Marek Górlikowski Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie
, Książka | Marek Górlikowski

    W tajemniczym ogrodzie państwa Gucwińskich W ich mieszkaniu drzwi gościom otwierał goryl, a w wannie kąpał się pyton. Za pośrednictwem ich programu egzotyczne zwierzęta gościły również w domach milionów Polaków. Nie dzielili swojego życia na dom i ogród – to ogród był ich domem. Dzięki tej książce możemy dziś poznać jego liczne tajemnice. Wrocławskie zoo jest areną zwierzęcych i ludzkich dramatów, historii miłosnych i kryminalnych, sensacji z biznesem i polityką w tle. Tu ...

    Promocja
    okładka Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój, Książka | Marek Górlikowski

    Nieznana historia genialnego fizyka z Warszawy Józef Rotblat ma 36 lat, gdy w tajnym projekcie Manhattan pracuje nad bombą atomową. Jest Polakiem i odmawia przyjęcia brytyjskiego obywatelstwa – będzie przez to podejrzany o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego. Gdy buduje najstraszliwszą broń masowej zagłady, jego najbliżsi w okupowanej Polsce dzień i noc walczą o przetrwanie. Pół wieku później otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla. Trudno uwierzyć, że ta historia wydarzyła się...

Marek Górlikowski Książki

Marek Górlikowski to wieloletni reporter, redaktor oraz autor książekNoblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój” i „Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie”. Był felietonistą „Gazety Wyborczej”, obecnie jest freelancerem. Opowiadania jego pióra były drukowane w „Magazynie Świątecznym”. Czterokrotnie nominowano go do nagrody Grand Press w kategoriach dziennikarstwo śledcze, wywiad i publicystyka. Marek Górlikowski jest także współautorem zbioru reportaży „Wstając z kolan. Reportaże o »dobrej zmianie«”. Mieszka w Gdańsku.

Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój

„Noblista z Nowolipek” ukazał się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Znak. Marek Górlikowski prezentuje czytelnikom inspirującą historię człowieka, który sprzeciwił się światowym mocarstwom, a także opowieść o początkach fizyki jądrowej, narastającego wyścigu zbrojeń i budowy bomby atomowej. Autor dotarł do dokumentów FBI, archiwów noblisty w Cambridge i Londynie oraz polskiej bezpieki. Pisze o kulisach działaniach kontrowersyjnej organizacji pokojowej i losach wojennych rodziny Rotblatów.

Józef Rotblat miał 36 lat, kiedy pracował nad bombą atomową w sekretnym projekcie Manhattan. Jest Polakiem – odmawia przyjęcia obywatelstwa brytyjskiego, za co zostanie podejrzany o szpiegostwo dla Związku Radzieckiego. Kilkadziesiąt lat później otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla.

Książka jest dostępna nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej (ebook i audiobook).

Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie

Kolejną książką Górlikowski jest publikacja z 2021 roku zatytułowana „Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie”. Tym razem zabiera czytelników prosto do wrocławskiego zoo państwa Gucwińskich, w którym rozgrywały się ludzkie i zwierzęce dramaty, historie kryminalne, miłosne oraz sensacyjne – z biznesem i polityką w tle. Autor przekształca biografie bohaterów w reporterskie śledztwo, pokazuje błyskawiczne kariery Gucwińskich i rosnące wokół nich kontrowersje. Oddaje głos uczestnikom, a także świadkom minionych zdarzeń.

Książki Marka Górlikowskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marka Górlikowskiego w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.