Wirtualne Targi

Magdalena Wolińska-Riedi Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta, Książka | Magdalena Wolińska-Riedi

    Takiej książki o Rzymie jeszcze nie było. Osobisty przewodnik Magdalena Wolińska-Riedi, autorka watykańskiej trylogii z bestsellerową Kobietą w Watykanie, która od dwudziestu lat mieszka w samym sercu Wiecznego Miasta, tym razem zabiera nas na niezwykły spacer po swoim Rzymie. Odwiedzimy z nią miejsca, do których zaglądają głównie miejscowi: bar, w którym aromat mocnego espresso wczesnym rankiem budzi mieszkańców via Giulia, i cukiernię Roberto i Cinzi przy via della Croce ...

    Promocja
    okładka Z Watykanu w świat. Tajemnice papieskich podróży
, Książka | Magdalena Wolińska-Riedi

    Magdalena Wolińska-Riedi po raz kolejny odsłania sekrety Watykanu Ile kosztuje lot z papieżem? Dlaczego na pokładzie papieskiego samolotu zawsze musi być odpowiedni zapas makaronu i parmezanu? Kto pilnuje papieskiego paszportu? Gdzie buddyści gorąco oklaskiwali papieża? Dlaczego pewna zbyt pochopnie wysłana do Europy Matka Boża musiała szybko zmienić w Rzymie samolot? Czy na pokładzie papieskiego samolotu jest łóżko? I jak wygląda praca reporterki w mieście, do którego przyj...

    Promocja
    okładka Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej  Bramy, Książka | Magdalena Wolińska-Riedi

    Nowa książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi, autorki bestsellerowej Kobiety w Watykanie Demetrio – przez cztery dekady pracownik Drukarni Watykańskiej. To spod jego ręki wyszły okładki „L’Osservatore Romano” na takie okazje, jak wybór Karola Wojtyły czy śmierć Jana Pawła II. To on po zamachu w 1981 roku uratował papieża przed spadnięciem z noszy, w ostatniej chwili podtrzymując jego bezwładne ciało. Paolo – inżynier, ale też wynalazca. To dzięki niemu Jan Paweł II mógł odprawia...

    Promocja
    okładka Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata, Książka | Magdalena Wolińska-Riedi

    Poznaj świat, do którego dostęp mają tylko nieliczni! Watykan – miejsce od wieków wzbudzające emocje, mające swoje sekrety, niedostępne. Rozbudzające wyobraźnię pisarzy i reżyserów. Wielu próbowało zgłębiać jego tajemnice. Magdalena Wolińska-Riedi, jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie dwadzieścia lat. Teraz opowiada czytelnikom o tym, jak wygląda codzienne życie w najmniejszym państwie świata. Zdradza zaskakujące fakty i ciekawostki. Tłu...

    Promocja
    okładka Pakiet: Kobieta w Watykanie (3 książki + mapa)
, Książka | Magdalena Wolińska-Riedi

    Watykan miejsce od wieków wzbudzające emocje, mające swoje sekrety, niedostępne. Rozbudzające wyobraźnię pisarzy i reżyserów. Wielu próbowało zgłębiać jego tajemnice. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata? Na to pytanie odpowiada Magdalena Wolińska-Riedi w książce Kobieta w Watykanie Magdalena Wolińska-Riedi, jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie dwadzieścia lat. Teraz opowiada czytelnikom o tym, jak wygląda codzienne życie w najmniej...

Magdalena Wolińska-Riedi Książki

Magdalena Wolińska-Riedi (ur. 22 maja 1979 roku) zwana “Polką w Watykanie” to polska dziennikarka i korespondentka TVP z Rzymu i Watykanu - pierwsza sprawująca tę funkcję jako jego obywatelka. Jako jedna z nielicznych świeckich kobiet sąsiadowała z papieżami przez blisko 20 lat. Autorka dwóch książek, “Kobieta w Watykanie” oraz “Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy” wydanych nakładem Wydawnictwa Znak.

Magdalena Wolińska-Riedi - jedna z 30 świeckich kobiet w Watykanie

Magdalena Wolińska-Riedi jest jedną z 600 osób na świecie posiadających watykański paszport. Przez prawie 20 lat była jedną z 400 osób i jedną z zaledwie 30 świeckich kobiet, które na stałe mieszkały w Watykanie. Była sąsiadką aż trzech papieży, Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka.

Historia Magdaleny wygląda jak żywcem wyjęta z scenariusza filmu obyczajowo-romantycznego. W 2000 roku Wolińska-Riedi, będąc wciąż studentką italianistyki (Uniwersytet Warszawski), zdecydowała się na odbycie wolontariatu podczas Światowych Dni Młodzieży z Janem Pawłem II w Rzymie. Tam, przechodząc przez plac świętego Piotra, poprosiła oficera Gwardii Szwajcarskiej o wskazanie drogi. Nie przypuszczała, że to jedno spotkanie odmieni jej życie na zawsze.

Między studentką, a gwardzistą zaiskrzyło i zaczęli się spotykać. W końcu nastąpiły oświadczyny. Wówczas 22 letnia, przyszła dziennikarka, zdecydowała się na przeprowadzkę do Watykanu. Uzyskanie jednak zgody na małżeństwo, a zarazem otrzymanie watykańskiego paszportu nie jest łatwe. Należy spełnić wiele warunków i załatwić mnóstwo formalności. Wolińska-Riedi musiała m.in. poprosić kardynała Józefa Glempa o świadectwo moralnego prowadzenia się. Musiała być praktykującą katoliczką, nie mogła być karana, a w jej rodzinie nie mógł się zdarzyć rozwód. Udało się, w 2003 roku ślubu udzielił im, wówczas jeszcze kardynał, Joseph Ratzinger.

