Maria Peszek Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Hotel w Zakopanem, Ebook | Jacek Skowroński, Maria Peszek

    Przez Europę przetacza się fala zuchwałych kradzieży znanych dzieł sztuki oraz bezcennej biżuterii. Proceder nie ustaje, mimo że do jego zwalczenia włączają się tajne służby oraz Interpol.  Szykuje się uroczyste otwarcie najnowocześniejszego hotelu Zakopanego. W trakcie wydarzenia znamienitych gości czeka wiele atrakcji, z wystawą dawnych mistrzów malarstwa oraz najwspanialszej biżuterii i znanych na całym świecie kamieni szlachetnych. Właściciel hotelu, dzięki swej pozy...

    Promocja
    okładka Naku*wiam zen, Ebook | Maria Peszek

    Kiedy Maria w kryzysie życiowym i twórczym przychodzi do Jana po pomoc, ten nagle ma zawał i prawie umiera. Zanim umrze, dobrze byłoby jednak dowiedzieć się kilku rzeczy...Szczera do bólu, porywająca książka o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Zderza się w niej absurd i powaga, euforia i rozpacz, rzeczy święte i puszczanie bąków. Jest też o przyzwoitości w sztuce i w życiu. I o wolności.Rozmawiają o najważniejszych sprawach: miło...

Maria Peszek Ebooki

Maria Peszek jest urodzoną we Wrocławiu polską aktorką filmową i teatralną, wokalistką, performerką, lektorką audiobooków, autorką tekstów piosenek a także książki zatytułowanej "Naku*wiam zen".

To jedna z najbardziej charakterystycznych i wyrazistych postaci w polskiej przestrzeni publicznej. Bezkompromisowa, otwarcie mówi o swoich poglądach poruszając nawet najbardziej kontrowersyjne i drażliwe społecznie tematy. Kobieta Dekady Glamour, Laureatka Fryderyków, Paszportu „Polityki”, „Człowieka Roku” w plebiscycie Wdechy „Gazety Wyborczej” oraz Fenomenu „Przekroju”. Można ją było zobaczyć w obsadzie aktorskiej spektakli reżyserowanych przez najgłośniejsze nazwiska polskiej sceny teatralnej - Agnieszki Holland, Kazimierza Kutza, Krystiana Lupy, czy Jerzego Grzegorzewskiego. Ma na swoim koncie także role w serialach i filmach, między innymi "Wiedźminie" na podstawie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, czy miniserialu "Królowa" produkcji Netflixa (2022).

Jej prawdziwą pasją jest jednak muzyka, którą zajmuje się od 2005 roku. Do tej pory wydała pięć albumów studyjnych: "Miasto Mania", "Maria Awaria", "Jezus Maria Peszek", "Karabin" oraz "Ave Maria.

Prywatnie ateistka, pozostaje w związku ze swoim partnerem Edwardem od 1992 roku.

Maria Peszek - co wiemy o artystce?

Maria Teresa Peszek urodziła się we Wrocławiu 9 września 1973 roku w rodzinie o tradycjach teatralnych. Ojciec, Jan Peszek oraz brat, Błażej Peszek są aktorami.

Aktorka stworzyła wiele charakterystycznych kreacji filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Występowała na deskach najpopularniejszych polskich teatrów, m.in. Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio oraz Teatru Narodowego w Warszawie. Ma też na koncie występy w spektaklach Teatru Telewizji.

Życiorys teatralny Marii Peszek

Maria Peszek zadebiutowała na małym ekranie już jako dziesięciolatka, w 1984 roku. W miniserialu "Rozalka Olaboga" zagrała postać Aldzi Klos. Rok ten był też momentem debiutu na deskach krakowskiego Teatru Juliusza Słowackiego. Młoda Maria zagrała wtedy w spektaklu "Wesele" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Peszek jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie (1992) oraz PWST - krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (1996). Pobierała lekcje śpiewu od sopranistki Elżbiety Towarnickiej, a także Elżbiety Zapendowskiej.

