Wirtualne Targi

Mariusz Sepioło Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Pato&influencerzy. Twoje dziecko lubi to, Książka | Mariusz Sepioło

    Poniżanie, wyzwiska, przemoc – na żywo, dla każdego. Wystarczy kliknąć. Kim są ludzie, którzy z ekranów smartfonów kształtują gusta i postawy naszych dzieci? Mariusz Sepioło zagląda za kulisy zgniłego, zdemoralizowanego świata „internetowych gwiazd”. Jako pierwszy dziennikarz w Polsce zagląda do akt sądowych, w których oskarżeni i skazywani byli influencerzy z czołówek plotkarskich portali. Wchodzi do mieszkania, w którym właśnie trwa patostream, rozmawia z youtuberami, pato...

    Promocja
    okładka Narodowcy. Z ulic na szczyty władzy, Książka | Mariusz Sepioło

    Ta książka nie powstała, by wywołać skandal. Opisuje to, co właśnie wymyka się spod kontroli. Robert ciągnie kasę z ministerstwa i robi biznes z „Boga, honoru i ojczyzny”. Kandydat na prezydenta Krzysztof zostaje uznany przez sąd za faszystę, ale nie przeszkadza mu to pozostać w parlamencie. Jacek latami głosi narodową nowinę z ambony. Grzegorz nie ma nic przeciwko kobietom, a Aleksander przeciw gejom, ale… Dlaczego ruchy narodowe w Polsce rosną w siłę? Czym urzekają kolej...

    Promocja
    okładka Klerycy. O życiu w polskich seminariach
, Książka | Mariusz Sepioło

    Cała prawda o życiu w polskim seminarium Dla części kleryków pójście do seminarium było najlepszą decyzją w życiu, dla innych – początkiem dramatu. Są tacy, którzy uznają sens narzuconych zasad, i tacy, którzy nie wytrzymują izolacji i kontroli przełożonych. Dla jednych celibat to wartość, dla drugich – źródło hipokryzji w Kościele. Autor bestsellerowych reportaży, który od dekady pisze o różnych obliczach polskiego Kościoła, wszedł do środowiska polskich kleryków. Odbywa p...

    Promocja
    okładka  Nanga Dream, Książka | Mariusz Sepioło

    Historia o realizacji pasji i wielkich marzeniach Miał swoje „fazy”: muzyka, używki, wreszcie góry. Jedna była najważniejsza, nazywa się Nanga Parbat. Chciał zdobyć ją zimą jako pierwszy. W 2017 zmierzyli się siódmy raz. Mówili o nim: punk, hipis, outsider. Chodził własnymi ścieżkami. Na wsi, gdzie się wychowywał, nauczył się, czym jest wolność. Potem szukał jej w mieście między blokami, w grupie chłopaków w kapturach. Odnalazł ją w Indiach, potem w podróżach i adrenalinie...

    Promocja
    okładka Ludzie i gady, Książka | Mariusz Sepioło

    „W więzieniu panują jasne zasady. Nie ma relacji człowiek – człowiek. Jest pan i niewolnik” Nie było jeszcze książki, która tak szczegółowo pokazuje, jak wygląda życie w więzieniu. Reporter Mariusz Sepioło przeprowadził kilkanaście rozmów z tymi, którzy za więziennym murem spędzili lata. Skazani za poważne przestępstwa, ale też za machlojki podatkowe czy spowodowanie wypadku. Z ich opowieści wynika brutalna prawda: z więzienia nikt nie wychodzi zdrowy. Fizycznie i psychi...

Mariusz Sepioło Książki

Mariusz Sepioło to polski dziennikarz, publicysta i reportażysta. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz „Polityką”. Wcześniej publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej” i na portalu Gazeta.pl. Pracuje również w wydawnictwie Polska Press. Mariusz Sepioło jest autorem czterech książek – „Ludzie i gady”, „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”, „Nanga Dream – opowieść o Tomku Mackiewiczu” oraz „Klerycy. O życiu w polskich seminariach”.

Debiut literacki Mariusza Sepioło

Mariusz Sepioło debiutował w 2017 roku książką „Ludzie i gady”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne. To wstrząsająca i szczera opowieść o tym, jak wygląda życie w polskim więzieniu. Sepioło przeprowadził kilkanaście rozmów z byłymi i obecnymi więźniami. Jego rozmówcami byli zarówno skazani za ciężkie zbrodnie, jak i oszuści podatkowi czy tzw. „alimenciarze”. Konkluzja książki „Ludzie i gady” jest brutalna. Z więzienia nikt nie wychodzi zdrowy. Niewola wykańcza psychicznie i fizycznie. Skazani muszą być gotowi na wszystko, bowiem za murami więzienia nie ma taryfy ulgowej dla nikogo.

Książki Sepioło o górach

Kolejne dwie książki Mariusz Sepioło poświęcił ludziom gór. Pierwsza z nich – „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt” – ukazała się w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Znak. To zbiorczy portret najważniejszych polskich himalaistek. Są tu zatem opowieści o Wandzie Rutkiewicz, Dobrosławie Miodowicz-Wolf i Halinie Kruger-Syrokomskiej. Sepioło pisze o tym, jak kobiety przez wiele lat zmagały się z pełnym szowinizmu i dyskryminacji męskim świecie wspinaczy górskich. „Himalaistki” to książka o kobietach, które miały podwójnie ciężko. Walczyły nie tylko z warunkami atmosferycznymi i wysokościami, ale również z akceptacją środowiska.

Kolejna górska książka Mariusza Sepioło ukazała się w 2018 roku, również nakładem krakowskiego Znaku. Tym razem bohaterem jego książki jest Tomek Mackiewicz – polski himalaista, który za wszelką cenę chciał jako pierwszy zdobyć zimą szczyt Nanga Parbat. Niestety, mimo kilku prób, nie udało się. Ostatnie podejście okazało się dla niego śmiertelne. „Nanga Dream – opowieść o Tomku Mackiewiczu” to historia o realizacji pasji i marzeń. To również opowieść o człowieku, który wymykał się schematom. Był górskim outsiderem, ambitnym hipisem, który zawsze chodził własnymi ścieżkami. Niestety czasem popadał w brawurę. W swojej książce Sepioło kreśli portret zdeterminowanego człowieka, który nie potrafił żyć bez adrenaliny. To również zapis rozmów z ludźmi, którzy pojawiali się w życiu Tomka Mackiewicza. Niektórzy z nich byli częścią życia himalaisty tylko przez chwilę, inni byli jego rodziną. Wypowiedź każdej z osób zamyka klamrą próbę literackiej opowieści o życiu Czapkinsa.

We wrześniu 2021 roku ukazała się najnowsza książka Mariusza Sepioło. Tym razem reportażysta podejmuje całkowicie inną kwestię. W książce „Klerycy” opowiada o tym, co tak naprawdę dzieje się za murami polskiego seminarium. Choć dla jednych kleryków rozpoczęcie nauki w seminarium było najlepszym pomysłem w życiu, dla innych był to początek wielkiej tragedii. Część uczniów seminariów przyjmuje narzucone, rygorystyczne zasady. Część jednak źle znosi okres izolacji i stałej kontroli przełożonych. Sepioło odkrywa tajemnice, jakie skrywają seminaria. W tym celu rozmawia z obecnymi i byłymi klerykami. Tematami rozmów są nie tylko patologie, które rodzą się w seminariach. Klerycy opowiadają o systemie nauczania, rygorze, zasadach i celu uczenia się w tej instytucji.

Książki Mariusza Sepioło na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Mariusza Sepioło we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook).

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.