Wirtualne Targi

Masha Gessen Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Putin Człowiek bez twarzy, Książka | Masha Gessen

    Światowa premiera najodważniejszej książki o prezydencie Rosji. „Putin. Człowiek bez twarzy” to opowieść równie niezwykła, jak zaskakująca kariera Władimira Władimirowicza Putina – pozbawionego błyskotliwych talentów funkcjonariusza KGB niskiej rangi, który został prezydentem Rosji i niemal błyskawicznie zlikwidował dorobek demokratycznych przemian, sprawiając, że kraj ponownie stał się zagrożeniem dla świata i swoich własnych obywateli. Wyniesiony na stanowisko przez otocz...

    Promocja
    okładka Będzie to co było Jak totalitaryzm odradza się w Rosji, Książka | Masha Gessen

    W 2012 roku rząd Putina rozpoczął jawny proces politycznego dławienia demokracji. Kraj toczył wojnę z wrogiem wewnętrznym oraz z sąsiadami. W 2008 roku Rosja dokonała inwazji na Gruzję, a w 2014 – zaatakowała Ukrainę, anektując wielkie połacie jej terytoriów. Prowadziła jednocześnie wojnę informacyjną przeciwko demokracji zachodniej – zarówno pojęciu, jak i codziennej rzeczywistości. Zachodnim obserwatorom zajęło jednak trochę czasu uświadomienie sobie tego, co się naprawdę d...

    Promocja
    okładka Putin. Człowiek bez twarzy, Książka | Masha Gessen

    „Putin. Człowiek bez twarzy” to opowieść równie niezwykła jak zaskakująca kariera Władimira Władimirowicza Putina – pozbawionego błyskotliwych talentów funkcjonariusza KGB, który został prezydentem Rosji i niemal błyskawicznie zlikwidował dorobek demokratycznych przemian, sprawiając, że kraj ponownie stał się zagrożeniem dla świata i swoich własnych obywateli. Wyniesiony na stanowisko przez otoczenie chorego i w szybkim tempie tracącego popularność Borysa Jelcyna, Putin wyda...

    Promocja
    okładka Słowa skruszą mury. Pussy Riot, Książka | Masha Gessen

    Historia bohaterskiej walki dziewcząt z Pussy Riot o wskrzeszenie prawdy w społeczeństwie zbudowanym na kłamstwach.W dniu 21 lutego 2012 roku do soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie weszło pięć młodych kobiet. Nosiły jaskrawe, kolorowe sukienki, rajstopy o równie intensywnych barwach, a na głowach miały kominiarki. W takich strojach wykonały w cerkwi „punkową modlitwę”, w której błagały „Matkę Boską” o „przepędzenie Putina”. Ochrona szybko pozbyła się ich ze świątyni. Kilka ...

Masha Gessen Książki

Masha Gessen to amerykańsko-rosyjska dziennikarka pochodzenia żydowskiego, tłumaczka, działaczka na rzecz praw osób LGBT+ (jest osobą trans oraz niebinarną używającą neutralnego płciowo zaimka „they”), autorka licznych książek o tematyce społeczno-politycznej. Od 2017 roku pracuje w „The New Yorker”, mieszka w Nowym Jorku wraz z poślubioną w USA rosyjską działaczką na rzecz praw mniejszości seksualnych Daryą Oreshkiną oraz trójką adoptowanych dzieci. Od lat otwarcie krytykuje działalność prezydenta Rosji Władimira Putina, była także ostrą przeciwniczką prezydentury Donalda Trumpa. Twórczość Gessen jest głównie po angielsku, ale także po rosyjsku. Oprócz tego publikacje Mashy Gesshen znaleźć można w takich czasopismach jak „The New York Times”, „The New York Review of Books”, „The Washington Post”, „The Los Angeles Times”, „The New Republic”, „Vanity Fair”, czy „Harper's Magazine”.

Masha Gessen – życie i kariera

Masha Gessen urodziła się jako Maria Aleksandrowna Gessen 13 stycznia 1967 roku w Moskwie w żydowskiej rodzinie założonej przez Aleksandra i Jelenę Gessen. Ma trzech braci – Keitha, Daniela oraz Philipa. Jej babka ze strony ojca, Ester Goldberg, urodziła się w Białymstoku w 1943 r. i wyemigrowała do Moskwy w 1940 r. Z kolei babka ze strony matki, Ruzja Solodovnik, była intelektualistką pracującą jako cenzor dla rządu stalinowskiego, dopóki nie została zwolniona z tego stanowiska w efekcie antysemickich czystek. Rodzinna Gessen wyemigrowała do USA w 1981 roku w ramach amerykańskiego programu przesiedlania uchodźców. Masha była osobą, która przeniosła się z powrotem do Moskwy w 1991 roku, by podjąć pracę dziennikarza. Masha Gessen posiada obywatelstwo rosyjskie oraz amerykańskie.

Mashę Gessen zwolniono ze stanowiska redaktora naczelnego najstarszego rosyjskiego czasopisma popularnonaukowego „Vokrug Sveta”. Było to bezpośrednim efektem odmowy wysłania dziennikarza, by relacjonował wydarzenie organizowane przez Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne dotyczące ochrony przyrody, w którym udział miał wziąć Władimir Putin. Prezydent Rosji po tym wydarzeniu zadzwonił do redakcji i zapewnił o swoich wysiłkach na rzecz ochrony przyrody. Na jego zaproszenie spotkał się z Gessen, pojawiła się także propozycja powrotu na stanowisko redaktora naczelnego, nie została jednak przyjęta.

W 2013 roku rodzina Gessen i Oreshkiny powróciła do USA po tym, jak rosyjskie władze zaczęły wspominać o możliwości odbierania dzieci homoseksualnym rodzicom. Głośne były późniejsze komentarze Gessen dotyczące wprowadzenia w 2014 roku prawa nastawionego na walkę z „propagandą LGBT”.

Masha Gessen – książka „Będzie to, co było”

W 2008 roku Rosja dokonała inwazji na Gruzję. W 2014 po raz pierwszy zaatakowała Ukrainę i zaanektowała część jej terytoriów. W tym czasie rząd Putina rozpoczął wojnę z wewnętrznymi i zewnętrznymi wrogami. Ma ona także swoje informacyjne ramię walczące zwłaszcza z zachodnią demokracją. Masha Green była wtedy w oku cyklonu, w Moskwie i postanowiła o tym opowiedzieć. Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji” Mashy Gessen to historia o tym, jak w ciągu ostatnich trzydziestu lat żyło się w Rosji, czym przez ten czas był ten kraj, czym się stał, a przede wszystkim, jak do tego doszło. „Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji” wydane w Polsce nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka znajdziecie na Woblink jako książkę papierową lub ebooka.

Książki Mashy Green w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was takie dzieła autorstwa Mashy Gessen jak „Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji”, „Putin. Człowiek bez twarzy” czy „Słowa skruszą mury. Pussy Riot”. Te i inne reportaże dotyczące Rosji znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.