Na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Peszek pojawiła się ponownie w czasie studiów, w 1995 roku. Zagrała wtedy poczwórną rolę w adaptacji scenicznej "Sanatorium pod Klepsydrą" Brunona Schulza, według scenariusza i w reżyserii Jana Peszka. Rok później, na zaproszenie Jerzego Grzegorzewskiego, wcieliła się w postać Małgośki w komedii "Don Juan" Moliera. Był to dopiero początek współpracy Marii z reżyserem - aktorka wciąż występuje w jego przedstawieniach w Teatrze Narodowym ("Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego (1997)), "Ślub" Witolda Gombrowicza (1998). Aktorka od 1997 roku jest związana z warszawskim Teatrem Studio. Zagrała tam m.in. w kontrowersyjnej "Iwonie, Księżniczce burgunda" Witolda Gombrowicza (reż. Ewa Bułhak), "Antygonie" Sofoklesa (reż. Zbigniew Brzoza), purenonsensownym "Bam według Daniła Charmsa" (reż. Oskaras Korsunovas), za który otrzymała nagrodę im. Kazimierza Krzanowskiego na festiwalu Kontrapunkt, a także "Kubusiu P.", bajce dla dorosłych na podstawie "Kubusia Puchatka" Alana Alexandra Milne'a (reż. Piotr Cieplak). Także tym razem rola aktorska Marii Peszek spotkała się z dobrym odbiorem krytyków.

Maria Peszek - kobieta, która nie boi się wyzwań

Maria Peszek jest aktorką, która nie stroni od wyzwań i eksperymentów artystycznych. Wzięła udział m.in. w przedstawieniu multimedialnym Videoteatru "Poza" - "Akt orki" Helmuta Kajzara (reż. Piotr Lachmann) gdzie wystąpiła u boku Jolanty Lothe oraz ojca, Jana Peszka. Rolą Gelsominy z "La Strady" Felliniego z kolei zapewniła sobie sukces na 21. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Za piosenkę „Jestem wiatrem, jestem burzą” otrzymała nagrodę publiczności. Ma na swoim koncie także poetycką rolę aniołka w "Miłości na Madagaskarze" Petera Turriniego (reż. Zbigniew Brzoza - Teatr Studio). W 2000 roku zagrała rolę Olgi w dramacie Teatru Telewizji Polskiej "Ogień w głowie" Mariusa von Mayerburga (reż. Piotr Łazarkiewicz)

Do 2001 roku związana była z serialem telewizyjnym Miasteczko. W swoim dorobku ma także rolę Ioli (wieszczki ze świątyni Melitele) w filmie i serialu na podstawie sagi o "Wiedźminie" Andrzeja Sapkowskiego, udział w filmie "Julia wraca do domu" Agnieszki Holland, "Magicznym drzewie", rolę epizodyczną w "Liście Schindlera" oraz główną rolę kobiecą w "Królowej". Maria Peszek została dwukrotnie doceniona na sopockim festiwalu Dwa Teatry - za kreację w "Ożenku" oraz za rolę w spektaklu "Martwa Królewna".

Kariera muzyczna Marii Peszek

Maria Peszek jest jedną z najpopularniejszych artystek sceny alternatywnej w Polsce. Początek jej kariery wyznacza wydanie debiutanckiego albumu "Miasto Mania"(2005) będącego równocześnie ścieżką muzyczną dla widowiska muzycznego o tym samym tytule. Płyta powstała dzięki współpracy Wojciecha Waglewskiego oraz jego synów, Fisza i Emade. Album został przyjęty niezwykle entuzjastycznie zarówno przez publiczność, jak i krytyków i bardzo szybko zyskał status platynowej płyty. W 2006 roku "Miasto mania" otrzymała Fryderyka w kategorii "produkcja muzyczna roku", zaś Maria Peszek została wyróżniona w kategorii "nowa twarz fonografii".

Trzy lata później, w 2008 roku Maria wydała drugi album o chwytliwym tytule "Maria Awaria". Album poruszał dość kontrowersyjne tematy, seksu i cielesności więc jak można było się spodziewać, wywołał spore poruszenie przede wszystkim wśród polskich środowisk konserwatywnych, które zarzuciły Peszek "gardzenie tradycyjnymi wartościami". Wbrew temu, płyta "Maria Awaria" cieszyła się sporą popularnością i także zyskała status platynowej. W 2009 roku autorka otrzymała za nią Paszport "Polityki" w kategorii "muzyka popularna".

