Marcin Bałczewski Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Krwawy lotos, Książka | Marcin Bałczewski

    Częstym gościem w Ameryce Południowej był marynarz, poszukiwacz przygód i awanturnik o romantycznej duszy, Corto Maltese. Dobre wiatry nie raz przywiały w te strony także wielkiego podróżnika, reportera Tintina wraz z kapitanem Baryłką. Tam też popłynęliśmy z naszymi bohaterami: Staszkiem i Jankiem w części pierwszej ich przygód zatytułowanej „Skarb Amazonki”. Tym razem marynarze Stach i Janek odwiedzają równie egzotyczne Chiny. Podobnie jak onegdaj, wspomniani wyżej podróżni...

    Promocja
    okładka Szczyl 1, Książka | Marcin Bałczewski, Łobos Ryszard

    Świat po Wielkiej Wojnie, o której nikt już nie pamięta. Mieszkańcy podrzędnego królestwa muszą poradzić sobie z nadchodzącą zagładą.

    W podróż w okrutną i złą trzech wojów wyruszy. Najszlachetniejszy, Najsilniejszy oraz Najsłabszy…

    Promocja
    okładka Marsz, Książka | Marcin Bałczewski, Herzyk

     28 lutego 1981 roku Rada Ministrów ogłosiła uchwałę w sprawie reglamentacji mięsa i jego przetworów. Sprzedaż mięsa na "kartki" weszło w życie 1 kwietnia. W maju wprowadzono także reglamentację przetworów mięsnych, mąki, masła przetworów zbożowych i ryżu, zaś w czerwcu również mleka dla niemowląt. Sklepy były słabo zaopatrzone, doszło do podwyżki cen żywności, dodatkowo 23 lipca zmniejszono kartkowy przydział mięsa. Pod koniec lipca w całej Polsce zorganizowano tzw. marsze ...

    Promocja
    okładka Przygody Stacha i Janka Skarb Amazonki / Timof, Książka | Marcin Bałczewski, Grzegorz Weigt

    Doskonale pamiętamy przygody dwójki marynarzy: Gucka i Rocha, którzy podróżowali po świecie wzorem swoich poprzedników – Kajtka i Koka. Podążając za pragnieniem rozwiązywania zagadek i poznania tajemnic trafili m.in. do Ameryki Południowej – tu, gdzie częstym gościem był inny marynarz, poszukiwacz przygód i awanturnik o romantycznej duszy Corto Maltese. Dobre wiatry nie raz przywiały w te strony także wielkiego podróżnika, reportera Tintina wraz z kapitanem Baryłką. Kto z nas...

    Promocja
    okładka Eva Morales de nacho lima, Książka | Marcin Bałczewski

    Opowieść Bałczewskiego na pierwszy rzut oka należy do nurtu realizmu magicznego. Zbyt wiele tu jednak ironii i oznak dystansu, aby wrażeniu temu ufać. Humor, którego sporo w samej fabule, to kategoria, która opisuje również stosunek pisarza do konwencji literackich. Książka Bałczewskiego zaciekawia zatem czytelnika na dwa sposoby. Zaskakujące obroty akcji, dowcip, kryminalna intryga, nieszczęśliwa miłość – to sprawdzone i dobrze znane sposoby kuszenia czytelnika, które raz je...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.