Marieke Lucas Rijneveld Audiobooki

Marieke Lukas Rijneveld urodzili się w 1991 roku. Są holenderskimi autorami powieści i poezji. W 2020 roku za książkę „Niepokój przychodzi o zmierzchuotrzymali Międzynarodową Nagrodę Bookera (wraz z tłumaczem Michele Hutchinsonem). Wcześniej wydali dwa tomy poezji – „Kalfsvlies” (2015) oraz „Fantoommerrie” (2019). Marieke Lukas Rijneveld są osobą niebinarną.

Marieke Lucas Rijneveld dorastali w rodzinie reformowanej na farmie w Brabancji Północnej w Niderlandach. Identyfikują się zarówno jako mężczyzna, jak i kobieta. Rijneveld przyjęli drugie imię w wieku dziewiętnastu lat, w wyniku prześladowania przez rówieśników za swoją „chłopięcość”. W komunikacji angielskojęzycznej Rijneveld używają zaimków oni/ich, natomiast w języku niderlandzkim ona/jej. Jednym z idoli Rijneveld jest Jan Wolkers, wybitny niderlandzki poeta, malarz i rzeźbiarz, który również pochodził z rodziny reformowanej. Rijneveld zainteresowali się twórczością Wolkersa w trakcie terapii i pracy z obrazami i poezją.

Rijneveld chcieli zostać nauczycielem języka niderlandzkiego, ale porzucili ten pomysł, by skupić się na pisaniu. W 2015 roku wydali zbiór wierszy pt. „Kalfsvlies”. W tym samym roku zostali okrzyknięci jednym z najbardziej utalentowanych pisarzy niderlandzkich młodego pokolenia.

Niepokój przychodzi o zmierzchu - pierwsza powieść Marieke Lukasa Rijneveld

W 2018 w Niderlandach ukazała się pierwsza powieść Marieke Lukasa Rijneveld. „Niepokój przychodzi o zmierzchu” to niezwykle emocjonalna, inspirowana osobistymi doświadczeniami Rijneveld opowieść o rodzinie, która staje w obliczu tragedii – w wypadku ginie brat narratora. Brat zginął, gdy Rijneveld mieli trzy lata, zatem opowieść jest tylko po części odzwierciedleniem prawdziwej historii.

Fabuła powieści rozgrywa się w małej wiosce na niderlandzkiej prowincji. Niedługo przed świętami pobożna rodzina rolnicza zostaje boleśnie doświadczona. W wypadku ginie najstarszy syn Matthies. To jednak dopiero początek nieszczęść, które zaczynają nawiedzać farmę. Życie rodziny opisanej w powieści zaczyna przypominać koszmar z obrazów Bosha. Rodzice, żyjący zgodnie z nakazami religijnymi, wierzą, że to co ich spotyka, jest karą za grzechy. Wkrótce zatracają się w bólu i poczuciu winy. Tym samym zaniedbują pozostałe dzieci, które nie są świadome tego, co się stało i odczuwają napiętą atmosferę panującą w domu. Jas, Obbe i Hanna muszą znaleźć swój sposób na radzenie sobie z niepokojem. Przez traumę rodzinną zaczynają gromadzić rzeczy, zadają ból sobie i innym, popadają w obsesje i uzależnienia.

„Niepokój przychodzi o zmierzchu” to książka o brzemieniu przekazywanym dzieciom przez rodziców. To także opowieść o żałobie, sposobach jej przechodzenia oraz tragicznych konsekwencjach poddania się rozpaczy. Ukończenie powieści zajęło Rijneveld około sześciu lat, ponadto opowiadali w wywiadzie, że zainteresowali się pisaniem już w szkole podstawowej po przeczytaniu pierwszej części przygód o Harrym Potterze J.K. Rowling. Za tę powieść Rijneveld otrzymali w 2020 roku Międzynarodową Nagrodę Bookera. Rijneveld są pierwszym holenderskim twórcą, którzy wygrali tę nagrodę i dopiero trzecim, którzy zostali do niej nominowani.

W Polsce powieść „Niepokój przychodzi o zmierzchu” ukazała się wiosną 2021 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Za tłumaczenie odpowiedzialny jest Jerzy Koch.

W 2020 roku ukazał się drugi tomik poezji Rijneveld. Sukces na arenie międzynarodowej doprowadził do tego, że amerykańska poetka Amanda Gorman wybrała Rijneveld na tłumaczy swoich wierszy na język niderlandzki. Niestety tłumaczenie nie doszło do skutku w wyniku krytyki związanej ze zleceniem pracy nad tłumaczeniem czarnoskórej pisarki białemu tłumaczowi.

Książki Marieke Lukasa Rijneveld na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marieke Lukasa Rijneveld w formie ebooka oraz papierowej.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    okładka Mój mały zwierzaku, Audiobook | Marieke Lucas Rijneveld

    Oszałamiający popis talentu laureata Nagrody Bookera, autora powieści Niepokój przychodzi o zmierzchu. Mój mały zwierzaku to opowieść o utracie, chorobliwej obsesji i poszukiwaniu siebie. Fantazji, która chroni przed tym, co najstraszniejsze, i języku, który niesie zbawienie i nadzieję. W gorączkowym monologu, porażającej spowiedzi i miłosnym wyznaniu zarazem, weterynarz Kurt opowiada historię dziewczynki, która bierze na siebie grzechy całego świata, i fatalnego zauro...

    okładka Niepokój przychodzi o zmierzchu, Audiobook | Marieke Lucas Rijneveld

    Brud rzeczywistości, chłód rozpaczy, dzieciństwo pełne wstydu. Odważna i bezkompromisowa powieść, jakich mało w literaturze światowej. Międzynarodowa Nagroda Bookera 2020. Mała wioska na holenderskiej prowincji. Tuż przed świętami rodzina skromnych i pobożnych rolników doświadcza wielkiej tragedii - w wypadku ginie najstarszy syn Matthies. Niedługo potem kolejne nieszczęścia nawiedzają farmę, której życie zaczyna przypominać koszmarną wizję z obrazów Boscha. To kara za ...

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.