Autorka zamieszkała za Spiżową Bramą. Początki, jak wspomina, nie były łatwe. W najmniejszym państwie świata panują surowe reguły - nie wolno nosić odkrytych ramion, dekoltów, krótkich spódnic. Każdy krok monitorowany jest przez 360 kamer więc nawet szybkie wyskoczenie w szortach aby wrzucić śmieci nie wchodzi w grę. Mimo, że pracuje tu około pięciu tysięcy osób, po zamknięciu bram na noc pozostaje tu bardzo niewielka grupa. Nie ma restauracji, barów, fryzjera, a nawet szewca. Imprezy? Tylko u siebie i tylko do 22. Praca męża również nie czyniła sytuacji lepszą. Ich życie toczyło się zgodnie z kalendarzem świąt katolickich - Marcel rzadko bywał w domu.

Są jednak i dobre strony mieszkania w Watykanie. Ze swojego okna Magdalena mogła obserwować okna rezydencji papieża Polaka. Para cztery lata starała się o dziecko. Dziś, jak twierdzi Riedi, dzięki wstawiennictwu św. Jana Pawła II są rodzicami dwóch dziewczynek - Marii i Melanii. Obie zostały ochrzczone przez papieża Benedykta XVI, z którym małżeństwo pozostaje w serdecznym kontakcie. Do dziś zdarza im się odwiedzać go w Ogrodach Watykańskich. Z kolei papież Franciszek daje dziewczynkom słodycze i bawi się z nimi w chowanego. Gdy jednej z dziewczynek wypadł pierwszy ząb, hierarcha napisał list z gratulacjami i przyniósł pudełko czekoladek. Za Spiżową Bramą, jak pisze Riedi, panuje duża sąsiedzka życzliwość. Zawsze czuła się tam traktowana z szacunkiem i nigdy nie musiała prosić o pomoc. Jak twierdzi, to idealne miejsce do wychowywania dzieci.

Po zakończeniu służby męża w Gwardii Szwajcarskiej, para wraz z córkami zamieszkała w Rzymie, poza murami Watykanu. Życie kobiety w dalszym ciągu wypełnione jest obowiązkami zawodowymi.

Kariera

Magdalena Wolińska-Riedi ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, historię kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (studia magisterskie oraz doktoranckie). Studiowała również w Europejskiej Akademii Dyplomacji w Warszawie.

Karierę w telewizji rozpoczęła prowadząc w Polsacie programy podróżnicze. W 2014 roku zastąpiła Urszulę Rzepczak na stanowisku korespondentki Telewizji Polskiej we Włoszech. Relacjonowała wydarzenia związane z falą nielegalnej emigracji w 2016 roku. Śledziła losy uchodźców syryjskich w obozach w Libanie, czy Jordanii. Była świadkiem dramatu ludzkiego po trzęsieniu ziemi w środkowych Włoszech, a także w górach w Abruzji. Wolińska-Riedi ma również przywilej relacjonowania papieskich podróży zagranicznych. Dzięki temu mogła prowadzić wieczorne czuwania z papieżem Franciszkiem na Polach Miłosierdzia Campus Misericordiae podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Zna kilka języków. Pracuje na stanowisku tłumaczki (z języka włoskiego oraz łaciny) Trybunału Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie. Warto wspomnieć, że jest pierwszą kobietą, która objęła to stanowisko.To jednak nie cały dorobek zawodowy Riedi - jest ona również realizatorką i współproducentką ponad 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie i papiestwie m.in. “Tajemnice Watykanu”(2006), “Świadectwo”(2008), “Polacy w Rzymie i Watykanie” (2014) czy “Apartament”(2015).

Książki autorstwa Magdaleny Wolińskiej-Riedi

Dziennikarka jest autorką dwóch książek. “Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata” (2019) to opowieść o kulisach życia za Spiżową Bramą - wszystko oczami kobiety, żony, matki, mieszkanki. Riedi pisze o codzienności - dlaczego bramy są zamykane codziennie na klucz, jak wygląda system karny, administracyjny, opieka medyczna. Opowiada o panujących w państwie surowych zasadach, o nieustannej kontroli, ale również o życzliwości i trosce mieszkańców. Przywołuje wiele anegdot i ciekawostek o tym, jak mieszka się w sąsiedztwie papieża.

“Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy” (2020) to zapis rozmów ze świeckimi pracownikami i mieszkańcami Watykanu. Dziennikarka oddaje im głos i pozwala odkryć przed czytelnikami tajemnice miejsca, do którego wstęp mają nieliczni. Bohaterzy opowiadają swoje historie, nierzadko przepełnione osobistymi spotkaniami z papieżem Polakiem. Demetrio, pracownik Drukarni Watykańskiej, uratował Jana Pawła II przed spadnięciem z noszy po zamachu w 1981 roku. Paolo - inżynier i wynalazca, dbał o to, by technologia wspierała słabnącego papieża i pomogła mu do końca sprawować swój urząd. Luciano obsługiwał windę do papieskiego apartamentu i spotkał wiele osobistości, m.in Fidela Castro, czy Woody’ego Allena. Nie zabrakło również wspomnień samej autorki.

Obie książki autorstwa Magdaleny Wolińskiej-Riedi znajdziecie w formie ebooka, audiobooka oraz papierowej w księgarnii internetowej Woblink.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.