Majówkowy Maraton Czytelniczy

Magdalena Zawadzka Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Gustaw i ja, Ebook | Magdalena Zawadzka

    Opowieść o wspólnym życiu niezwykłej pary aktorskiej – Magdaleny Zawadzkiej i Gustawa Holoubka. Historia ponad trzydziestoletniego szczęśliwego i spełnionego związku opisana barwnie i dowcipnie przez Magdalenę Zawadzką. Niepublikowane dotąd zdjęcia i dokumenty z rodzinnych archiwów niezwykle wzbogacają tę piękną opowieść

Magdalena Zawadzka Ebooki

Magdalena Zawadzka jest polską aktorką teatralną, filmową oraz telewizyjną. Popularność zdobyła przede wszystkim rolą Basi Wołodyjowskiej w „Panu Wołodyjowskim” oraz serialu „Przygody Pana Michała”. Później zagrała jeszcze w takich produkcjach jak „Mazepa”, „Noce i dnie” czy „Łabędzi śpiew”. Prywatnie od 1973 roku była żoną Gustawa Holoubka (zm. 2008 roku) oraz jest mamą reżysera i operatora Jana Holoubka. Magdalena Zawadzka jest autorką takich książek jak „Gustaw i ja” oraz „Taka jestem i już!”.

Początki kariery filmowej Magdaleny Zawadzkiej – Basia Wołodyjowska

Magdalena Zawadzka urodziła się 29 października 1944 roku w Filipowicach. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którą ukończyła w 1966 roku. Aktorsko zadebiutowała już w wieku lat 18. w filmie „Spotkanie w bajce” Jana Rybkowskiego. W roku swojej graduacji na PWST zagrała główną rolę w komedii „Pieczone gołąbki”, a chwilę później pojawiła się u boku Jerzego Turka w komedii muzycznej „Mocne uderzenie”. Niewątpliwą popularność przyniósł jej film „Pan Wołodyjowski” w reżyserii Jerzego Hoffmana, gdzie zagrała Basię Wołodyjowską. Zawadzka chętnie osadzana była przede wszystkim w rolach komediowych, grywała zatolne, śmiałe, pozbawione kompleksów i beztroskie dziewczyny. Basia Wołodyjowska dała jej przestrzeń do pokazania swoich umiejętności i do dziś postać ta utożsamiana jest z Magdaleną Zawadzką. Za tę rolę aktorka otrzymała Złotą Maskę oraz tytuł „Gwiazdy Filmowego Sezonu”, a także najpopularniejszej polskiej aktorki roku 1970.

Magdalena Zawadzka w teatrze

Zaraz po otrzymaniu dyplomu PWST Magdalena Zawadzka została także zaangażowana do Teatru Dramatycznego w Warszawie, gdzie występowała do roku 1982, a więc w jednym z najlepszych okresów dla tej sceny. Wśród ról Zawadzkiej z tego czasu warto wspomnieć zwłaszcza te zagrane w inscenizacjach Ludwika René, wśród nich Jadwigę w „Kronikach królewskich” Stanisława Wyspiańskiego czy tytułową „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Witolda Gombrowicza. W swojej karierze teatralnej Zawadzka zagrała wiele ról szekspirowskich, także w ramach Teatru Telewizji. Była między innym Kasią w „Poskromieniu złośnicy” (reż. Zygmunt Hübner), Ofelią w „Hamlecie” (reż. Gustaw Holoubek), Heleną we „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” (reż. Edward Dziewoński) czy Lady Makbet w „Makbecie” (reż. Andrzej Wajda). Później, po likwidacji Teatru Dramatycznego w okresie stanu wojennego, Magdalena Zawadzka przez kolejną dekadę była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie. Przeniosła się tam wraz z mężem Gustawem Holoubkiem. Od 1992 roku jest członkinią Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, gdzie zagrała na przykład Lisę w „Małych zbrodniach małżeńskich” Erica-Emmanuela Schmitta (reż. Marcin Sosnowski), gdzie jej partnera Gillesa zagrał Leonard Pietraszak.

Książki Magdaleny Zawadzkiej w księgarni internetowej Woblink

Magdalena Zawadzka tworzyła przez wiele lat artykuły dla magazynu „Kobieta i Styl”, traktując pisanie jako sposób na wytchnienie od aktorstwa. W 2011 roku ukazała się jej książka „Gustaw i ja” będąca historią wspólnego życiu Magdaleny Zawadzkiej i Gustawa Holoubka opowiedzianą już po śmierci tego wybitnego polskiego aktora. Zawadzka barwnie i z humorem opisuje trzydzieści lat ich aktorskiego związku. „Gustaw i ja” wzbogacona jest także niepublikowanymi dotąd zdjęciami oraz dokumentami rodzinnymi. To dzieło znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebooka.

Z kolei 2014 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się autobiograficzna książka Magdaleny Zawadzkiej zatytułowana „Taka jestem i już!”. To wspomnienia i felietony aktorki pełne humoru i lekkości, niestroniące jednak przy tym od głębokich przemyśleń. „Taka jestem i już!” opowiada o dorosłości Zawadzkiej i jej dojrzałym życiu, w tym okresach trudnych, jak żałoba po Gustawie Holoubku czy rodzicach. Jest tu jednak także wiele chwil radości, chociażby tych związanych z dorosłym już synem Janem. Pełna rodzinnych anegdot i ciepła „Taka jestem i już!” Magdaleny Zawadzkiej czeka na Was na Woblink jako książka papierowa lub audiobook, w którym lektorką jest sama autorka. Oprócz „Gustaw i ja” oraz „Taka jestem i już!” znajdziecie na Woblink także najnowszą pozycję autorstwa Magdaleny Zawadzkiej, czyli wydane w 2020 roku „Moje szczęśliwe wyspy”. Te i inne biograficzne książki ważnych postaci polskiej kultury czekają na Was jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.