Wirtualne Targi

Maryla Szymiczkowa Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Złoty róg, Książka | Maryla Szymiczkowa, Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński

    Profesorowa Szczupaczyńska i sensacja na słynnym weselu. Listopadowy ranek 1900 roku. Pod domem profesorowej na św. Jana tłoczno od gapiów – w bramie naprzeciwko znaleziono ciało mężczyzny! Jednak Zofia Szczupaczyńska tylko rzuca okiem na miejsce zbrodni. Nie ma teraz czasu rozpocząć śledztwa – pędzi do bazyliki Mariackiej na najgorętsze wydarzenie sezonu: ślub poety Rydla z chłopką! Ale potem na weselu w wiejskiej chacie nieoczekiwanie wpada na trop wydarzeń, które pokaz...

    Promocja
    okładka Śmierć na Wenecji. Śledztwa Profesorowej Szczupaczyńskiej
, Książka | Maryla Szymiczkowa, Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński

    Tonący Szczupaczyńskiej się chwyta Ulewny lipiec 1903 roku. W Rzymie kona papież, a Kraków nawiedza wielka woda – Wisła występuje z brzegów i zatapia miasto. Rzeczywistość się zmienia, lecz nie dla samozwańczej detektywki Zofii Szczupaczyńskiej, która musi rozwiązać kryminalną zagadkę. Ofiary są dwie: jedna znaleziona w rzece, druga w wannie. Profesorowa Szczupaczyńska rzuca się w wir śledztwa i próbuje wyłowić prawdę ze świadków, którzy nabrali wody w usta. Na trop napro...

    Promocja
    okładka Seans w Domu Egipskim, Książka | Maryla Szymiczkowa, Jacek Dehnel, Tarcz Piotr

    Maryla Szymiczkowa, Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński Seans w Domu Egipskim Profesorowa Szczupaczyńska na tropie nowej zbrodni Dekadencja, wirujący stolik i zbrodniarz z zaświatów Jesień roku 1898. W Genewie zamachowiec wbija pilnik w serce cesarzowej Sissi, a do Krakowa przybywa Szatan – Stanisław Przybyszewski. Parę tygodni później eleganckie towarzystwo – w tym niezwykle podekscytowana profesorowa Szczupaczyńska – zbiera się w ekstrawaganckim Domu Egipskim, by wspólnie obs...

    Promocja
    okładka Rozdarta zasłona. Śledztwa profesorowej Szczupaczyńskiej, Książka | Maryla Szymiczkowa, Piotr Tarczyński, Jacek Dehnel

    Nowe śledztwo profesorowej Szczupaczyńskiej. Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko – Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza tragedia: Karolcia – dopiero co przyuczona do służby – niespodziewanie złożyła wymówienie. A tu zbliża się Wielkanoc i Zofia Szczupaczyńska musi się zająć całym domem, mając do dyspozycji zaledwie jedną służącą! Wie jednak, że jej obywatelskim obowiązkiem jest pomóc w znalezieniu sprawcy...

    Promocja
    okładka Tajemnica Domu Helclów. Śledztwa profesorowej Szczupaczyńskiej, Książka | Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński, Maryla Szymiczkowa

    Profesorowa Szczupaczyńska ma tysiąc spraw na głowie. Musi pamiętać o pulardzie na obiad, nie zapomnieć kupić wina przeciwko cholerze, sprawdzić, czy nowa służąca dobrze wyczyściła srebra. I jednocześnie potwornie się nudzi. Kraków w 1893 roku nie obfituje w atrakcje. Kiedy więc przypadkiem dowiaduje się, że w słynnym Domu Helclów zaginęła jedna z pensjonariuszek, zaczyna działać. Z wrodzoną dociekliwością – niektórzy mogliby ją nazwać wścibstwem – rozpoczyna śledztwo. Kr...

Maryla Szymiczkowa Książki

Maryla Szymiczkowa to powołana do życia postać autorstwa tworzących powieści kryminalne Jacka Dehnela oraz Piotra Tarczyńskiego. Dehnel sam jest pisarzem, poetą oraz tłumaczem, prowadzącym bloga poświęconego międzynarodowego tabloidowi kryminalnemu “Tajny Detektyw”. Tarczyński to tłumacz, historyk oraz amerykanista. Razem stworzyli Marylę Szymiczkową - wdowę po prenumeratorze “Przekroju” w twardej oprawie, dawną gwiazdę Piwnicy pod Baranami i korektorkę w “Tygodniku Powszechnym”. Stałą bywalczynię krakowskiego kościoła Mariackiego, rozsmakowaną w pischingerach, kawie u Noworola w niedzielę, a w Nowej Prowincji wieczorami. Główną bohaterką retro kryminałów tworzonych przez Marylę Szymiczkową jest krakowska profesorowa Zofia Szczupaczyńska, hybryda Gabrieli Zapolskiej i Agaty Christie. Kobieta obdarzona silnym charakterem, przy tym ściśle powiązana z realiami swojej epoki i życia w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku. Historie pisane przez Marylę Szymiczkową są pastiszem XIX-wiecznego mieszczaństwa i całej epoki, a także inteligentną grą z konwencją retro kryminału. Groteska i zabawa łączy się w nich zgrabnie z wciągającą fabułą.

