Wirtualne Targi

Marta Grzywacz Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Blizny Prawdziwa historia królików z Ravensbruck, Książka | Marta Grzywacz

    Blizny. Prawdziwa historia „królików z Ravensbrück” to rzecz o nazistowskim okrucieństwie, sile przetrwania i odwadze kobiet - młodych polskich działaczek ruchu oporu, poddanych wyniszczającym eksperymentom pseudomedycznym w obozie koncentracyjnym nad jeziorem Schwedt. To także historia kobiecego buntu i wzajemnej solidarności więźniarek różnych krajów, opowieść o lekarzach w służbie Hitlera i pewnej amerykańskiej filantropce, która postanowiła pomóc ofiarom eksperymentów w l...

    Promocja
    okładka Nasza pani z Ravensbruck, Książka | Marta Grzywacz

    Jest 24 listopada 1947 roku. W gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie zbiera się Najwyższym Trybunał Narodowy, który ma sądzić nazistowskich zbrodniarzy. Proces uważnie śledzą byli więźniowie obozów koncentracyjnych, a także polskie i amerykańskie media. Na salę wprowadzani są kolejni oskarżeni. Wśród nich brakuje jednak Johanny Langefeld – byłej strażniczki obozów w Ravensbrück i w Auschwitz. Oskarżona uciekła. Parę lat później zaczną chodzić słuchy, że ktoś pomógł jej uciec. O...

    Promocja
    okładka Obrońca skarbów Karol Estreicher w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki, Książka | Marta Grzywacz

    Tuż przed 1 września 1939 roku w kościele Mariackim w Krakowie trwa gorączkowe pakowanie. Karol Estreicher, błyskotliwy historyk sztuki, wraz z grupą naukowców przygotowuje do wywiezienia i ukrycia bezcenny ołtarz Wita Stwosza. Z Wawelu w stronę Rumunii wyrusza konwój z arrasami Zygmunta Augusta. Muzeum Czartoryskich ukrywa Damę z gronostajem i inne dzieła mistrzów. Do wielkiej ewakuacji dzieł sztuki przygotowuje się nie tylko Kraków, lecz niemal cała Europa. Wkrótce do podbi...

    Promocja
    okładka Obrońca skarbów Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki, Książka | Marta Grzywacz

    Dlaczego Hitler kazał okradać okupowane kraje z cennych dzieł sztuki? Jak muzealnicy stali się tajnymi agentami? Kto wpadł na ślad ołtarza Wita Stwosza? Jak Dama z gronostajem powróciła do Polski? Tuż przed 1 września 1939 roku w kościele Mariackim w Krakowie trwa gorączkowe pakowanie. Karol Estreicher, błyskotliwy historyk sztuki, wraz z grupą naukowców przygotowuje do wywiezienia i ukrycia bezcenny ołtarz Wita Stwosza. Z Wawelu w stronę Rumunii wyrusza konwój z arrasami Zyg...

Marta Grzywacz Książki

Marta Grzywacz urodziła się w 1971 roku. To polska dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna, autorka książek oraz prezenterka. Ponadto Marta Grzywacz jest lektorką audiobooków – czytała książki takich autorów jak Lisa Gardner, Charlotte Link, Hilary Mantel, Steve Barry, Kathy Reichs czy Peter Robinson.

Życiorys Marty Grzywacz

Marta Grzywacz jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Dziennikarka ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje pierwsze kroki na ścieżce zawodowej stawiała w Radiu Eska, gdzie przygotowywała i prowadziła serwisy informacyjne. Na początku lat 90. XX wieku prowadziła w Telewizji Polskiej program śniadaniowy „Kawa czy herbata?”. W 1993 roku związała się z redakcją „Wiadomości”. Pracowała tam przeszło siedem lat, pełniła funkcję reporterki oraz prezenterki. Marta Grzywacz była również jedną z prowadzących główne wydanie „Wiadomości”.

