Książka dotyczy problematyki bezpieczeństwa międzynarodowego w wymiarze militarnym i konfliktów zbrojnych. W sposób szczegółowy zostaną wyjaśnione kwestie: konfliktów zbrojnych w XXI wieku, w tym przyczyn konfliktów, geografii konfliktów zbrojnych, jak należy analizować konflikt zbrojny, trendów w konfliktach zbrojnych oraz problematyki bezpieczeństwa po konflikcie. Następnie zostanie wyjaśnione zagadnienie bezpieczeństwa militarnego, bezpieczeństwa państw nieposiadających wł...
Książka poświęcona jest użyciu sił zbrojnych w operacjach humanitarnych, czyli w działaniach ukierunkowanych na niesienie pomocy cierpiącej ludności cywilnej. Operacje te mogą być prowadzone zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami w ramach szeroko zakrojonej pomocy dla państwa dotkniętego katastrofą naturalną lub katastrofą wywołaną świadomą działalnością człowieka (konflikty zbrojne międzypaństwowe i wewnętrzne).
Operacje utrzymania i wymuszania pokoju należy uznać za wyjątkowo ważny instrument rozwiązywania nawet najbardziej złożonych konfliktów zbrojnych zarówno wewnętrznych, jak i międzypaństwowych. W bliższej i średniej perspektywie czasowej operacje te staną się głównym przedmiotem zaangażowania sił zbrojnych państw ceniących wolność, demokrację i ochronę praw człowieka. Jednym z głównych wykonawców, szczególnie operacji wymuszania pokoju jest i pozostanie Sojusz Północnoatlantyc...
Fundamentalna publikacja z zakresu zarządzania kryzysowego w wymiarze międzynarodowym.Książka odkrywa oblicze sił zbrojnych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sił, które walczą o utrzymanie międzynarodowego bezpieczeństwa i pokoju oraz niosą pomoc cierpiącej ludności cywilnej i państwom dotkliwie poszkodowanym w wyniku coraz częściej nawiedzających kulę ziemską katastrof naturalnych.
Publikacja ma na celu usystematyzowanie wiedzy o operacjach przeciwpowstańczych oraz towarzyszących im innych działaniach prowadzonych na terytorium obcego państwa (tzw. państwa – gospodarza), a także wyjaśnienie ogólnej koncepcji użycia sił zbrojnych w tego rodzaju operacjach, uwzględniającej współczesne uwarunkowania. Treści tej publikacji powinny jednocześnie umożliwić czytelnikowi udzielenie odpowiedzi na pytanie: czy tego rodzaju wojny można uznać za nowe?
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.