globalizacji, niepodległości Kosowa. W 2018 roku ukazała się jego książka „Huset med de två tornen”, wydana w Polsce przez Wydawnictwo Karakter jako „Dom z dwiema wieżami”. Książkę na polski przełożył Mariusz Kalinowski. To próba rekonstrukcji przemilczanej historii rodzinnej. Zaremba Bielawski wraca wspomnieniami do roku ‘68 gdy usłyszał od matki: „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”. Autor pisze o swoich rodzicach: ojcu, reformatorze polskiej psychiatrii, zwolenniku Piłsudskiego i matce – lekarce z zasymilowanej rodziny żydowskiej. Następnie jak po nitce do kłębka podąża śladami przodków, odkrywając ich tajemnice.

Maciej Zaremba Bielawski jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. W 2005 i 2008 roku otrzymał Nagrodę Akademii Szwedzkiej. W 2006 roku został wyróżniony Wielką Nagrodą Dziennikarską i Nagrodę im. Daga Hammarskjölda. Ponadto ma na swoim koncie Nagrodę Kellgrena. W 2009 roku Wydział Prawa Uniwersytetu w Lund nadał mu tytuł doktora honoris causa. Za „Dom z dwiema wieżami” otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Książki Macieja Zaremby Bielawskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Macieja Zaremby Bielawskiego w dwóch formatach (ebook i książka papierowa).

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  okładka Polski hydraulik i najnowsze opowieści ze Szwecji, Ebook | Maciej Zaremba Bielawski

  „Nie jest przypadkiem, że to właśnie Szwecja stała się w ostatnich latach przedmiotem czarnych mitów i opowieści fantastycznych. Jesteśmy przecież pilotem doświadczalnym nowoczesności. Tutaj wszystko, co tchnie postępem, nowe pomysły na życie, nowinki techniczne, a także reformy społeczne, przyjmuje się wcześniej – i przede wszystkim masowo.Zdarza się, że po jakimś czasie te nowinki zostają odrzucane – także masowo i bez szerszej dyskusji. Pilot doświadczalny wychwycił błędy ...

  okładka Leśna mafia, Ebook | Maciej Zaremba Bielawski

  Reportaże, które biją na alarm w sprawie przemian kulturowych dokonujących się na naszych oczach. „Najważniejsza książka reporterska roku! Błyskotliwa rozprawa z mafią przemysłu leśnego w Szwecji”.

  Promocja
  okładka Polski hydraulik i najnowsze opowieści ze Szwecji WIELKIE LITERY, Książka | Maciej Zaremba Bielawski

  Nie jest przypadkiem, że to właśnie Szwecja stała się w ostatnich latach przedmiotem czarnych mitów i opowieści fantastycznych. Jesteśmy przecież pilotem doświadczalnym nowoczesności. Tutaj wszystko, co tchnie postępem, nowe pomysły na życie, nowinki techniczne, a także reformy społeczne, przyjmuje się wcześniej – i przede wszystkim masowo. Zdarza się, że po jakimś czasie te nowinki zostają odrzucane – także masowo i bez szerszej dyskusji. Pilot doświadczalny wychwycił błędy...

  Promocja
  okładka Polski hydraulik i najnowsze opowieści ze Szwecji, Książka | Maciej Zaremba Bielawski

  Nowe wydanie "Polskiego hydraulika", reportaży Macieja Zaremby Bielawskiego, reportera czołowego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter", autora głośnych książek w tym wydanej ostatnio autobiografii "Dom z dwiema wieżami" nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Nie jest przypadkiem, że to właśnie Szwecja stała się w ostatnich latach przedmiotem czarnych mitów i opowieści fantastycznych. Jesteśmy przecież pilotem doświadczalnym nowoczesności. T...

  okładka Dom z dwiema wieżami, Ebook | Maciej Zaremba Bielawski

  Jako dziecko Maciej był dumny z rodowego herbu i przodka, który zwyciężył pod Grunwaldem. Kiedy miał siedemnaście lat, usłyszał od matki: „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”. Był grudzień 1968 roku, a on poznał właśnie pierwszą z wielu tajemnic swojej rodziny. Dom z dwiema wieżami to fascynująca próba rekonstrukcji rodzinnej historii, która dotąd pełna była przemilczeń. To rzecz o rodzicach – ojcu, reformatorze polskiej psychiatrii, piłsudczyku, jeńcu oflagu, matce – oddanej pr...

  Promocja
  okładka Dom z dwiema wieżami, Książka | Maciej Zaremba Bielawski

  Jako dziecko Maciej był dumny z rodowego herbu i przodka, który zwyciężył pod Grunwaldem. Kiedy miał siedemnaście lat, usłyszał od matki: „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”. Był grudzień 1968 roku, a on poznał właśnie pierwszą z wielu tajemnic swojej rodziny. Dom z dwiema wieżami to fascynująca próba rekonstrukcji rodzinnej historii, która dotąd pełna była przemilczeń. To rzecz o rodzicach – ojcu, reformatorze polskiej psychiatrii, piłsudczyku, jeńcu oflagu, matce – oddanej pracy ...

  Promocja
  okładka Higieniści. Z dziejów eugeniki, Książka | Maciej Zaremba Bielawski