Po zakończeniu pracy w Telewizji Polskiej Grzywacz zaczęła pisać dla „Gali”, „Sukcesu” i „Zwierciadła”. Krótko wydawała i prowadziła w telewizji Polsat Zdrowie i Uroda program „Diagnoza”. Następnym przystankiem w jej karierze medialnej była praca w radiu RMF FM. Łącznie spędziła w radiu przeszło sześć lat. W 2009 roku Marta Grzywacz wzięła udział w rajdzie RMF Morocco Challenge. Wystartowała jako reporter radiowy i pilot. Ponadto Marta Grzywacz pisała dla „Newsweeka”, „Focusa”, „Gazety Wyborczej” oraz „Wysokich Obcasów”.

Obrońcy skarbów

Marta Grzywacz debiutowała książkowo w 2017 roku. Wówczas, nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN, ukazała się jej książka „Obrońca skarbów. Karol Estreicher – w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki”. To fabularyzowany reportaż, który powstał na prawdziwej historii i stanowi opowieść o historyku sztuki Karolu Estreicherze. Badacz podjął działania mające na celu odzyskanie ołtarza Wita Stwosza, który został skradziony przez nazistów z kościoła Mariackiego w Krakowie.

Estreicher tuż przed wybuchem II wojny światowej gorączkowo pakował bezcenny ołtarz Wita Stwosza, by wywieźć go z Krakowa w stronę Rumunii. Z Wawelu wyrusza konwój z arrasami Zygmunta Augusta. Do ewakuacji w celu ukrycia innych dzieł sztuki przygotowują się nie tylko Kraków i lokalne muzea, ale cała Europa. Wkrótce do zajętych przez nazistów ziem wkroczy bowiem armia wykształconych złodziei – historyków sztuki na usługach Hitlera. Karol Estreicher to postać tragiczna. Niszczą go bowiem wyrzuty sumienia, że ułatwił nazistom szybką wywózkę zabytkowego ołtarza z Polski. Estreicher przysiągł sobie, że nie spocznie, dopóki nie sprowadzi dzieła z powrotem do Polski.

Nasza pani z Ravensbruck

Nasza pani z Ravensbrück” to drugi reportaż autorstwa Marty Grzywacz. Książka ukazała się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. To wstrząsająca opowieść o Johannie Langefeld, byłej strażnice obozów koncentracyjnych w Ravensbrück i w Auschwitz. Marta Grzywacz zaczyna swoją opowieść listopadzie 1947 roku. Wówczas rozpoczął się proces prowadzony przez Najwyższy Trybunał Narodowy, który ma sądzić niemieckich zbrodniarzy wojennych. Brakuje na nim jednej oskarżonej – wspomnianej już Langefeld. Autorka reportażu stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak udało jej się uciec. Wiele wskazuje na to, że mogły uwolnić ją same ofiary.

Audiobooki

Od kilku lat Marta Grzywna współpracuje z różnymi wydawnictwami przy produkcji audiobooków. Dziennikarka użyczała swojego głosu produkcjom Soni Dragi, Audioteki i Storytela. Marta Grzywacz najczęściej interpretuje kryminały i thrillery. Nagrywała głos, czytając książki takich autorów jak Lisa Gardner, Charlotte Link, Hilary Mantel, Steve Barry, Kathy Reichs czy Peter Robinson. Wśród przeczytanych przez nią powieści warto wyróżnić takie tytuły, jak „Kobieta w mroku”, „Niepewność”, „Nieproszony gość”, „Kości zaginionych”, „Nie bój się”, „Lisia dolina” i wiele innych.

Książki Marty Grzywacz na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marty Grzywacz w formie papierowej. Dostępne są tytuły „Nasza pani z Ravensbruck” i „Obrońcy skarbów”. Ponadto księgarnia oferuje szeroką ofertę audiobooków czytanych przez Martę Grzywacz.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.