Jej trzeci album studyjny "Jezus Maria Peszek"(2012) okazał się jednak być tym, który przyniósł jej największy sukces artystyczny i komercyjny. Jest to także jej najbardziej osobisty projekt. Podczas jego promocji, autorka zdecydowała się otwarcie opowiedzieć o swoich zmaganiach z neurastenią, ale także poruszyła tematy oscylujące wokół patriotyzmu, religijności, tradycyjnych wartości i ról społecznych. Płyta, jak jej poprzedniczki, bardzo szybko pokryła się platyną utrzymując się na szczycie list sprzedażowych przez cztery tygodnie z rzędu. To zaś pozwoliło Marii Peszek wystąpić na festiwalu TOPtrendy. Część krytyków uznała album "Jezus Maria Peszek" za jej najlepsze wydawnictwo, a nawet jeden z najlepszych polskich albumów ostatnich lat.

Kolejny album, "Karabin" (2016) nie spotkał się z tak entuzjastyczną reakcją krytyków, osiągnął jednak status złotej płyty. Poprzedzający go za to singiel -"Polska A B C i D" po raz pierwszy w karierze Marii Peszek uplasował się na pierwszym miejscu Listy przebojów Trójki. Najnowszy album studyjny, "Ave Maria" został wydany w 2021 roku i porusza trudne tematy, m.in. praw kobiet, mniejszości seksualnych oraz molestowania seksualnego w Kościele. Maria Peszek ma na swoim koncie także m.in singiel "Ophelia" wydany w celu promocji spektaklu "Hamlet" (reż. Błażej Peszek), wystawianego w Teatrze im. Juliusza Osterwy. Występowała również gościnnie na płytach m.in. zespołu Myslowitz ("W deszczu maleńkich żółtych kwiatów"), projektu L.U.C.&Rahim ("Hemoglobina"), Pata Jacoba ("Całkiem nowy człowiek"). Jednak to nie wszystko, Maria Peszek bowiem ma za sobą także epizod radiowy - prowadziła swoją audycję, "Radio Maria" w stacji Roxy FM. W tej wyjątkowej audycji, Maria rozmawiała z gośćmi i serwowała najlepszą muzykę dyktowaną emocjami, nie konwencją.

Naku*wiam zen - Maria Peszek autorka, aktorka dubbingowa i lektorka książek

Maria Peszek jest autorką książki "Naku*wiam zen", która jest zapisem szczerej do bólu rozmowy z ojcem, ale także artystą, Janem Peszkiem o tematach życiowo najważniejszych - miłości, seksie, Bogu, pożegnaniach, o sztuce i sensie. Książkę, także w formacie ebooka i audiobooka znajdziecie w Woblinku. Audiobooka czytają Maria i Jan Peszek. Oboje są bowiem aktorami dubbingowymi i lektorami. Maria Peszek ma w swoim dorobku dubbing w takich filmach jak "Sabrina", "Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie" (Velma), "Garfield", "Fantastyczna Czwórka" (Alicia Masters), "Prawdziwa historia kota w butach" czy "Pinokio". Odnajdziecie jej głos także w popularnych audiobookach, które miała okazję nagrać: "Serce to samotny myśliwy" (Carson McCullers), "Cyrk nocy" (Erin Morgenstern), "Ostatni, który umrze. Tom 10" (Tess Gerritsen), "Bądź sexy i nie daj się zamordować" (Karen Kilgariff, Georgia Hardstark), "Rozbójniczki" (Grażyna Plebanek), "Matka wszystkich pytań" (Rebecca Solnit), "Wyznania Gejszy" (Arthur Golden), "Tysiąc wspaniałych słońc"(Khaled Hosseini), "Nie opuszaj mnie" (Kazuo Ishiguro). Wszystkie powyższe audiobooki dostępne są w Woblinku w formacie mp3.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.