Mariana Enríquez Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Niebezpieczeństwa palenia w łóżku, Ebook | Mariana Enríquez

    Oprócz zupełnie nowych opowiadań polskie wydanie zawiera historie z tomu To, co utraciłyśmy w ogniu wydanego przez Wydawnictwo Czarna Owca w 2017 roku. Niebezpieczeństwa palenia w łóżku to pierwszy tom opowiadań Mariany Enriquez, który w oryginale ukazał się już w 2009 roku. W zawartych w nim historiach widać elementy, które uczyniły z autorki jeden z najbardziej charakterystycznych głosów literatury argentyńskiej: fascynujące postacie z różnych światów, śmiałe społeczne...

    Promocja
    okładka Nasza część nocy, Ebook | Mariana Enríquez

    Uzbrojeni po zęby żołnierze, strzeżone drogi i unoszące się w powietrzu napięcie – to Argentyna pod rządami wojskowej junty. Ojciec z synem zamierzają przeprawić się z Buenos Aires do północnej granicy kraju z Brazylią. Matka Gaspara, bo tak ma na imię chłopiec, zginęła w tajemniczych okolicznościach. Ojciec jest zdeterminowany, by uratować chłopca przed jego przeznaczeniem. Gaspar ma bowiem zostać medium na usługach Bractwa – tajnego stowarzyszenia, które przy pomocy za...

Mariana Enríquez Ebooki

Mariana Enriquez urodziła się w 1973 roku. To argentyńska pisarka, autorka powieści i opowiadań. Na swoim koncie ma dwa zbiory opowiadań i cztery powieści. W Polsce ukazały się trzy jej książki – „To, co utraciłyśmy w ogniu”, „Nasza część nocy” i „Niebezpieczeństwo palenia w łóżku”. Ostatnia z nich zawiera zupełnie nowe opowiadania oraz teksty zawarte w „To, co utraciłyśmy w ogniu”.

Kariera literacka Marianny Enriquez

Enriquez pochodzi z Buenos Aires, jej proza mocno związana jest z historią Argentyny. Pisarka debiutowała w 1995 roku. Jej opowiadania ukazywały się w wielu antologiach i czasopismach, nie tylko w Argentynie, ale również za granicą i na niemal wszystkich kontynentach. Wydanie tomu opowiadań „To, co utraciłyśmy w ogniu” przyniosło jej sławę niemal we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Od tamtej pory jej książki zostały przetłumaczone na przeszło trzydzieści języków. Jej opasła powieść – „Nasza część nocy” przyniosła jej jedną z najważniejszych nagród literackich w świecie hiszpańskojęzycznej literatury. Mowa o Premio Herralde de Novela.

Enriquez jest absolwentką dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu La Plata. Na co dzień pracuje jako dziennikarka, zajmuje się przede wszystkimi kulturą i sztuką. Ponadto prowadzi warsztaty literackie.

Nasza część nocy

„Nasza część nocy” to do tej pory najważniejsza powieść w dorobku argentyńskiej pisarki. Enriquez opisuje Argentynę pod rządami wojskowej junty. Uzbrojeni żołnierze, pilnie strzeżone drogi i ciągłe poczucie napięcia. Tak wyglądają realia w kraju ogarniętym chaosem. Bohaterowie książki – ojciec z synem – zamierzają przeprawić się ze stolicy, Buenos Aires, do północnej granicy Argentyny z Brazylią. Matka chłopca, Gaspara, zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego ojciec jest zmotywowany, żeby uchronić syna przed tragicznym losem. Gaspar ma zostać medium działającym dla Bractwa – tajnego stowarzyszenia, które za pomocą niebezpiecznych rytuałów kontaktuje się z siłami Ciemności. Członkowie Bractwa chcą zyskać nieśmiertelność. Rządzą nim krewni matki Gaspara, a w drodze po upragniony cel nie cofną się przed niczym. Realizują bowiem swój cel od kilku pokoleń. Źródeł ich starań można szukać kilkaset lat wstecz, gdy wieść o Ciemności dotarła do Ameryki Południowej z Afryki. Enriquez tworzy powieść grozy, jednak bardzo mocno opiera się na historii swojego kraju i dawno zapomnianych wierzeniach. Dzięki temu powstała niepokojąca, pełna aluzji do prawdziwych wydarzeń historycznych opowieść o walce dobra ze złem. Dzięki powieści „Nasza część nocy” Enriquez szturmem zdobyła uznanie i na stałe wpisała się w szereg najważniejszych współczesnych pisarek i pisarzy argentyńskich. W Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Echa, imprintu literackiego Wydawnictwa Czarna Owca.

Niebezpieczeństwo palenia w łóżku

„Niebezpieczeństwa palenia w łóżku” to pierwszy tom opowiadań Mariany Enriquez. W oryginale książka ukazała się w 2009 roku. W znajdujących się w książce historiach widać elementy, które spowodowały, że głos Enriquez stał się jednym z najbardziej charakterystycznych we współczesnej prozie iberoamerykańskiej. Znaleźć tu można postacie z różnych światów, odważne diagnozy społeczne, fascynującą mieszankę horroru z brutalnym miejskim realizmem. Opowiadania Enriquez budzą dreszcze grozy, jednak strach to jedynie pretekst do eksplorowania takich kwestii, jak patriarchat, południowoamerykański maczyzm, historia Argentyny, poczucie winy i nierozliczone sprawy z przeszłości. W 2021 roku opowiadania Mariany Enriquez znalazły się w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera. W Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Echa – imprintu Wydawnictwa Czarna Owca.

Książki Mariany Enriquez na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Mariany Enriquez w formie ebooka i papierowej. Dostępne są tytuły „Niebezpieczeństwo palenia w łóżku” i „Nasza część nocy”.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.