Maria Mamczur Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Gruba Reportaż o wadze i uprzedzeniach, Książka | Maria Mamczur

    Nie znajdziesz w tej książce porad dietetycznych ani praktycznych wskazówek jak być piękną i młodą. Nie dostarczy ci ona prostych wzruszeń nad bolesnym losem osób, których ciała nie przystają do kanonu. Nie ma tu też historii cudownych metamorfoz przeprowadzanych pod okiem armii specjalistów i zapewniających rozrywkę milionom widzów popularnych reality-shows. Zamiast tego dowiesz się, jak to jest być grubą w świecie, który grubości nienawidzi, skąd się biorą uprzedzenia, na ...

    Promocja
    okładka Żony gejów. O tym, czego nikomu się nie zdradza, Książka | Maria Mamczur

    Po piętnastu latach związku Anna odkryła w telefonie męża SMS-y od młodych kochanków. Ryszard wie, jak bardzo skrzywdził Łucję, ale przez lata robił wszystko, żeby zapomnieć, kim jest. Żona geja od dwudziestu pięciu lat – nie chce rozwodu. W sypialni było okropnie, ale w salonie i w kuchni świetnie. Różne scenariusze – podobne emocje. Żal. Wstyd. Niepewność. Cierpienie. Gniew. Odczuwane skrycie przez żony i mężów, obezwładniające i niszczące poczucie własnej wartości. Mar...

Maria Mamczur Książki

Maria Jolanta Mamczur to polska dziennikarka, reporterka i malarka. Współpracowała m.in. z „Tygodnikiem Pracy Twórczej Radar”, gdzie pisała swoje pierwsze felietony. Następnie pisała dla „Sztandaru Młodych”, miesięcznika „Konfrontacje” oraz pracowała dla „Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego” i „Teleexpressu”. W latach 90. prowadziła dział „Cywilizacja” w jednym z pierwszych kolorowych dzienników w Polsce. Następnie związała się z grupą wydawniczą Axel Springer. Jej teksty ukazywały się w takich gazetach jak „Olivia”, „Pani Domu” i „Na żywo”. Maria Mamczur jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, na którym ukończyła socjologię ze specjalnością socjologia religii. Przez kilka lat prowadziła warsztaty prasowe ze studentami dziennikarstwa i nauk politycznych w WSH w Pułtusku.

Maria Mamczur, oprócz pisania, zajmuje się malowaniem obrazów. W pracy graficznej posługuje się pseudonimem artystycznym Laura Verde. Należy do Polskiego Związku Artystów Malarzy i Grafików. Kobieta ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw, nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych i we Francji. Obrazy Mamczur były prezentowane na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jej dzieła znajdują się w prywatnych kolekcjach w Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Mamczur zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. Motywami przewodnimi jej obrazów są przede wszystkim pejzaże, natura i krajobrazy.

Maria Mamczur jest autorką wielu reportaży, w których porusza kontrowersyjne i ważne społecznie tematy. Pisała m.in. o głuchoniemych, przemocy w związkach z obcokrajowcami, zagrożeniach ekologicznych w Polsce, o biedzie i Kościele. Wiele jej tekstów wywołało reakcje oraz odzew ze strony ich bohaterów. Ponadto otrzymała kilka ważnych wyróżnień. Jej reportaż z początku lat 90. o handlowaniu ludzkimi organami doprowadził do nowelizacji ustawy. Jednym z jej reportaży o morderczyniach, które zabijały partnerów w afekcie, inspirowali się twórcy serialu, który emitowany był w telewizji Polsat. Po premierze reportażu o przemocy w związkach z obcokrajowcami po pomoc zgłosiło się wiele ofiar.

Żony gejów - pierwsza książka Mamczur

W maju 2020 roku ukazała się pierwsza książka Marii Mamczur pt. „Żony gejów” wydana przez Wydawnictwo Otwarte. To publikacja poświęcona kobietom, które po kilku latach związku odkryły, że ich partner jest gejem. Bohaterom książki towarzyszą różne emocje – żal, wstyd, niepewność, cierpienie, gniew. Kobiety opowiadają, jak radziły sobie po uświadomieniu sobie, z kim żyją.

Podczas pracy nad książką autorka konsultowała się z uznanymi terapeutami, psychologami i seksuologami w celu lepszego poznania i szerszego ukazania tematu. Maria Mamczur oddaje głos kobietom, które dowiedziały się, że ich partnerzy bądź mężowie są homoseksualistami. Ponadto bohaterkami książki są kobiety, które dobrowolnie zgodziły się na związek z gejem. Z drugiej strony wypowiadają się mężczyźni, którzy opowiadają o związkach z kobietami oraz motywach ich życia w ukryciu. To opowieść nie tylko o nieszczęśliwych związkach, które rozpadły się po coming-oucie mężczyzny, ale także o relacjach, które trwają mimo wszystko.

Książki Marii Mamczur na Wobinku

Książka „Żony gejów. O tym, czego nikomu się nie zdradza” dostępna jest w księgarni internetowej Woblink w formacie ebooka, audiobooka oraz papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.