Śledztwa profesorowej Szczupaczyńskiej w serii książek Maryli Szymiczkowej

Pierwszym tomem napisanym przez Marylę Szymiczkową o profesorowej Szczupaczyńskiej była wydana w 2015 roku “Tajemnica domu Helclów”. W 1893 roku w Krakowie dzieje się niewiele. Mieszczańskie życie toczy się powoli, wręcz nudno. Profesorowa ma już serdecznie dość rutyny i przymusu pamiętania o pulardzie na obiad czy kupnie wina mającego być skutecznym antidotum na cholerę. Szczupaczyńska musi mieć baczenie na tak wiele codziennych spraw - na przykład czy nowa służąca na pewno dobrze wyczyściła srebra? Trudno się więc dziwić, że zaginięcie jednej z bywających w słynnym domu Helclów pensjonariuszek wstrząsa nie tylko Krakowem, ale także życiem profesorowej. Szczupaczyńska sama zabiera się za śledztwo i z wrodzoną dociekliwością (tylko wielcy złośliwcy ośmieliliby się nazwać ją wścibstwem) szuka poszlak, by rozwiązać zagadkę.

Po sukcesie “Tajemnicy domu Helclów” Szymiczkowa stworzyła kolejną część przygód Zofii Szczupaczyńskiej - “Rozdarta zasłona” ukazała się w 2016 roku. Z domu profesorowej odeszła służąca Karolcia, codzienny rytm życia musi więc odnaleźć nowe tory, i to tuż przed Wielkanocą. Kiedy wydaje się, że wreszcie się to udaje, w progu domu Pod Pawiem niespodziewanie staje kadet Jan Erychleb. Rodzina Szczupaczyńskich - dociekliwa profesorowa, świetnie współgrający z nią mąż oraz zespół służących - jest w stanie poradzić sobie z każdą, nawet najbardziej trudną sprawą.

Trzeci tom serii, “Seans w Domu Egipskim”, ukazał się w 2018 roku. Wciągający kryminał rozgrywa się na jesieni 1898 roku, kiedy to do Krakowa przybywa Szatan, czyli Stanisław Przybyszewski. W tym samym czasie w Genewie z ręki zamachowca ginie cesarzowa Sissi. A to dopiero początek niespodziewanych wydarzeń. Śmietanka towarzyska Krakowa, w której oczywiście znajduje się i profesorowa Szczupaczyńska, spotyka się w Domu Egipskim, by wziąć udział w seansie spirytystycznym. Poprowadzi go medium - kobieta, która w tym czasie przebywa w Krakowie, a sam seans ma być ukoronowaniem obserwacji zaćmienia Księżyca. Przy stole zasiada więc dwanaście osób - wstanie od niego jednak już tylko jedenaście. Profesorowa natychmiast rusza do akcji - wie, że jeśli sama nie przeprowadzi dochodzenia, może nigdy nie dojść do rozwiązania zagadki.

“Złoty róg”

Najnowszą książką autorstwa Maryli Szymiczkowej jest “Złoty róg,” wydany w 2020 roku. Na przeciwko domu Zofii Szczupaczyńskiej, w bramie kamienicy na ulicy św. Jana w Krakowie, leży martwy mężczyzna. Jak to możliwe, że został zamordowany w miejscu, gdzie codziennie jest tyle ludzi, a nikt niczego nie widział? Na szczęście jest pani profesorowa … tyle że nikt się do niej nie zgłosił po pomoc. Szczupaczyńska zmierza więc w innym kierunku, do bazyliki Mariackiej, gdzie ślub ma wziąć znany poeta Rydel i zwykła chłopka. Zofia nie spodziewała się, że te dwie sprawy się połączą i to właśnie na sławetnym weselu wpadnie na trop, który odnosić będzie się do wcześniejszego morderstwa. Szczupaczyńska zgłębia więc tajemnice Bronowic, próbując dociec, jak martwy mężczyzna powiązany był ze ślubem?

Jeśli szukasz inteligentnej rozrywki z dużą dozą dowcipu oraz wciągającą fabułą, wszystkie pozycje autorstwa Marii Szymiczkowej - a także Jacka Denhela oraz Piotra Tarczyńskiego - znajdziesz na Woblinku. Te i podobne retro kryminały czekają w książkach papierowych, ebookach i audiobookach.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.