Michael Mosley Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Michael Mosley Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Michael Mosley to brytyjski dziennikarz telewizyjny oraz producent, tworzący przede wszystkim materiały dotyczące tematyki medycznej.

Medycyna i telewizja

Mosley urodził się 22 marca 1957 roku w Indiach, w Kalkucie. W New College w Oxfordzie studiował filozofię, politykę oraz ekonomię, a następnie przez dwa lata pracował jako bankier. Po tym czasie podjął studia medyczne w Royal Free Hospital Medical School w Londynie (obecnie University College London Medical School). Medycyna nie spełniła jednak jego oczekiwań i koniec końców Mosley rozpoczął staż w stacji telewizyjnej BBC w roku 1985. W tym momencie rozpoczęła się jego kariera jako dziennikarza, a następnie producenta programów telewizyjnych, przede wszystkim zajmujących się tematyką medyczną. Mosley wyprodukował takie tytuły jak “The Human Face” czy “Inventions That Changed the World”, którego gospodarzem był Jeremy Clarkson. W 2010 roku spod ręki Brytyjczyka wyszedł cykl “The Story of Science: Power, Proof and Passion”, a w 2011 roku - “The Brain: A Secret History”, poświęcone historii psychologii oraz neurologii.

Michael Mosley jest także twórcą filmów dokumentalnych. W 2011 roku w ramach cyklu “Frontline Medicine” Brytyjczyk wyprodukował dwa odcinki, “Survival” oraz “Rebuilding Lives”. Koncentrowały się one na postępie medycyny w leczeniu personelu wojskowego podczas wojny w Iraku i Afganistanie. Wskazywały także sposoby, w jaki nowe możliwości wykorzystywane są w medycynie ratunkowej w przypadku ofiar cywilnych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W 2012 roku ukazał się dokument “Prawda o ćwiczeniach”, podsumowujący aktualną wiedzę na temat tego, jak różne wzorce ćwiczeń mogą pomóc w osiągnięciu konkretnych korzyści zdrowotnych, a także wskazywał na niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą zbyt długie siedzenie. “Prawda o ćwiczeniach” pokazywała także, jak ludzie wyposażeni w niektóre genotypy nie są w stanie uzyskać znaczącej poprawy wydolności organizmu pomimo wykonywania ćwiczeń wytrzymałościowych. W styczniu 2013 roku spod ręki Michaela Mosley’a wyszedł dokument "Geniusz wynalazku", a w 2016 roku program "E-papierosy: cud czy zagrożenie?". Mosley był za swoją twórczość nominowany do nagrody Emmy oraz BAFTA. Otrzymał także tytuł Dziennikarza Medycznego Roku 1995.

Poradniki Michaela Mosley'a

Michaelowi Mosley’owi przypisuje się spopularyzowanie diety 5:2., która opiera się na krótkich okresach postu, w myśl zasady: “5 dni jesz normalnie, 2 dni nie dojadasz”. Oznacza to, że przez 5 dni w tygodniu nie ma żadnych ograniczeń w diecie, natomiast przez kolejne 2 przyjmuje się jedynie ok ¼ zalecanej dziennej dawki kalorycznej (600 kalorii dziennie dla mężczyzn, 500 kalorii dla kobiet), rozdzielonych na dwa posiłki co 12 godzin. Mosley stworzył ją w związku z własnym problemem z poziomem cukru - postanowił sprawdzić tezę, że krótkie głodówki mogą pomóc w jego kontrolowaniu. Na podstawie swoich doświadczeń, wraz z Mimi Spencer, Michael Mosley napisał książkę: “Dieta 5:2 Dr. Mosley’a” (2013), która szybko stała się międzynarodowym hitem. Dieta 5:2 jest także kluczowym elementem programu żywieniowego, zawartego w pozycji “Fast 800”.

Michael Mosley - autor bestsellera Jelita wiedzą lepiej

Michael Mosley jest także autorem bestsellera “Jelita wiedzą lepiej. Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało. Wskazuje on w nim na znaczenie odpowiedniego zestawu bakterii, który powinien znajdować się w ludzkim przewodzie pokarmowym, by organizm mógł zachować zdrowie. Niewłaściwa dieta i nadużywanie antybiotyków stanowią więc współczesne przyczyny niszczenia flory bakteryjnej, a co za tym idzie przyczynę licznych alergii oraz nietolerancji pokarmowych, a także otyłości. “Jelita wiedzą lepiej” zawierają także dwustopniowy program odnowy naszej mikroflory jelitowej, jak również liczne przepisy na dania, które wspierają istnienie przyjaznych dla człowieka bakterii.

W 2021 roku nakładem Wydawnictwa Otwarte ukazała się najnowsza książka Michaela Mosley’a “Moc dobrego snu. Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętym”, zajmująca się problemami ze snem. Na podstawie najnowszych badań Mosley wskazuje, że dobry sen liczy się dla naszego zdrowia nawet bardziej niż dieta, ruch czy posiadane pieniądze. “Moc dobrego snu” opiera się na doświadczeniu samego Mosley’a, który borykał się z bezsennością i próbował różnych sposobów, by sobie z tym poradzić. Na tej podstawie nie tylko udowadnia on znaczenie 7-8 godzinnego codziennego, nocnego snu dla zmniejszenia ryzyka depresji, otyłości i wielu innych chorób, ale także prezentuje krótki, zaledwie czterotygodniowy program naprawczy. Przywróci on dobre samopoczucie, wysoką jakość snu oraz uzdatni ciało do skutecznej regeneracji w nocy.

Poradniki autorstwa Michaela Mosley’a znajdziecie na Woblinku - jako książki papierowe i ebooki.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).